Στεκι στην Αθηνα

αθήνα

(Vitos) #1

Παιδια καλησπερα,
μια και ειναι το πρωτο μηνυνα μου εδω, τα σγχαρητηρια μου για το ωραιο φορουμ, με τις πολυτιμες πληροφοριες του για το ομορφο ρεμπετικο.

Κατεβαινουμε αυριο για 3 ημερες στην Αθηνα και θα θελαμε να περασουμε τα βραδακια σε ομορφη ατμοσφαιρα με κομπανια, εχετε υποψην σας καποιο καλο μαγαζι; εμεις θα μεινουμε στην Πλακα.

την τελευταια φορα που ημουνα σε μαγαζι στην Αθηνα ηταν το 1987, απο τοτε θα εχουνε αλαξει πολλα πραγματα νομιζω :112:

Ευχαριστω εκ των προτερων, επισης αν εχει κανεις υποψην του για πωληση ενος πολυ καλου 4χορδου, ενδιαφερομαι πολυ. Ισως καταφερω να παρω τηλεφωνο τους γνωστους κατασκευαστες, αν μεινει χρονος

Καλο βραδυ απο το Βερολινο
Βικτωρ

Ρίξε μιά ματιά στην κατηγορία ΣΤΕΚΙΑ εδώ στο φόρουμ, όλο και κάτι θα βρείς.
Καλά να περάσετε,

Νικόλας

Κατέβα στον Πειραιά, στο “Ρεμπέτ Ασκέρ”, όπου παίζει ο Πάππος. Εχει και φαΐ το μαγαζί και η πρόσβαση είναι εύκολη (πίσω απ’ το σταθμό του ηλεκτρικού).

(Νίκος Πολίτης) #4

Μα, πίσω από το σταθμό του ηλεκτρικού είναι η γραμμή του ηλεκτρικού.

(Μάστορα όπως βλέπεις, δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω!)

(Κώστας Κ.) #5

Τι χούμορ είν’ αυτό!
Κάτσε γιατί απ’ τα γέλια δε βλέπω το πληκτρολόγιο…

(Paixnidiatoras) #6

Ο Σταματόπουλος στην Πλάκα είχε για πολλά χρόνια ένα πολύ καλό σχήμα (κατά την κρίση μου). Μπουζούκι παίζει ένα παληκάρι πολύ άνετο και με αστήρευτη φαντασία και οι φωνές είναι μόνο αντρικές αλλά πολύ “δεμένες”. Το καλοκαίρι γίνεται λίγο folklore με αρκετούς τσολιάδες επί σκηνής, αλλά τον χειμώνα είναι καλά.
Έχω βέβαια αρκετό καιρό να πάω οπότε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι!

(Ισαάκ) #7

Αυτό που πρότεινε ο Άρης είναι καλό, αλλά ν’αποφύγεις το Σαββατόβραδο γιατί θα φάς στο κεφάλι όλη τη φασαρία, και το πολίτικαλι κορέκτ ρεπερτόριο.

Μιά καλή επιλογή είναι και το 25αράκι για Δευτέρα βράδυ όπου παίζει μπουζούκι ο μέγιστος “Βλάχος”.

(Ιωάννα) #8

Βίκτωρα, καλώς να ορίσετε !
Αν δεν θέλετε μετακινήσεις, μια καλή ιδέα είναι τα δυο μαγαζάκια -εκεί κοντά προς Μοναστηράκι- μετά (συμπαθητικού) φαγητού και άνευ μικροφωνικής.
Πολύ κοντά και τα δυο, λίγο πιο κάτω από τα παλιατζίδικα (πλ. Αβησσυνίας), στο τέρμα τής Ηφαίστου (πεζόδρομος).

1. ΠΟΙΚΙΛΗ ΣΤΟΑ (με Άλκη Μαύρο και έναν εξαιρετικό νεαρό μπουζουξή)

2. ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ (με Γιώργο Ζάγκουρα και Σωτήρη Αναστασόπουλο)

Ιωάννα μήπως εννοείς εξαιρετικό τραγουδιστή κιθαρίστα ? Ή είχαν κανέναν guest ?
Γιατί κανονικά παίζουν
Μπουζούκι/τραγούδι : Άλκης Μαύρος :088:
Κιθάρα/τραγούδι : Κώστας Σταυρόπουλος :109:
ακκορντεόν : Μίμης Σιντρίδης :110:

Πλέον Π/Σ βράδυ /Κυριακή μεσημέρι.

(Ιωάννα) #10

Ωχ… ναι, babis ! Ο νεαρός με την εξαιρετική φωνή παίζει -υπέροχη λαϊκή- κιθάρα !!!
Μάλιστα, Κώστας Σταυρόπουλος είναι.
Σ’ ευχαριστούμε.

(Vitos) #11

[LEFT]Παιδια καλημερα,

λοιπον σας ευχαριστω για τις προτασεις, τη Πεμπτη το βραδυ πηγαμε στον Σταματοπουλο. Το φαγητο ητανε μετριο, το ιδιο και η μουσικη. Βεβαια ημασταν και λιγο ατυχοι, κατα τις 10.00 που ητανε να ξεκινησει το ρεπερτοριο, ηλθανε καπου 50 ατομα με τραπεζι ρεσερβε, και κανανε πολυ φασαρια, μετα απο κανα δυο ωρες φυγαμε, δεν το αντεχαμε αλλο. Με το που φευγαμε μαθαμε, ητανε μια ομαδα αστυνομικων με το αρχηγειο τους, κατι γιορταζανε εκεινο το βραδυ και κανανε πολυ βαβουρα.

Την παρασκευη πηγαμε στο Καλιπατειρα, ευχαριστηθηκαμε πολυ. Το φαγητο αποδεχομενο και η ατμοσφαιρα πολυ ομορφη, η μουσικη πολυ ευχαριστη, το μπουζουκι ητανε πανεμορφο, περασαμε ενα ομορφο βραδυ.

Γενικα ητανε πολυ ωραι, μετα απο τοσο καιρο να ξαναειμαστε στην Αθηνα, ιδιαιτερα μονοι μας χωρις παιδια. Το μονο που δεν προλαβα, ητανε να κοιταξω για ενα μπουζουκι. Ειμαι βεβαια αρχαριοσ, διοτι τωρα προτοξεκινησα και παιζω με ενα του Ματζικα, αλλα δεν συμφονω με ατο που λενε, οτι μαθε πρωτα και μετα παιρνεις καλο οργανο, το καλο οργανο κατευθειαν απο την αρχη δεν αλαζεται με τιποτα. Ισως την επομενη φορα.

Τους χαιρετισμους μου απ το Βερολινο

Βικτωρ.
[/LEFT]

(Paixnidiatoras) #12

Είναι αυτό που λένε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Δεν το περίμενα ότι ο Σταματόπουλος θα ήταν τόσο μέτριος. Sorry!
Να είσαι κάλα Vitos, χαιρετισμούς στον ελληνισμό της Γερμανίας!!!

(zvailakis) #13

Νέα σεζόν παιδιά…τι προτείνετε?

Μόνο στο Φίλεμα έχω πάει φέτος και τα παιδιά που παίζουν εκεί είναι απλά φοβεροί!!! Έχουν κέφι! Λίγο παραπάνω να παίζανε το Σάββατο που ήμουν εκεί και θα ήταν τέλεια!

Α, πήγα και Ψυρρη στους ρακοσυλλέκτες την Δευτέρα. Όλος τυχαίως είχαν μια κομπανία 3 που παίζαν αντικειμενικά καλά (δεν έχω γνώσεις μουσικής, και λέω απλά ότι στο δικό μου αφτί ήταν ευχάριστοι!) ΑΛΛΑ με μικροφωνική δίπλα στο τραπέζι μας. Κατά τα άλλα, φαγητό τραγικό, ακριβό πολύ…

Τι άλλο προτείνετε για το χειμώνα που (λέμε τώρα…) έρχεται?

(Τίνα) #14

Κοίτα πιο προσεχτικά στο ‘‘Στέκια για ν’ακούσουμε’’ και θα βρεις διάφορες ιδέες…:slight_smile: