Ρεμπέτικο γάμο

(marina80) #1

Είχα πάει σε ένα χώρο (το Notos Bay) σε μία γαμήλια δεξίωση. Παντρευόταν μια φίλη μου και επειδή τους αρέσουν τα ρεμπέτικα είχαν στήσει ένα σκηνικό πανέμορφο. Είχαν περάσει καλώδια με πολύχρωμές λάμπες όπως ήταν ο φωτισμός στους ανοιχτούς χώρους τα παλιά χρόνια και είχαν στήσει πάλκο με τραγουδιστές ντυμένους όπως οι παλιοί ρεμπέτες. Οι σερβιτόροι ήταν με μαύρα γιλέκα και αλυσίδα να κρέμεται. Σας λέω ήταν φανταστικά. Τα φαγητά σερβιρισμένα στα τραπέζια σε απλές ονειρεμένες γεύσεις και βάρκες στο βάθος της θάλασσας να κάνουν πυροφάνι. Μακάρι να λειτουργούσε σαν μαγαζί, θα ήμουν κάθε ημέρα εκεί. Για να καταλάβετε τι σας λέω μπείτε στο www.portoleone.gr στο Notos Bay και δείτε τον χώρο.
Hεταιρεία που είχε οργανώσει τον γάμο ήταν το PortoLeonecatering.

(mpouzoukokamenos) #2

Μπήκα στο site που λές και απ΄ότι μας λές μιλάμε γιά πολύ… ρεμπέτικο γλέντι.Αυτή η εταιρία δραστηροποιήται και εκτός Αθήνας???

(marina80) #3

[FONT=Trebuchet MS]Δεν ξέρω, τους πήρες τηλέφωνο, τι σου είπαν;[/FONT]
Ξέχασα να γράψω ότι η ορχήστρα ήταν από την Αργώ στο Περιστέρι

(koukidou) #4

Φιλη marina80 και στα δικα σου !!!

Αλλα … οταν κατι δεν ειναι << αυθεντικο >> , δεν ειναι ουτε καν απομιμηση …
Μη μασας επομενως και μην εντυπωσιαζεσαι απο “πολυτελεις θεατρικες παραστασεις” ,
συγνωμη κιολα , ειναι μονο η ταπεινη μου γνωμη …

Οι ρεμπετες ηταν ανθρωποι “απλοι” , που ουδεποτε στον δικο τους γαμο θα προσπαθουσαν να μιμηθουν π.χ. το γαμο της κορης του Ωναση …για να νοιωσουν
καπως … αλλα χρονια Μαρινα μου τοτε , φτωχα , αλλα ατοφια !!!

απλα , η εν λογω εταιρεια , ειναι μια ακομα εταιρεια , που στηνει θεατρικα σκηνικα γαμων … για ματαιοδοξα γουστα …

(Γιώργος Παναγιωτακόπουλος) #5

Αγαπητή φίλη Μαρίνα, καλώς ήρθες καταρχήν.

Σε ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες για αυτό που βίωσες, αλλά στο site που έδωσες πιο πάνω, δε φαίνονται πουθενά αυτά που έγραψες για “ρεμπέτικο” γάμο. Η συγκεκριμένη εταιρία δραστηριοποιείται στο catering και δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι είναι αξιόλογη εταιρία. Όμως…
για να μη θεωρηθεί ότι γίνεται διαφήμιση (κάτι που απαγορεύεται αυστηρά στο φόρουμ) θα κλείσει το θέμα και όποιος φίλος θέλει να ενημερωθεί μπορεί να στο ζητήσει με pm.