Συνέδριο "γιορτή" για την λαϊκή κιθάρα

Καλή επιτυχία κι από μένα. Με βάση το πρόγραμμα που έχει δημοσιευτεί αλλά και μαθαίνοντας από φίλους για παιξίματα που έχουν ετοιμαστεί (αφιερώματα σε Σκαρβέλη, Δούσα, Κωστή, κ.ά.) είμαι σίγουρος ότι θα δούμε και θα ακούσουμε ωραία πράγματα. Ιδιαίτερα εμείς οι Θεσσαλονικείς και οι των γύρω περιχώρων πρέπει να στηρίξουμε την προσπάθεια δίνοντας το παρόν ώστε να δούμε και στο μέλλον ανάλογες κινήσεις.

κι εγώ μαζί σας, από μακριά!!! ζηλεύω…

Άρτι αφιχθείς από Θεσσαλονίκη.

Το τι ζήσαμε αυτές τις τρείς ημέρες δύσκολα περιγράφεται με λόγια…
Νάναι καλά τα παιδιά που το οργάνωσαν! Θα το θυμόμαστε γιά χρόνια…

Και εις άλλα με υγεία !

Τι να πρωτοπεί κανείς. Ο χώρος ιδανικός! Η οργάνωση από κάθε άποψη, άψογη! Το περιεχόμενο χορταστικότατο και ουσιαστικό! Η συμμετοχή μαζική από διάφορα μέρη της Ελλάδας (αλλά και πιό μακρυά). Συναντήσεις με φίλους παλαιούς και νεότερους! Πολλές μεστές συζητήσεις στα πάνελ αλλά και στο προαύλιο (χωρίς σταματημό)! Και βεβαίως κάθε βράδυ στην ασφυκτικά γεμάτη “Πριγκιπέσσα”. Θέσεις … ούτε για ορθίους.

Και … πολλές κιθάρες! Παλαιές αγαπημένες και ερωτεύσιμες καινούργιες, χάρμα οφθαλμών να τις βλέπεις. Αλλά κυρίως παιζόμενες στα χέρια απίθανων μουσικών. Από τον πανταχού παρόντα Δημήτρη Μυστακίδη και τους καταπληκτικούς μαθητές του, μέχρι τον δικό μας Δημήτρη Ν(ικολάου) που έκανε ντουέτο με την Θεοδώρα Αθανασίου.

Πολλοί οργανοποιοί αλλά και ερασιτέχνες σαν του λόγου μου, αλλά κυρίως ο Τάσος Θεοδωράκης ακούραστος οικοδεσπότης έτοιμος να ικανοποιήσει άμεσα κάθε ανάγκη. Φίλος πραγματικός!

Ενα τριήμερο με τα όλα του. Μπράβο σε όλους! Οργανωτές και συμμετέχοντες!

Και του χρόνου!


Ένα μικρό μέρος από τις παλαιές κιθάρες

Ο Τάσος Θεοδωράκης με τον Νίκο Φρονιμόπουλο (μαζί με τους Γιάννη Αλεξανδρή και Ανδρέα Καραγιάννη) στο πάνελ για την οργανοποιία. Προφίλ με το μπλέ πουκάμισο ο webmaster Διόνυσος παρακολουθεί μετά μεγίστης .

Η συμμετοχή ήταν μαζική σε όλες τις εκδηλώσεις

Ο Δημήτρης Μυστακίδης εξηγεί την εναρμόνιση των δρόμων που προτείνει με το βιβλίο του.

Πραγματικά τι να πούμε… Ηταν φοβερά. Μπράβο στο Δημήτρη Μυστακίδη, στον Τάσο Θεοδωράκη και σε όλους αυτούς που μόχθησαν γι’ αυτό το συνέδριο. Ωραία πράγματα… Για μας που μένουμε και έξω απο τη χώρα ήτανε σαν να μπήκαμε στον φορτιστή!
Για όσα μπορεσα να δω να πω ότι εξαιρετική ήταν η παρουσίαση της Σουζάνας Απαρτιάν για τον πατέρα της. Οι συναυλίες σκέτη απόλαυση! Και ο Δημήτρης αλλα και ο Μπάμπης ο Παπαδόπουλος εξαιρετικοί. Ενεργειακοί παίχτες! Αλλά και τα παιδιά δεξια και αριστερά τους, τους ακούσαμε αλλα είμαι σίγουρος ότι θα τους ακούμε ακόμα περισσότερο στο μέλλον.

Προσωπική χαρά και για μένα που είδα για πρώτη φορά αρκετά απο τα παιδιά του Φόρουμ!!! Περισσότερα δε λέω!!!

Προσπαθώντας να επανέλθω στην πραγματικότητα, θα ήθελα να σας πω κι εγώ δυό λόγια: πιστεύω ότι η διοργάνωση ήταν ό,τι πιο όμορφο σχετικό με το ρεμπέτικο έχω παρακολουθήσει στη ζωή μου.
Το Γενί Τζαμί ένα κόσμημα από μόνο του…
Η έκθεση κιθάρας μαγική: παλιά κιθαρόνια στους τοίχους, εννιάχορδες, λαϊκές κιθάρες… από την άλλη πλευρά σύγχρονες -διαφορετικές, για όλα τα γούστα- κατασκευές εξαιρετικού επιπέδου και πάρα πολλές με τρομερό ήχο.
Οι εισηγήσεις ήταν άκρως ενδιαφέρουσες, επιστημονικού επιπέδου στη συντριπτική τους πλειοψηφία, δημιούργησαν καλές συζητήσεις.
Οι δύο συναυλίες μας μάγεψαν.
Τα σεμινάρια μας γέμισαν στοιχεία και όρεξη για δουλειά στο όργανο.
Οι βραδιές στην ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΣΑ μας κράτησαν μέχρι τα ξημερώματα σε χαλαρό κλίμα διασκέδασης με όμορφες μουσικές.
Αξίζουν συγχαρητήρια στο Δημήτρη και στον Τάσο και σε όλους όσους το έστησαν.

Τέλος, στην ανθρώπινη διάσταση, που είναι εξίσου σημαντική, επικοινωνήσαμε τόσοι άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα μεταξύ μας… ήταν μαγικό. Η παρουσία του φόρουμ ήταν κάτι παραπάνω από έντονη (αναφέρω κάποια ονόματα μελών : Νίκος Φρονιμόπουλος, PaKag, Διόνυσος, Αντώνης, Τάσος Θεοδωράκης, Γιάννης Τ, Δημήτρης Ν., tasos aigaleo, stavross, Ανεστάκος, Peloponnisios, ρεμα, Spiros Delegos, Σαμπιέρος, Δ.Φωτόπουλος, Paixnidiatoras κ.α.). Να είμαστε καλά να ξαναανταμώσουμε!

υ.γ.: Η Θεσσαλονίκη κούκλα κι οι άνθρωποι, φιλόξενοι!

Αυτό

(και ακόμη 8 ως 1η δόση).

Μπράβο ρε παιδιά. Να 'στε καλά να το ξανακάνετε!

Τόσες ενθουσιώδεις ανταποκρίσεις, όλες συμφωνούν μεταξύ τους ότι το πράγμα ήταν παραπάνω από πετυχημένο σε κάθε επίπεδο και τα επίπεδα ήταν πολλά.

Ανταποκρίσεις τόσο ζωντανές που μπορούμε κι όσοι δεν ήμασταν να δώσουμε τα συγχαρητήριά μας, καταλαβαίνοντας πολύ καλά γιατί!

Εκτός από τα σχόλια εδώ, τα βιντεάκια κλπ., το πράγμα δείχνει ότι αξίζει να έχει και μια δική του ιστοσελίδα, με φουλ πρόγραμμα - φωτογραφίες - κείμενα κλπ. Υπάρχει κάτι τέτοιο;

http://www.astikeslaikesmousikes.gr/

Ολες οι Κιθαρες , τα βιντεο και γενικά ολο το υλικό του τριημέρου θα ανεβεί σύντομα στο σάιτ.

Και μέχρι ο Μήτσος να ανεβάσει τα υλικά του ,
πάρτε έναν Μητσάρα να γουστάρετε ωραίο προπολεμικό …

Έχουμε λειωσει απ’ τη ζήλεια
Μα η Σαλονικη μακρινη
Και μας η τσέπη είν’ αδειανη
Ριξτε κανα βιντεακι
Να γλυκανει το σαρακι
Γιωργος

Εξαιρετική ατμόσφαιρα,πολλοί φίλοι,πολλές μουσικές και πολύ μα πολύ μαστοροκουβέντα.(Ρε pelloponisie δε σε πετυχα να αλλάξουμε δυο κουβέντες)

Μοναδική εμπειρία το συνέδριο και συνάμα πληθωρική. Για πρώτη φορά μαζεύτηκαν στον ίδιο χώρο 100 περίπου κιθάρες από παλιούς και σύγχρονους κατασκευαστές και εμείς είχαμε την τύχη να τις δούμε, να τις περιεργαστούμε ή και να τις ακούσουμε. Ενδεικτικά αναφέρω την κιθάρα Σταθόπουλου του 1914 (σε πολύ καλή κατάσταση), τις Απαρτιάν του '24, του '27 και του '33, την εννιάχορδη του Παρασίδη αλλά και πόσες ακόμα, παλιές και καινούριες, που μας συγκίνησαν με τον ήχο τους και την ιστορία που κουβαλάνε. Είδαμε επίσης καλούπια που χρησιμοποιούσαν οι αφοί Απαρτιάν, δελτία παραγγελίας μαντολίνων που προορίζονταν για την Καλιφόρνια! (600 δρχ. το ένα την δεκαετία του '60 παρακαλώ) και αρκετά άλλα παρεμφερή ντοκουμέντα.

Έξυπνη επίσης η απόφαση των διοργανωτών και των οργανοποιών να αφήσουν τις σύγχρονες κατασκευές ελεύθερες προς δοκιμή για το κοινό. Αφαιρέθηκε έτσι μονομιάς το οποιοδήποτε μουσειακό συναίσθημα θα μπορούσε να είχε δημιουργηθεί υπό άλλες προϋποθέσεις. Μέχρι και υπολογιστές τελευταίας γενιάς είχε ο χώρος όπου απ’ ό,τι κατάλαβα μπορούσες να ακούσεις ηχογραφημένα όλα τα όργανα αλλά και να δεις μικρά βιντεάκια με θέμα την κιθάρα, την οργανοποιία, κ.λπ.

Ειλικρινή συγχαρητήρια κι από μένα λοιπόν προς όλους τους εμπλεκόμενους. Να είστε σίγουροι ότι ο κόσμος που συμμετείχε εκτίμησε πολύ την προσπάθεια που κάνατε. Μακάρι να το επαναλάβετε και τον επόμενο χρόνο.

Χάρηκα επίσης που γνώρισα τον Δημήτρη Ν. και τον Μπάμπη από το φόρουμ. Είχαμε όμως τόσα πολλά να δούμε και ν’ ακούσουμε στο συνέδριο που δυστυχώς μιλήσαμε ελάχιστα. Ελπίζω πάντως να περάσατε καλά.

Το πιστεύεις ότι σε αναζήτησα μόλις είδα μία κιθάρα σου στην έκθεση; Ρώτησα μάλιστα και μου 'παν ότι βρισκόσουν στο χώρο αλλά προτού καταφέρω να σε βρω ξεκίνησε κάποια από τις πολύ ενδιαφέρουσες εισηγήσεις, ύστερα κάποια συζήτηση θα άνοιξα με φίλους ή αγνώστους, μετά άρχισε η συναυλία στο Γενί Τζαμί, κατόπιν ήταν τα παιξίματα στην Πριγκηπέσσα και πριν καλά-καλά το καταλάβω το τριήμερο είχε παρέλθει…

Ίσως κάποιοι δεν πρόλαβαν να το δουν με τόσα ωραία που συνέβαιναν. Θα σχολιάσω γενικότερα σε άλλη στιγμή.

Πολύ επιμορφωτικό βίντεο Δημήτρη! Όσοι δεν βρεθήκαμε εκεί σας ευχαριστούμε για το υλικό που παραθέτετε. Συνεχίστε!

Ο Δημήτρης με την Θεοδώρα Αθανασίου στο πάλκο της Πριγκηπέσσας, ξημερώματα Σαββάτου.

Να δώσω κι εγώ τα συγχαρητήρια μου σε όλους όσουν βοήθησαν στο να στηθεί η εκδήλωση αυτή.Ελπίζω αυτή να είναι μόνο η αρχή και να συνεχίσουν να γίνονται αντίστοιχες εκδηλώσεις.

Πολύ ωραία η ιδέα το να μπορούμε να δοκιμάσουμε τα όργανα, τα οποία δεν ήταν και λίγα…Πολύ ωραία τα παιξίματα, μέχρι το πρωί και όποιος αντέξει…Πρωί με πρωί δηλαδή!

Πιστεύω ότι οι συζητήσεις (στρογγυλά τραπέζια κτλ) θα μπορούσαν να γίνουν λιγάκι πιο ουσιαστικές και συγκεκριμένες. Υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι πρώτη φορά γίνεται κάτι τέτοιο…Σταδιακά, και όταν η εκδήλωση καθιερωθει (γιατί είμαι σίγουρος ότι θα καθιερωθεί) πιστεύω ότι η θεματολογία και το περιεχόμενο των διαλέξεων θα πάρουν το δρόμο τους…

Ακούστηκαν κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις απο ανθρώπους που ήταν εκτός πάνελ, κυρίως σχετικά με τα της κατασκευής των οργάνων.Ελπίζω την επόμενη φορά να υπάρχει ο χρόνος έτσι ώστε να συζητηθούν εκτενέστερα…


ξέχασα να πω ένα έξτρα μπράβο σε όλους, αφού συμμετείχαν αφιλοκερδώς…Ιδιαίτερα σε αυτούς που ήρθαν από μακρυά…