"Στρωσιμο" τριχορδου

Καλημερα.
Ειναι γεγονος οτι ενα νεο οργανο θελει το χρονο του προκειμενου να φτασει στο peak της αποδοσης του.
Με βαση την εμπειρια σας , ποσος χρονος χρειαστηκε για να γινει κατι τετοιο στο μπουζουκι σας ?
και επιπλεον,υπαρχουν κατα τη γνωμη σας καποιοι παραγοντες που μπορουν να επισπευσουν αυτο το αποτελεσμα (π.χ. ποιοτητα υλικων,καπακι,χρονος ενασχολησης κλπ) ?

Η δική μου εμπειρία μου από 3 μπουζούκια που είχα/έχω είναι ότι το όργανο ό,τι είναι να δώσει το δίνει μέσα στον πρώτο χρόνο. Αυτό προϋποθέτει ένα τακτικό παίξιμο, της τάξεως μια δυο ώρες τη μέρα.
Βέβαια υπάρχουν όργανα που ίσως θέλουν πιο πολύ καιρό για να “δώσουν”.
Επίσης λένε ότι τα καπάκια από κέδρο δεν διαμορφώνονται με τον καιρό όσο το έλατο, αν δεν κάνω λάθος.

Σωστα τα λεει ο Μπαμπης, εκτος απο τα ξυλα (που σπανιως ξερουμε απο πριν πως θα φερθουν) θελει συνεχεις και τακτικο παιξιμο. Οντως ο κεδρος δεν εχει την ιδια περιοδο ωριμανσης (ηχητικης) σε σχεση με τον ελατο. Συμβουλη; Παιζε, παιζε, παιζε…

Έχω ένα μπουζούκι από διάσημο έλληνα κατασκευαστή, το έχω 4 χρονια όσο το παίζω τόσο ανοίγει, ομολογώ ότι χρειάστηκε σίγουρα πάνω από 1 χρόνο για να ανοίξει, και από όσους ρώτησα που έχουνε μπουζούκι από τον ίδιο κατασκευαστή όλοι μου είπανε το ίδιο πράγμα.

Άποψη μου και προσωπική μου εμπειρία, βεβαίως όσο πιο πολύ το παίζεις τόσο πιο γρήγορα ανοίγει, συνήθως παίζω μια ώρα την ημερα μακάρι να μπορούσα να παίζω 3. και οι μαγκιά είναι να το παίζεις παντού, και στην τρυπα και στην μέση και στο κόκαλο?

Καλές πενιές. trioxrdes.

Από συντονιστή
: Αντώνη, να γράφεις ελληνικά. Εάν δεν μπορείς, χρησιμοποίησε αυτό.

Τι εννοούμε στρώσιμο? Ανοίγει? Τι αλλάζει στον ήχο εκτός από την ένταση?

Προσωπικά πιστεύω οτι μπορεί ενα όργανο να βγαλει με τον καιρό πιο "γλυκό " ηχο. Οπως μπορεί πολυ εύκολα και να μην βγάλει τίποτα εκτός απο μερικά προβλήματα.
Πιστεύω στο στρώσιμο οπως πιστεύω στον χρόνο.
Οργανοποιοι αναφέρουν ότι όργανα τους που τα δοκιμάζουν "κανίβαλοι " κάνουν μέρες για να συνέλθουν.
Επίσης στο ζήτημα του χρόνου να αναφέρω σχετικά, πως πρόσφατα αγοράσαμε στην οικογένεια όργανο καινούργιο το οποίο είχε κατασκευαστεί κάπου 15 χρόνια πριν, το οποίο φυλάσσονταν σε σωστό χώρο μέχρι να πωληθεί.
Ο ηχος απο την πρώτη ημέρα ειναι φανταστικός! Πιστεύω πως οταν στρωθεί θα δώσει ακόμη περισσότερο.
Βέβαια μπορεί να ακούσεις και διαφορετικές απόψεις, ο καθένας πιστεύω γράφει βάση της εμπειρίας του.

Φτιάχτηκε 15 χρόνια πριν και πωλήθηκε τώρα?Τα 15 χρόνια Πάνο δεν το ακούμπησε άνθρωπος το όργανο να παίξει?

Οχι Λαμπρο, ειναι ειδικη περίπτωση, μπορώ να σου εξηγήσω σε μηνύματα αν θέλεις.

1 «Μου αρέσει»

Οκ φίλε δεν πειράζει.Απλά έτσι όπως το έγραψες μου φάνηκε περίεργο :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ειναι περίεργο ! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ναι φίλε το κατάλαβα όλα καλά.

Όταν λες κανίβαλοι τι εννοείς; Πώς μπορεί κάποιος να κάνει κακό σε ένα άστρωτο όργανο; Με το να παίζει πολύ δυνατά;

Εννοούν ατσουμπαλο παιξιμο και πολυ δυνατο χωρίς τεχνική.

1 «Μου αρέσει»

Γενικά τα όργανα επηρρεάζονται πολύ από το παίξιμο, εδώ στρώνουν τα μέταλλα των μηχανών και δεν θα στρώνουν τα ξύλα των οργάνων; Οι μάστορες δίνουν τα όργανα άστρωτα στους καλούς παίχτες, μέτρια στρωμένα στους περισσότερους, και έτοιμα στρωμένα στους αρχάριους. Έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Ένα όργανο που δεν παίζεται συχνά θέλει “ξύπνημα” για να αποδώσει, λυπάμαι καλά όργανα που καταλήγουν σε αδέξια χέρια ή σε βιτρίνες… Ποτέ δεν θα βγάλουν τον ήχο που θα μπορούσαν, κρίμα τον κόπο του μάστορα.
Η προσωπική μου εμπειρία, όταν πήρα το μπουζούκι από τον Καφετζόπουλο η δεύτερη οκτάβα ήταν πολύ αδύναμη. Άργησε να ανοίξει λόγω πιο αραιού παιξίματος και χοντρού καπακιού, αλλά μετά από ενάμιση χρόνο έβγαλε τον ήχο που περίμενα, τρομερό καμπάνισμα στα ψηλά!

2 «Μου αρέσει»