Σύνδεση με ασύρματο δίκτυο.

(Άλκηστη) #1

Ερώτηση:
Στο σπίτι μου δεν έχω σύνδεση με internet.
Όμως, υπάρχει ένα ασύρματο δίκτυο στην περιοχή, από όπου άλλοτε συνδέομαι και άλλοτε όχι.
Υπάρχει κανένας τρόπος να συνδέομαι μόνιμα χωρίς διακοπές;
Μπορώ να κάνω κάτι, άραγε;

(hitzaz) #2

καλησπερα
δεν υπαρχει κανενας τροπος
εχεις συνδεση αναλογα με το σημα που εκπεμπει το router
για να εχεις μονιμη τζαμπα συνδεση μπορεις να κανεις ενα search μηπως υπαρχουν κι αλλοι με
ποιο δυνατο σημα.
αυτα για την ωρα

(Petros Veneris) #3

Αν είναι πρόβλημα σήματος, μια κατευθυντική κεραία μπορεί να βοηθήσει.

(Kostas(tm)) #4

Αυτό είναι μια λύση, αλλά διερωτώμαι για νομικά ζητήματα αν υπάρχουν.
Ρωτάω γιατί κάτι διάβαζα πρόσφατα στο myphone.gr (περί κατευθυντικής κεραίας) αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Αφορούσε το μέγιστο επιτρεπόμενο εκπομπής σε db. Νομίζω 20.
Αν ξέρετε τίποτα, βοηθήστε και εμάς τους αόματους…

(Κώστας Κ.) #5

Το ασύρματο δίκτυο που “υπάρχει στην περιοχή” είναι ιδιωτικό ή κάποιο hotspot του Δήμου; Διότι αν ισχύει το πρώτο, το θεωρώ τουλάχιστον ανήθικο να συνδέεσαι στο τσαμπέ με την παροχή κάποιου που την πληρώνει απ’ την τσέπη του ο οποίος απλά έχει ξεχάσει (ή δεν γνωρίζει πώς) να την κλειδώσει και να ζητάς συμβουλές για τράκα σύνδεση χωρίς διακοπές. Εφόσον θα ξοδέψεις κάποια χρήματα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαθέσεις περί τα ?20 το μήνα και να συνδεθείς με δική σου παροχή.

Αν ισχύει το δεύτερο αγνόησε τα παραπάνω και, είτε επικοινώνησε με το Δήμο για να σου υποδείξει άλλο hotspot με μεγαλύτερη εμβέλεια - εφόσον υπάρχει, ή προχώρα σε κάποια λύση σαν και αυτή που σου πρότειναν ήδη οι υπόλοιποι στα παραπάνω posts.

Εκτός αν όλα αυτά είναι για το ξεκάρφωμα και - όπως συνηθίζει να λέει κι ο Άρης - “όποιος κατάλαβε, κατάλαβε”.

(Petros Veneris) #6

Κι εγώ δεν έχω ασχοληθεί με τα δίκτυα. Τη λύση της κεραίας την ανέφερα, γιατί είχε και ο γιος μου πρόβλημα να συνδεθεί στο ασύρματο δίκτυο που έχω στο σπίτι (connex speedtouch) και με την αλλαγή κεραίας στο PC του από απλή σε κατευθυντική, γυρισμένη προς την κατεύθυνση του (connex) το σήμα του διπλασιάστηκε. Μεσολαβούν δύο τοίχοι, και είχε πρόβλημα με την απλή κεραία, γιατί το σήμα μπερδευόταν με άλλο ασύρματο δίκτυο, μάλλον από τη διπλανή πολυκατοικία, το οποίο ήταν ισχυρότερο. Τα σύστημα όπως το πήρα θέλει κωδικό για να συνδεθεί κάποιος. Το σήμα μπορεί να το πιάσει αλλά δε συνδέεται χωρίς το κωδικό. Και θέλει και επιβεβαίωση για να επιτρέψει σε κάποιον να συνδεθεί, μέσω του προγράμματος.

(Άλκηστη) #7

Ξέρω σίγουρα πως υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης με το τοπικό ασύρματο δίκτυο του Δήμου σε συγκεκριμένα όμως σημεία, στην κεντρική πλατεία, στο σιδηροδρομικό σταθμό και τελευταία στα γραφεία τοπικής εφημερίδας, στη βιομηχανική περιοχή.
Δεν είμαι πολύ κοντά σ΄αυτά τα σημεία, για να πω με σιγουριά πως συνδέομαι εκεί, αλλά δεν μπορώ και να αποκλείσω την πιθανότητα να συνδέομαι από δίκτυο ιδιώτη.
Αλλά… για να είμαστε και political correct υπάρχει μια πρωτοβουλία δημιουργίας τοπικού κόμβου σε σύνδεση με το ασύρματο τοπικό δίκτυο.
Το κόστος σ΄συτή την περίπτωση θα μοιραστεί, δεν θα είναι τόσο υψηλό και θα αποφύγουμε και το κόστος της μηνιαίας πάγιας σύνδεσης.
Σε καμιά περίπτωση δεν είχα σκοπό να καρφώσω ή να ξεκαρφώσω κάποιους ή κάτι. :082:

Κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξετε για τις συνδέσεις είναι τα παρακάτω.

Λέτε ότι δεν έχει σήμα ή οτιδήποτε τέτοιο. Μια λύση είναι η κεραία που λέτε.

Μια άλλη λύση είναι (αν φυσικά έχετε δικιά σας σύνδεση) να αλλάξετε μόντερ ρούτερ με μεγαλύτερη εμβέλεια.

Εγώ πήρα ένα linksys που κοστίζει γύρω στα 65 ευρώ και το λάπτοπ μου όχι μόνο πιάνει μέσα στο σπίτι αλλά πιάνει και στον πάνω όροφο όπου το μοιράζομαι με τον ξαδερφό μου.

Κάτι άλλο, όποιος έχει conn-x θα πρέπει να προσέξει κάτι γιατί είναι ευρέως γνωστό και τον πιάνουν κότσο.
Σύνηθως τα μόντεμ του conn-x έχουν έναν εργοστασιακό κωδικό ο οποίος εμποδίζει τους υπολοίπους να μπούνε. Και προφανώς κανένας είτε επειδή δεν ξέρει είτε επειδή βαριέται δεν αλλάζει αυτό τον κωδικό.
Αυτός ο κωδικός λοιπόν είναι ο 1234567890123 …

Και αυτό το ξέρει ο κόσμος όλος. Μου έχει τύχει να βρώ κλειδωμένο conn-x και να βάζω αυτό τον κωδικό και να μπαίνω στο ιντερνετ του άλλου. (προφανώς για λόγους περιέργειας αφού έχω δικό μου ίντερνετ)

Για αυτό προσοχή !!! Αλλάζετε τους κωδικούς στα `conn-x!!!

(Kostas(tm)) #9

Εργοστασιακών κωδικών συνέχεια

SpeedTouch της VIVODI
Login: Admin
Passwd: Sp33D!

(ναι, να αλλάξετε κωδικό διαφορετικά όλοι οι πιτσιρικάδες της απέναντι πολυκατοικίας θα σερφάρουν τζάμπα στο net αλλά και στα shared folders σας)

Αυτό που λέτε κύριε Κώστα είναι για να μπείτε στο ρούτερ του άλλου.
Εγώ ανέφερα για το ίντερνετ…

Επίσης για να μπεις σε ρούτερ που “φοράει” on telecoms
οι κωδικοί είνα οι εξής:

Login: on
Password: on

:slight_smile:

Προσέξτε το εξής… Αν μπεί κάποιος και χρησιμοποιήσει το ιντερνετ σας, είναι κακό αλλά αντιμετωπίζεται εύκολα…

Αν μπεί κάποιος στο ρουτερ σας μπορεί να σας αλλάξει τις ρυθμίσεις και μπορεί να σας κλειδώσει μέχρι και εσάς απ’έξω…
Φυσικά αυτό γίνεται μέχρι ενός σημείου. Πχ, αν κάποιος μπει στο ρουτερ μου και μου αλλαξει τους κωδικούς, προφανώς και δεν θα μπορώ να συνδεθώ ούτε στο ιντερνετ αλλά ούτε και στο ρούτερ αφού θα έχουν αλλάξει οι κωδικοί.

Αν γίνει αυτό, πολύ απλά συνδέετε το wireless ρούτερ με καλώδιο, και μπαίνετε χωρίς κωδικούς κτλ και επαναφέρετε τις ρυθμίσεις σας. Και ακόμα χειρότερα, αν και αυτό δεν γίνεται, πατάτε το reset στο ρούτερ και βάζει πάλι τα εργοστασιακά…

(Kostas(tm)) #11

Το ίδιο δεν είναι;
:082:

Το “κύριε Κώστα” βλέπω το πέρασες στο ντούκου! Κωλoγερε!!!

(manoschr) #13

Με τέτοιες ασκήσεις που βάζει … πάλι καλά να λες!:slight_smile:

(Ελένη) #14

Μια και μιλάμε για “συνδέσεις”… τι θυμήθηκα…
Ζευγάρι φίλων μας, που μόλις έχει ψιλοεγκατασταθεί στο ολοκαίνουργο σπίτι τους.
Ο άντρας να έχει πάρει το laptop αγκαλιά και να γυρίζει από βεράντα σε βεράντα και στην ταράτσα, προσπαθώντας να συνδεθεί πρόχειρα με ασύρματο δίκτυο, για να διαβάσει τουλάχιστον τα e-mail του…
:019:

(Kostas(tm)) #15

Απάντηση Πάγκαλου: Αντε και γ**ησου πρωί πρωί.

Πάρε ένα πολύ ζόρικο: Διαθέτουμε 36 λίρες, εκ των οποίων η μία είναι κάλπικη. Πρέπει να την εντοπίσουμε με 4 ζυγίσματα, σε ζυγό δύο δίσκων, χωρίς την χρήση σταθμών και να εξακριβώσουμε εάν η κάλπικη είναι βαρύτερη ή ελαφρύτερη από τις γνήσιες λίρες.

Μην πας μακριά. Με το κινητό μου (έχει WiFi) παίρνω συστηματικά e-mail headers οπουδήποτε βρεθώ. Το έχω βάλει να συνδέεται αυτόματα στο πρώτο διαθέσιμο spot. Οταν μένω σε κεντρικά ξενοδοχεία, βγαίνω στο μπαλκόνι, ανοίγω το laptop και σερφάρω κανονικά απ’ τα ρουτεράκια των απέναντι πολυκατοικιών. Βρίσκω σήμα από 70 έως 90% !

(Κώστας Κ.) #16

Αν ήταν μόνο για να διαβάσει τα emails του εκείνη τη στιγμή, μπορούσε να μπει και με μια dial-up αστικής χρέωσης (801 κ.λ.π.) και να κάνει τη δουλειά του (αργά μεν, αλλά θα την έκανε). Υπάρχουν ακόμη μερικές διαθέσιμες.

Βλέπω ότι τελευταία παρακολουθείς αβέρτα τηλεόραση. Μάλλον θα επιβεβαιώσεις τα περί “κωλoγερου”.

Τι κάνεις αγόρι μου στα κεντρικά ξενοδοχεία; Μήπως κουβαλάς και dvd;

Να εξακριβώσουμε αν η κάλπικη είναι βαρύτερη ή να βρούμε ποια είναι η κάλπικη;
Γιατί νομίζω ότι η κάλπικη είναι -έτσι κι αλλιώς- πάντα ελαφρύτερη.

(Kostas(tm)) #18

Και τα δύο: (α) να τη βρούμε, και (β) να δείξουμε αν είναι βαρύτερη ή ελαφρύτερη απ’ τις γνήσιες.

Είναι 50%;

(Νίκος Πολίτης) #20

νομίζω, γύρω στο 48, κάτι % πρέπει να είναι αυτή τη στιγμή, με τρεις γενιές χωρίς πολέμους