Οργανοποιός: Στασινός Νίκος

αγαπητε φιλε ειδα το μπουζουκι τουνικου του στασινου που ανεβασεσ και σε πληροφορω εχω ακριβωσ το ιδιο μπουζουκι ειμαι ο κουνιαδοσ του στασινου γραψεμου μονο αν ειναι και με κοντο μανικι ο ηχοστου ειναι μοναδικοσ ηταν περασμενο με γομαλακα εαν ξερησ

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:43 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:17 —

αγαπητε γεωργιε αγαπιε διαβασα αυτα που γραφεισ για το νικο στασινο και σε πληρωφορω ειμαι ο κουνιαδοσ του νικου ονικοσ ηταν απο την λιβαδεια και οχι απο τη δαυλεια οπωσ γραφτικε εχω φωτογραφιεσ του νικου και θα τησ ανεβασει ογυιοσ μου γιατι εγω ειμαι αρχαριοσστον υπολογιστη αν θεσ αλεσ πλυροφοριεσ γραψε μου να σου τισ δωσω

Φίλε Βάβουλα, το μπουζούκι αυτό είναι ενός φίλου. Δεν το έχω κοντά μου για να σου πω λεπτομέρειες. Δεν το κούρδισα για να ακούσω τον ήχο του γιατί φοβήθηκα μην του κάνω καμιά ζημια. ήταν πολύ σκεβρωμένο. Λίγο που το γρατζούνισα φάνηκε πως έχει γεμάτο ήχο, καλό!! Το μάνικο μου φάνηκε φυσιολογικό, γύρω στα 68 εκ. κλίμακα

φιλε μποτι καλο ειναι να πεισ του φιλουσου να βρει ενα οργανοποιο καλο εαν ειναι αθηνα και να το φιαξει γιατι ειναι σπανιο οργανο εγω θα φυγω για την λιβαδεια αυριο δηλαδη στησ 20 6 αλα θα ερθει ο γυοσ μου σε λιγεσ μερεσ και θα σου ανεβασω φωτωγρα φια τχι κουνιαδοστουχου μπουζουκιου να το δεισ διορθωση ειμαι γαμπροσ του νικου και οχι κουνιαδοστου

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:11 —

φιλε μποτη να πεισ του φιλουσου εαν ειναι αθηνα να το παι σενα καλο μαστορα μηπωσ και το φιαξει γιατι ειναι καλο οργανο και σπανιο το δικομου το ειχα ξυσει και το ειχα περασει γομαλακα δηλαδη λουστραρισμα στο χερι για οποιον ξερη τη ειναι ηγομαλακα και μηλαμαι γιαπολυ γλυκο ηχο αλα σε μερικα σημεια ειχε αρχισει να σαπιζει γιατι και γω το βρηκα παρατιμενο στο μαγαζι του νικου και το εφιαξα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:32 —

βαβουλασ γειασασ αγαπητη φοιλοιμποτη και αγαπιε εγραψα ενα λαθοσ ειμαι γαμπροσ του νικου και οχι κουνιαδοσ φευγω για λιβαδεια αυριο και σε λιγεσ μερεσ ερχεται και ογυιοσμου θα σασ ανεβασω φωτωγραφιεσ του νικου και μια συνεντευξη του νικου με φωτω στο μαγαζι που του ειχαν παρει απο την αμερικη ενασ δημοσιογραφοσ αλλατο κειμενο ειναι στα αγγλικα με τιτλο bilding boyzoykis πυ σημαινι νωμιζω κατασκευαζοντασ μπουζουκια οτι αλεσ πληρο φοριεσ θελεται ρωτησται και θα σασ τησ δωσω

Αυτό ακριβώς του είπα φίλε μου αλλά δυστυχώς δε νομίζω πως με άκουσε. Δεν παίζει μπουζούκι ο ίδιος, του πατέρα του ήταν και θα το κρατησει για ενθύμιο λέει… Τι να πεις; άλλο ένα όργανο που θα το φάει η σκόνη…

Καλησπέρα αν και καθυστερημενα σας ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες του Στασινου από ένα άρθρο ξένης εφημερίδας όπως και κάποιεςόταν δούλευε μαζί με τον Νίκο Γερο καθώς και απο το δικό του μαγαζί. θα τις δείτε στο δεύτερο μήνυμα.Όποιος θέλει να σχολιάσει ελεύθερα και αν έχω κάποιες άλλες πληροφορίες θα προστεθούν στο μέλλον.ÅÖÇÌÅÑÉÄÁ 0.jpg

ÅÖÇÌÅÑÉÄÁ 5.jpg

1 «Μου αρέσει»

óÜñùóç0002.jpg

óÜñùóç0005.jpgóÜñùóç0001.jpg

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε πολύ για το υλικό.

Ενδιαφέρον το υλικό. Παρατηρώ ότι είχα γράψει στο ποστ για όργανα του συγκεκριμένου μάστορα που είχα παίξει παλιά. Ξανάπαιξα τον μπαγλαμά… Παιδιά μιλάμε για άλλο πράγμα…Σκαφτό, μικρό και τέλειο ηχητικά…

Παιδια ας μου απαντηση ο βαβουλας (@o_vavoulas) ειμαι παλιος φιλος του στασινου

Σε αυτό το , ούτος ειπείν μνημόσυνο, του Νίκου Στασινού , έχω να προσθέσω ότι διαθέτω και εγώ έναν σκαφτό Τζουρά, από τα χέρια του . Το όργανο το βαφτίσαμε: «ΣΕΙΣΜΟ» διότι κατασκευάστηκε , όταν έγινε ο μεγάλος σεισμός στην Αθήνα το 1981. Μάλιστα μου έλεγε πως η μουριά που τον είχε σκάψει, ήταν από το χωριό του Κοντογιάννη . Από τότε , σήμερα τον έδωσα για αλλαγή τάστων. Αν γίνει κάποια έκθεση προς τιμήν του, θα μπορούσα να τον φέρω .
Ευχαριστώ!

4 «Μου αρέσει»

Φίλε ΧρίΣπα, καλωσήρθες.

Στείλε αν θες καμιά φτγρ του οργάνου: και γενικότερα το συνηθίζουμε σε τέτοιες συζητήσεις στο φόρουμ, αλλά η ανάγνωσή σου της συζήτησης ως «ούτως ειπείν μνημοσύνου του Νίκου Στασινού» (η οποια μου άρεσε πολύ!) σχεδόν το επιβάλλει!

1 «Μου αρέσει»
  • Στο κειμενάκι της ανάρτησης αντί : μπουριά , διάβαζε μουριά (προσπάθησα να κάνω διόρθωση , εκ των υστέρων, αλλά δεν βρήκα εργαλεία , γι΄ αυτό. ).
  • Το όργανο όπως ανέφερα βρίσκεται στον μάστορα για αλλαγή τάστων , όταν το πάρω θα στείλω Φωτο .

Αποκαταστάθηκε το προβληματάκι, φίλε Χρίσπα και καλώς ήρθες! Για τέτοιες και όποιες άλλες εκ των υστέρων αλλαγές / προσθήκες, πατάς στο «επεξεργασία ανάρτησης» με σήμα το μολυβάκι, αφού προηγουμένως έχεις πατήσει στο «περισσότερα» με σήμα τρεις τελίτσες, αν το μολυβάκι δεν φαίνεται.

-Μη μου αλλάζεις φύλο, φίλε μου (βλπ: προσφώνηση , συντονιστή pepe : «Φίλε ΧρίΣπα, καλωσήρθες»). Το ΧριΣ , βγαίνει από το Χρίστος .

-Τώρα το : «επεξεργασία ανάρτησης», αναζητούσα και δεν το βρήκα . Συνήθως αυτή η εντολή δίνεται από το μενού που έχουν οι τελείες : …. Εκεί όμως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Άμα θέλεις να βοηθήσεις λες ακριβώς σε πιο σημείο του κειμενογράφου ( εφαρμογής ) βρίσκεται η συγκεκριμένη εντολή.

Ευχαριστώ, Χρίστος !

να επισημάνω οτι την δυνατότητα διόρθωσης, δεν την έχουμε για πάντα.
μετα 4-5 λεπτά εξαφανίζεται το “μολυβάκι” :cry:

3 «Μου αρέσει»

Συγνώμη αλλά Χρίστος είναι ανδρικό όνομα, αν καλά καταλαβαίνω. Άρα και η προσφώνηση Φίλε, σωστή. Ή όχι;

Α μπράβο. Οι συντονιστές το 'χουμε και αργότερα, επομένως δεν ξέρουμε ακριβώς πώς εμφανίζεται στα μέλη.

2 «Μου αρέσει»

Πριν από τη διόρθωση, φίλι, έγραφες (έχω κρατήσει εικόνα με print screen, για το αληθές και για την ορθογραφία ) . Και πράγματι δεν κατανοώ την αντίδρασή σου. Ωστόσο δεν επιθυμώ να δώσω συνέχεια .

Έτσι νομίζω κι εγώ, ότι δεν την κατανόησες.

Λάθος πληκτρολόγηση: ως άντρα σε κατέταξα, αφού Χρίστινα δεν υπάρχει.

1 «Μου αρέσει»