Πρώτη εμφάνιση του Τσαούς στη δισκογραφία

Είναι γνωστή η “θεωρία” ότι ο Γιοβάν Τσαούς ξεκίνησε τη δισκογραφία στην Ελλάδα παίζοντας στο τραγούδι του Π. Τούντα “Εγώ θέλω πριγκηπέσα” (κάποιοι -βάσιμα κατά την προσωπική μου άποψη- πιστεύουν ότι πρόκειται για δικό του τραγούδι) κι ύστερα πέρασε και τα δικά του τραγούδια.
Ψάχνοντας προχτές τα τραγούδια του, για τις ανάγκες μιας εκπομπής, “ανακάλυψα” ότι το “Εγώ θέλω πριγκηπέσα” έχει αριθμό μήτρας OGA-377 στην HMV, ενώ ο “Πρεζάκιας” έχει αντίστοιχο αριθμό OGA-306 στην ίδια εταιρία. Πράγμα που απλά και ξεκάθαρα σημαίνει ότι ο “Πρεζάκιας” προηγήθηκε. Αρα η παραπάνω “θεωρία”… πάπαλα.
Τ’ αναφέρω έτσι για να υπάρχει.

Μιας και το 'φερε η κουβέντα, τί γίνεται με το περίφημο χαμένο σαμπάχ του Τσαούς με τον Παπαϊωάννου; Τόσος κόσμος στα μέσα και στα έξω πια, μπας και βρέθηκε πουθενά; Σχετική αναφορά γίνεται στην αυτοβιογραφία του μπάρμπα Γιάννη.

Πολυ ενδιαφέρον αυτό που λέει ο Άρης.:110:
Θέλω να ρωτήσω εάν οι κωδικοί στα 78άρια δίνονταν με βάση κάποιον προγραμματισμό, με βάση την ημερομηνία ηχογράφησης ή την ημερομηνία κυκλοφορίας.

26 posts were split to a new topic: Παλιές ηχογραφήσεις, αριθμοί μήτρας και άλλα