ΡΕΜΠΕΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΪΚΑ ΒΑΛΣΑΚΙΑ

(system) #1

Και πάλι με αφορμή την ερώτηση του φίλου Γρηγόρη, την περασμένη εβδομάδα, σχετικά με το τραγούδι “Ας μη ξημέρωνε ποτέ”, αξίζει νομίζω να αναφέρουμε πως οι ρεμπέτες δημιουργοί τους ερωτικούς τους καϋμούς τούς εξέφρασαν κυρίως με ζεϊμπέκα και χασάπικα.

Όμως, όπως όλοι μας ξέρουμε, μας έδωσαν θαυμάσια τραγούδια και σ’ άλλους ρυθμούς και χορούς. Ένας απ’ αυτούς είναι και τα λαϊκά βάλς, σε τρυφερά, ρομαντικά και χαρούμενα τραγούδια, απόδειξη του ρομαντισμού και της εξευγενισμένης ψυχής των ρεμπετών δημιουργών και ερμηνευτών…

• Δίνω αμέσως ένα μικρό δείγμα μερικών πραγματικά μελωδικών και ωραίων ρεμπέτικων/λαϊκών κομματιών:

Α. ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ:

• “ΑΣ ΜΗ ΞΗΜΕΡΩΝΕ ΠΟΤΕ”, των Κώστα Μάνεση & Απ. Χατζηχρήστου (Απ. Χατζηχρήστος - Ε. Χατζηχρήστος) (Κανταδόρικο) (1939;)

• “ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΣΑΡΚΑ”, του Απ. Χατζηχρήστου (Απ. Χατζηχρήστος - Γιάννης Σταμούλης ή Μπιρ-αλλάχ) (Κανταδόρικο) (;;;:wink:

• “Η ΜΑΡΓΙΩ (ΜΑΜΖΕΛ ΜΑΡΙ)”, των Μ. Μάτσα & Σπ. Περιστέρη (Ελένη Λαμπίρη - Πάνος Σάμης) (Χιουμουριστικό) (1949)

• “Η ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ”, των Μπάμπη Βασιλειάδη ή Τσάντα & Στράτου Παγιουμτζή (Στράτος - Στελλάκης) (Ερωτικό) (1946)

• “ΜΑΤΙΑ ΤΣΑΚΙΡΙΚΑ”, των Ζακ Ιακωβίδη & Σπ. Περιστέρη (Ε. Λαμπίρη - Κ. Ρούκουνας) (Ερωτικό) (1956)

• “ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΡΚΟΥΛΑ”, των Γ. Φωτίδα & Σπ. Καλφόπουλου (Γ. Παπαδόπουλος - Σούλα Καλφοπούλου) (Ερωτικό) (1953)

• “ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ”, των Μ. Μάτσα & Σπ. Περιστέρη (Π. Σάμης - Στ. Χασκίλ) (Ερωτικό) (1949)

• “ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ”, του Γ. Παπαϊωάννου (Ρένα Ντάλλια - Νίκος Καλλέργης) (Ερωτικό) (1951)

• “ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ ΧΑΡΑΓΜΑ”, των Μ. Μάτσα & Σπ. Πειστέρη (Δ. Περδικόπουλος - Γ. Μανησαλής ή Λαδόπουλος) (Κανταδόρικο) (1947)

• “ΤΟ ΡΟΛΟΓΑΚΙ ΠΟΥ ΦΟΡΑΣ”, των Κ. Κοφινιώτη & Π. Τούντα (Ι. Γεωργακοπούλου - Μ. Χιώτης) (Του Χωρισμού) (1940)

• “ΕΜΑΘΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ”, του Γιώργου Κατσαρού-Θεολογίτη (Γ. Κατσαρός) (Χασικλίδικο) (1929)

Β. ΛΑΪΚΑ:

• “ΜΙΑ ΠΑΛΗΑ ΙΣΤΟΡΙΑ”, των Κ. Βίρβου & Στ. Καζαντζίδη (Στ. Καζαντζίδης) (Ερωτικό) (1959;)

• “ΠΟΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ Σ’ ΕΦΕΡΕ”, του Β. Τσιτσάνη (Έφη Γάσπαρη) (Ερωτικής πίστης) (1966)

• “ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ”, του Β. Τσιτσάνη (Μ. Αγγελόπουλος - Σοφία Κολλητήρη) (Ερωτικής εκδίκησης) (1963)

Σ.Π.

(system) #2

Να προσθέσω ένα ακόμα υπέροχο λαϊκό βαλς σύγχρονο (του 2000), το “ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΣ ΤΟΥ 2000” των Σαράντη Αλεβιζάτου και Αντώνη Βαρδή.
Ερμηνευτές: Στέλιος Καζαντζίδης (από τα τελευταία του) - Αντώνης Βαρδής - Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας.

• Φίλοι μου, ακούστε και ξανακούστε αυτό το κομμάτι και αμέσως θα επιβεβαιώσετε αυτό που λένε πολλοί πως “Στελλάρας γεννιέται κάθε 500 χρόνια… ή και …ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ!!!”.
    Ό,τι και να πει κανείς είναι πολύ-πολύ λίγο…

Ο ίδιος

Σ.Π.

(system) #3

Ναι.

(system) #4
  • Πάλι ο Κ.Κ., βαρύς, ασήκωτος, με ύφος… δέκα καρδιναλίων, μας πετάει ένα ξερό “ΝΑΙ” (και πολύ …μας είναι!!). Με τα …βαλσάκια θα ασχολούμαστε τώρα! Φφφφφφφφφ.
    (Έλα όμως που κι αυτά υπάρχουν στο ρεμπέτικο, και σε όσους δεν αρέσουν …δεν ξύνησε ο τραχανάς).

• Θέλεις να πεις κάτι ρε παλληκάρι? Πες το καθαρά. Αλλιώς, ξεκόλα μας και πάνε παρακάτω.
    Αν θες να μου τη “σπάσεις”, εσύ και μερικοί άλλοι (να μη λέμε ονόματα), σε βεβαιώνω πως θα πρέπει να κουραστείς πάρα πολύ.
    Η υπομονή όμως έχει και τα όριά της. Ουφ πια με τη μιζέρια. Έλεος!!!
    (Πριν αρχίσουμε τελικά τα μπινελίκια και χαλάσουμε τις καρδιές μας άδικα και ανώφελα).

Γκέγκε, my friend?

(system) #5

Ρε Σάκη, φαντάσου να έγραφα παραπάνω από μία (1) λέξη. Μιλάμε, θα έσπαγες το πληκτρολόγιο.
ΣΥΜΦΩΝΩ ρε φίλε. Τι σκατά να γράψω; “ΟΧΙ”;

(system) #6
  • Κώστα, τέλος οι αψυμαχίες, δεν μας βγάζουν πουθενά. ʼσε που στην ηλικία μας μάς κάνουν και ζημιά.
    Καιρός για παραγωγικό συλλογικό έργο…

Με την αγάπη μου, φιλάκια

Σ.Π.

(system) #7

Papista exeis zugistei teleutaia? Giati mou fainesai polla kila m…s.
Little Devil

(system) #8
  • Αγαπητέ φίλε Γιώργο Admin, σε παρακαλώ πολύ να επέμβεις άμεσα και δραστικά για να βάλεις στη θέση του αυτό το ανώνυμο διαδικτυακό τσογλάνι που με βρίζει και με λοιδωρεί καθημερινά και ασύστολα τις τελευταίες μέρες.
    Δεν θέλω να πέσω στο επίπεδό του και να τον λούσω με “κοσμητικά” επίθετα, ούτε να εμπλακώ σε πόλεμο ύβρεων στον αέρα. Εμένα προσωπικά δεν με τιμάει κάτι τέτοιο. Γι’ αυτό και δεν του απευθύνω το λόγο, αφού είναι για φτύσιμο ο άνθρωπος (αν είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ καν!).
    Αν τον είχα μπροστά μου θα τον ξηγιώμουνα ανάλογα. Βλέπεις όμως κρύβεται ο αρουραίος πίσω από την ανωνυμία και την εκ του ασφαλούς επικοινωνία από το σπίτι του.

• Εμείς οι υπόλοιποι Γιώργο μου, όπως καλά ξέρεις, μπορεί κατά καιρούς να έχουμε διαφωνίες σε διάφορα ζητήματα, όμως πιστεύω πως κατά βάθος σεβόμαστε ο ένας τον άλλον και προσπαθούμε να λύσουμε τις “διαφορές” μας με διάλογο και πολιτισμένα. Δεν βριζόμαστε χυδαία μεταξύ μας και κυρίως δεν προκαλούμε πρόστυχα ο ένας τον άλλον.
    Ήθελα να’ξερα από ξεφύτρωσε αυτό το παλιόμουτρο.

Περιμένω (όπως και άλλοι φίλοι) την παρέμβασή σου.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Σ.Π.

(system) #9

De thumamai pote se ebrisa kurie Sakh. Oti se eironeuomai einai omws sigouro. Ti htheles dhladh na se parw sta sobara? ti diaolo diabolos tha hmouna?
Pantws me ton tsampouka kai thn magkia sou apedeixes peritrana auta pou uponnoousa sto prohgoumeno kai pou kakws to ermhneuses ws brisimo:
Eisai polla kila MAGKAS file mou! Mprabo sou!
p.s.Alhtheia pote thes na brethoume na mou xhghtheis?
Devil

(system) #10

<FONT FACE=“Courier New”>Ο Γιώργος Αδμινίδης πρέπει να βαράει 24 βάρδια για να παρακολουθεί τί πέφτει στο forum και να αντιδρά κατάλληλα.
Και “κατάλληλα” = ΤΙ;
Βρε μπας και έχουν μπει τίοτα κανόνες συμπεριφοράς και δε τους ξέρουμε;

Μόνο οι αυτονόητοι:

Ο.Εδώ είναι ανοιχτό e-αμφιθέατρο όπου όλα ακουγονται και ΠΡΙΜΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ο πλεον αιρετικός. Στις κουβέντες οι αιρετικοί προκαλούν θαυμάσιες εκτροπές.

Α. Οποιος ξέρει να βαρεί τα πλήκτρα γραφει οτι θέλει.

Β. Προβοκάτσιες και πλάκες δεν κόβονται αλλά αντιμετωπίζονται δυναμικά.

Γ. Φασιστοειδή κοβονται (αν και δεν είχαμε πολλά)

Δ. Χασιστοειδή / Αλκοολοειδή ανέχοναι αλλά αγνούνται (ξενερώνεις και επενέρχεσαι να ζητήσεις συγνώμη)

Ε. Οποιος διαστρευλώνει εσκεμμένα τα ιστορικά γεγονότα ΚΟΒΕΤΑΙ.

Ζ. Η μαλακία επιτρέπεται σε μικρές και αραιές δόσεις. Αμα το παρακάνει χορηγείται πετσέτα.

Ο ΔiaBoλakos (που εκ του ονόματος αντιλαμβανόμεθα πως δεν είναι άνθρωπος αλλά άγγελος που ξέπεσε από τη βιοτεχνία τρόμου του γιαραμπή) έκανε παρέμβαση με χιούμορ και άποψη.

Καλό θα ήταν να ξέραμε ποιός είναι (από απλή περιέργεια) αλλά και χωρίς αυτό… πάλι καταλαβαίνουμε.

Λοιπόν, ας επικεντρωθεί ο καθένας σε ότι ξέρει καλύτερα για να γίνει η αναγέννηση του FORUM. Να καταθέσουμε πρόταση χρηματοδότησης στο ΥΠΕΣ μπας και πάρουμε κάνα κονδύλι από τη Κοινωνία της Πληροφορίας (Γ’ ΚΠΣ).

Εχουμε ταβέρνες να πληρώνουμε. Εχουμε ουσίες και οινοπνεύματα. Εχουμε γυναίκες, γκόμενες, άνεργους φίλους, παιδιά, σκυλιά. Και πάνω απ’ όλα να επισκευάσουμε τα μπουζούκια που λόγω 77% κατά μέσο όρο υγρασιας είναι όλα σκευρωμένα.

Για σοβαρευτείτε.

KK™
ΑΝ/ΧΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ FORUM
ΕΣΟ: 95-Α’, 4ο ΓΡΑΦΕΙΟ</FONT>

(system) #11
  • Ρε μπαγάσα KK™ , από Λοχίας (στο στράτευμα) ξαφνικά έγινες …Αντισυνταγματάρχης (στο forum);;
    Αυτό κι αν δεν είναι φίλε μου προαγωγάρα!! Κι άλλοι περιμένουν άδικα την …επαιτηρίδα να προαχθούν!! Ούτε “κατ’ εκλογήν”, ούτε “επί ανδραγαθία”!!! Θηρίο, 7 βαθμοί επάνω.
    Τα συγχαρητήριά μου. Χα, χα, χα.
    (Αν και νομίζω πως για το forum ο βαθμός σου πρέπει να είναι ακόμα υψηλότερος, για να σκάσουν οι …“κασσάνδρες”!).

• Μ’ έκανες και γέλασα ρε Κώστα, να’σαι καλά.

Υ.Γ. (άσχετο): Ρε συ Κώστα, άκουσα προχθές μια τραγουδάρα του Μπαγιαντέρα με τίτλο “Η ΔΙΑΘΗΚΗ” με κάποιον Μιχαλακόπουλο ή Μιχαλόπουλο, του 1961. Λέμε για πολύ καλό! Το ξέρεις;

Με ρεμπέτικους σαββατοκύριακους χαιρετισμούς

Σ.Π.

(system) #12

<FONT FACE=“Courier New”>To ξέρω ΣΠ. Σε μια παλιοκασσέτα το έχω.
Κεντητή πενιά.
Μιχαλόπουλος όμως;
Αυτό δεν το ξέρω - δεν τα πάω καλά με τα ονόματα.
Μόνο το Μάρκο θυμάμαι.
</FONT>

(system) #13

Ρε συ Κουρούνη που ασχολείσαι με τα θέματα της τεχνολογίας…για κοίταξε μήπως υπάρχει κανένα ψαχτήρι που θα ψάχνει στα διάφορα postings να βρει λέξεις “απαγορευμένες”. Έτσι θα γίνεται από μόνη της η λογοκρισία και θα κόβεται το συγκεκριμένο posting. Περιμένω τις προτάσεις σας για τις λέξεις που πρέπει να κόβονται…:wink:

admin

Σοβαρό Υ.Γ.: Ρε σεις μη βρίζεστε μεταξύ σας. Έχετε καταντήσει αηδία πια.

Η “Διαθήκη” είναι όντως του Μπαγιαντέρα. Αν η εκτέλεση που έχεις περιέχει ένα απίθανο ταξίμι στην αρχή, τότε είναι η πρώτη εκτέλεση με τον Μαυρομιχάλη (καλός τραγουδιστής που πέθανε πολύ νέος) και μπουζούκι το Γιώργο Τσιμπίδη, μάλλον το '56.
ΑΝ

(system) #15

Αυτό έχω (Αρη). Με τη ταξιμιά. Τσιμπίδης ε;

Οι αυτόματες λογοκρισίες (Γιώργη) δεν δουλέυουν.
Δε βγαίνει τίποτα. Πρέπει να τα διαβάσεις και να διώχνεις (delete κανονικό) έστω μιά φορά τη βδομάδα. Να μη “μένουν” οι αηδίες (όπως και οι απαντήσεις στις αηδίες).

Ωστε, αν μη τι άλλο, αυτό που θα μείνει σαν τελικός όγκος του forum να μην περιέχει τις προσωπικές επιθέσεις, τα κουλουβάχατα μεταξύ μας, τις παρεξηγήσεις κλπ.

Υπάρχουν πολλά καλά ενημερωτικά άρθρα, πολλά πανέξυπνα με φοβερό χιούμορ (ειδικά στο παλιό φόρουμ) και άλλα τόσα μουσικολογικά, κατασκευής οργάνων, κριτικές βιβλίων και άπειρα διευκρινιστικά ή και αποκαλυπτικά συντελεστών (σολίστ, β’ φωνή κλπ)

Πρέπει κάποτε να αποδελτιωθεί ως εδώ και να “κλείσει” και ο δεύτερος κύκλος. Καιρός να περάσουμε σε multimedia forum με τη γνωστή δομή:

Κύριο άρθρο με uploading κειμένου, bitmaps, mp3 κλπ. και από κάτω

• απάντηση (πάλι με ίδιες δυνατότητες uploading)
  • απάντηση
  • κλπ

Κύριο άρθρο …

• απάντηση
  • απάντηση
  • κλπ.

Τα έχω δει να δουλεύει και είναι χάρμα.
Πολύ ζωντανό και σε παρακινεί να κάνεις κάτι παραπάνω από ένα κείμενο.
Οχι πως είναι λίγο το κείμενο. Ισα ίσα. Αλλά, τι να κάνουμε; Επικοινωνιακά σε multimedia εποχή περάσαμε εδώ και μερικά χρόνια.

Θα βρω μερικά link να στείλω σαν προτάσεις.

Διόρθωση:
Στο κομμάτι δεν παίζει ο Τσιμπίδης. Παίζει ο βολιώτης μπουζουξής Βαγγέλης Μπαλής. Φέρνει πολύ στην πενιά του Τσιμπίδη, γι’ αυτό και μπερδεύτηκα.
ΑΝ

(system) #17

Σωστό. Και ο ίδιος ο Β. Μπαλής διευθύνει και τη λαϊκή ορχήστρα. Ο ερμηνευτής είναι όντως ο Κώστας Μαυρομιχάλης και η εκτέλεση που έχω (μάλλον η 1η) είναι του 1961.

ΣΠ.