Πρωτάρης στην κατασκευή οργάνων

Γεια χαρά παιδιά, μόλις γράφτηκα στο φόρουμ! Εδώ και κάμποσο καιρό παρακολουθώ το φόρουμ, και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό!

Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα ότι θέλω κι εγώ να ασχοληθώ με την οργανοποιία! Κιθαρίστας είμαι, αλλά εδώ και 1,5-2 χρόνια ήθελα να αγοράσω έναν τζουρά, τώρα πλέον και μόνο στη σκέψη ότι θα μπορώ κάποια στιγμή να τον κατασκευάσω με έχει ψήσει τρελά!
Εκτός από τζουρά βέβαια, μ’ενδιαφέρει να μάθω σιγά σιγά και για όλα τα υπόλοιπα συγγενή του όργανα, αλλά και για την κιθάρα (αλλιώς τι την έχω τόσα χρόνια), κλασική-ακουστική και ηλεκτρική.

Όμως, πριν αρχίσω φαντάζομαι ότι θα πρέπει να ρίξω ένα καλό διάβασμα… Ψάχνοντας λοιπόν στο φόρουμ και σε άλλες σελίδες κατέληξα ότι υπάρχουν 3 σχετικά βιβλία (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

  1. Α.Ν.Ε.Μ.Ο. / Σχεδίαση – Κατασκευή – Παραγωγή (μπαγλαμάς τζουράς μαντολίνο μπουζούκι ούτι λαούτο) του - Αναστάσιος Ι. Κουμαρτζής
  2. Το Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Αναστάσιος Ι. Κουμαρτζής
  3. Ο Ταμπουράς του Μακρυγιάννη και Η Οργανοποιία του Λεωνίδα Γαϊλα - Νίκος Φρονιμόπουλος

Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή να τα αγοράσω και τα 3, αλλά αυτή τη στιγμή ίσως είναι καλύτερο να αγοράσω μόνο 1 και να κρατήσω κανένα φράγκο για κανένα εργαλείο… Έτσι λοιπόν μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες, που σαν πιο έμπειροι θα έχετε και τις απαντήσεις…

  1. Ποιο απ’ αυτά τα 3 βιβλία θεωρείτε βασικότερο για έναν πρωτάρη;
  2. Υπάρχει κάποιο άλλο βιβλίο που να αναλύθει θεωρία της ακουστικής (ή μας αρκεί ο,τι έχουν τα παραπάνω βιβλία;)
  3. Κατά τη γνώμη σας, πιο όργανο μπορεί να κατασκευαστεί πιο “εύκολα” από έναν πρωτάρη; Μήπως αντί για τζουρά να άρχιζα να μελετάω π.χ. πρώτα το μπαγλαμαδάκι ή κάποιο άλλο όργανο;

Οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση απαραίτητη κι ευπρόσδεκτη!

ΥΓ: Όποιος μπορεί ας απαντήσει και σ’ αυτό εδώ

Φιλε μου καλημερα και καλως ορισες. Καλη επιτυχια σου ευχομαι σ αυτο που θες να κανεις. Επειδη εχω ασχοληθει καποιο καιρο κι εγω με την οργανοποιια θα σου ελεγα οτι καλυτερα ειναι να ξεκινησεις με ενα μπαγλαμαδακι. Ειναι σε μικροτερη κλιμακα απο ολα και θα σε βαλει μετα στα καλουπια για να φτιαξεις ενα μεγαλο οργανο (μπουζουκι). Επειδη λογω μη χρονου εχω σταματησει να ασχολουμε με την τεχνη και ετσι μου εχουν μεινει ολα τα εργαλεια. Αν θες κατι συγκεκριμενο η να σου πω για αρχη μπορεις να τα παρεις απο εμενα. Ειναι ολα καλες μαρκες π.χ stewart mackdonald απο αμερικη. Εχω τα παντα! Φυσικα και οποιος αλλος ενδιαφερετε τα δινω ολα μιση τιμη για να φυγουν επειδη δεν εχω χωρο να τα κρατησω και πολυ. Ειναι σε αψογη κατασταση ολα. Στειλτε μου πμ να σας πω τι εχω και αν θελετε κατι συγκεκριμενο παλι μου το λετε. Υπαρχουν τα παντα.

Επειδή έχω και τα 3 βιβλία και είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα σου προτείνω να πάρεις το:
Α.Ν.Ε.Μ.Ο. / Σχεδίαση – Κατασκευή – Παραγωγή (μπαγλαμάς τζουράς μαντολίνο μπουζούκι ούτι λαούτο) του - Αναστάσιος Ι. Κουμαρτζής

Αυτό το βιβλίο σου έχει αναλυτικές οδηγίες για κατασκευή μπουζουκιού-μπαγλαμά-τζουρά

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Κι εγώ Λαϊκέ αυτό σκέφτομουν να αρχιζα με μπαγλαμαδάκι που είναι μικρότερο… Για τα εργαλεία ενδιαφέρομαι, έχω κάνει μια λίστα με τι μου λείπει, θα σου στείλω πμ… Αλλά ρε συ, ξανασκέψου το, σίγουρα δεν τα θες? Μήπως μετά το μετανιώσεις και θα πρέπει να τα ξαναγοράζεις? Κρίμα δεν θα’ναι;

Μιχάλη, μιας κι απ’ότι φαίνεται θα πάω πρώτα για μπαγλαμαδακι, μάλλον τελικά θα αγοράσω και τα 2 βιβλία του Κουμαρτζή μαζί, γιατί με μια ματιά που έριξα μάλλον αλληλοσυμπληρώνονται σε κάποιο βαθμό…

Ok φιλε μου. Οχι δεν τα χρειαζομαι! Στειλε μου τι θες!