Πώς κουρδίζεται το ούτι;

Εναγωνίως περιμένω και εγώ στίγμα για την Μπενάκη! Λέτε να βρώ κανένα φτηνό αλλά καλό πολίτικο λαούτο;

Λίγο δύσκολο για κάτι τέτοιο αν ισχύουν τα προαναφερόμενα του φίλου, με την έννοια ότι θα φέρνει όργανα από Συρία.

Πάντως αν φέρνει όργανα του Ιμπραήμ Σουκάρ είναι μία πολύ καλή και πάρα πολύ φθηνή επιλογή.
Ο κατασκευαστής αυτός φτιάχνει εξαιρετικά αραβικά ούτια σε τιμές που δεν ξεπερνούν τα 600 € αφού απευθύνεται σε αραβικό και όχι δυτικό κοινό.

Για περισσότερα :

Μεταξύ Πανεπιστημίου και Ακαδημίας. Σε αυτό το κομμάτι βρίσκεται το μαγαζί. Ξεκινώντας από την Σταδίου στα δεξιά του επόμενου τετραγώνου. Έχει ούτια, αργιλέδες, τάβλια, κιλίμια…

Ευχαριστούμε για την πληροφορία…Θα πάω λίαν συντόμως για έρευνα αγοράς…

Μήπως επισκέφθηκε τελικά κανείς το κατάστημα αυτό στη Μπενάκη,να μάθουμε περαιτέρω πληροφορίες για τα όργανα,την ποιότητα,τις τιμές;Ευχαριστώ

Τα περισσότερα αραβικά ούτια που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και όχι μόνο, καλύτερα να μην πω τι ποιότητα είναι, κάποτε μου χάρισαν ένα και το ξανα χάρισα σε ένα μήνα.

Όπως λέει ο τσιτσιμπίδας… Έχει ούτια, ναργιλέδες, τάβλια, κιλίμια…

senor, φαντάσου τι μαγαζί είναι…

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα και για το μαγαζί στη Μπενάκη. Ο τύπος τα φέρνει από τη Συρία και συγκεκριμένα από το Χαλέπι και είναι του Ιμπραήμ Σουκάρ.
Προφανώς με πέρασε για άσχετο και μου είπε ότι ο Σουκάρ είναι ξάδερφός του και φέρνει από φτηνά έως ακριβά ούτια. Στην πραγματικότητα ξάδερφός του δεν είναι, αφού ο ίδιος είναι Λιβανέζος και παίζει ούτι σε αραβικό μαγαζί στη Γλυφάδα.
Τα ούτια που έχει στο μαγαζί του είναι τα χαμηλής ποιότητας του Σουκάρ, με κακά ξύλα και ατέλειες στην κατασκευή σε πολύ χαμηλές τιμές βέβαια (μέχρι 300 €). Η αλήθεια είναι ότι τα ούτια του Σουκάρ ακόμα και με χάλια ξύλα, έχουν καλό ήχο, αν σας αρέσει το αραβικό ούτι, δηλαδή δυνατό και μπάσσο ήχο. Τα συγκεκριμένα δεν τα έπαιξα γιατί τα είχε όλα ξεκούρδιστα.
Ίσως για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει και δεδομένου ότι τα τούρκικα ούτια είναι πολύ ακριβότερα να είναι μία λύση.
Για κάποιον που μπορεί να ταξιδέψει μέχρι Συρία ή Αίγυπτο με 500 € αγοράζει εξαιρετικής ποιότητας αραβικό ούτι.

Για κάποιο που μπορεί να πάει μέχρι Δαμασκό, μπορεί να βρεί καλό ούτι μέχρι και 150 ευρώ. Φτάνει να είναι
διατεθειμένος να κάνει άγρια παζάρια. Στη Συρία ο μισθός ενός αστυνομικού που θεωρείται απο τους πιο καλοπληρωμένους μισθωτούς μιας και είναι άνθρωπος του καθεστώτος είναι πιο κάτω απο 150 ευρώ. Τα πιο πάνω τα έγραψα για να μή θεωρηθεί γελοίο το ποσόν. Βρείτε ένα καλό κατασκευαστή και παζαρέψετε. ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Δε γνωρίζω να παίζω,όμως θα ήθελα να αρχίσω να μαθαίνω και φαντάζομαι θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερα από του Νάκα…
Αυτό το κατάστημα έχει και άλλα όργανα;

Τα ούτια είναι καλύτερα από του Νάκα σαν ήχο, αλλά τα ξύλα άστα. Πάντως ο Haig Yatzidjian οταν είχε πρωτοέρθει Ελλάδα θυμάμαι είχε ένα τέτοιο ούτι, τα ξύλα πρέπει να ήταν κόντρα πλακέ ! Στο σημείο που ενωνόταν το μπράτσο με το σκάφος εσωτερικά είχε μία βίδα που την έσφιγγες ή τη χαλάρωνες ανάλογα !!! Όμως είχε απίστευτα δυνατό και βαθύ ήχο.

Νομίζω για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις και να δεις αν γουστάρεις είναι ότι πρέπει. Αν βέβαια διαθέτεις ποσά άνω των 500  βρίσκεις απείρως καλύτερο.

Αν θυμάμαι καλά τα μόνα άλλα όργανα που έχει είναι κρουστά.

Εγώ θα σας θυμήσω ότι για όσους δεν θέλουν να ξοδέψουν πολλά χρήματα το cumbus
είναι μια πολύ καλή λύση για να μάθει κανείς το όργανο.

Σίγουρα καλύτερο από ένα φτηνιάρικο ούτι.

Είναι φτηνό, κουρδίζεται εύκολα, μεταφέρεται εύκολα, δεν είναι ευαίσθητο σε υγρασίες ή πτώσεις,
παίζεται όπως το ούτι και ο ήχος του είναι “διαφορετικός” ωστε να μήν χάνει την αξία του αν μεθαύριο πάρετε και ούτι.

Φίλε σ’αυτό που λες σχετικά με το Cumbus έχεις δίκο όσον αφορά στη σχέση τιμής-απόδοσης του οργάνου,αλλά πόσο εύκολο είναι να βρεις στην Ελλάδα γενικά ένα Cumbus σε σύγκριση με ένα,έστω μέσης ποιότητας Oύτι; Μόνο αν ζεις σε περιοχές κοντά στην Τουρκία. Πήρα πρόσφατα Cumbus από Τουρκία,Αλικαρνασσό(Bodrum) με ψιλοπαζάρια 150 Ευρώνια από 180 περίπου,αλλά παίζω χρόνια ούτι. Όταν το έδωσα σε άναν από τους μαθητές μου στο Ούτι,του φάνηκε δύσκολο λόγω μακριότερης ταστιέρας και πολύ πιο υπερυψωμένων χορδών από τη μεμβράνη…γεγονός που με έβαλε σε μερικές σκέψεις, καθώς συμφωνώ μ’αυτό που λες, αλλά δεν είναι απολύτως ορθό. Πάντως κλαίει το όργανο…:109:

Το τζουμπούς έχει ένα κλειδί κάτω από το μάνικο, με το οποίο υποτίθεται (γιατί στο δικό μου δεν δούλεψε αυτό καλά) ότι αλλάζεις την τονικότητα όλων των χορδών μαζί. Μήπως ένα παίξιμο με αυτή τη βίδα βελτίωνε τη σκληρότητα / απόσταση;

Ναι Νίκο. Αυτό σε συνδιασμό με την θέση της γέφυρας μπορούν να προσαρμόσουν τις αποστάσεις και την σκληρότητα των χορδών.
Επίσης έχω αφαιρέσει την μια απο τις χοντρές χορδές για λιγότερο τρίξιμο.

Όχι δεν μιλάω για την απόσταση χορδών από την ταστιέρα, αλλά για την κατά πολύ μεγαλύτερη απόσταση χορδών από τη μεμβράνη όπου και “ρίχνεις τις πενιές σου”. Βέβαια αυτό δεν παίζει ρόλο στο παίξιμο,γιατί κάθε όργανο δεν είναι ίδιο με τα άλλα. Στο ούτι υπάρχει το συνηθισμένο κομμάτι φέτας ξύλου πάνω στο καπάκι για να μη φθείρεις το τελευταίο παίζοντας. Αυτή η διαφορά σε κάποιον που γνωρίζει τεχνικές δεν δημιουργεί πρόβλημα,αλλά σε κάποιον που ακόμα μαθαίνει ούτι είναι,λογικά, δύσκολο…

Τελικά τα φαινόμενα απατούν…το μαθητούδι μου τρελάθηκε με το Cumbus μου:107:και έπειτα από έντονες παρακλήσεις μου το αγόρασε!!Το συνήθισε κι όλας σαν το Ούτι…
Αν έχει κανείς υπομονή και μεράκι όλα γίνονται:)…σχεδόν…:089:

hahahaha ρε @KikwnOudist να σου πω… ποσο το πουλησες το cumpus ρε φιλε ? :019:

Τι να σου πω φίλε…αυτή τη φορά το έβαψα μαύρο με χρυσές βίδες-σκαλίσματα και εντέρινη μεμβράνη από γιακ και το λάνσαρα σε τετραπλάσια τιμή,για να μην έχει κέρδος μετά αν το μεταπουλήσει:044::019:Άσε ρε πλάκα κάνεις,αν είναι δυνατόν,όσο το αγόρασα. Εξάλλου εμείς οι Θρακιώτες είμαστε τίμιοι,όχι παίζουμε! Συμφωνείς;:089:Από φαντασία πάντως καλά πάμε…:088:

ποσο πληρωνεις για τα μαθηματα στο λαικων οργανων?? εχω ακουσει οτι ειναι δωρεαν ισχυει??

Φίλε, κάνεις μια ερώτηση βασισμένη σε μήνυμα που δημοσιεύθηκε το 2000! Καλό είναι να τσεκάρουμε και καμιά ημερομηνία… :089: