Προτασεις Τραγουδιων

σε περιπτωση που τοποθετηθηκε σε λαθος ενοτητα , ας μεταφερθει αλλου

Λοιπον , ανοιγω το τοπικ με την εξης σκεψη . Να προτεινουμε απο εδω τραγουδια που θεωρουμε οτι δεν ειναι πολυ γνωστα αλλα μας αρεσαν , τραγουδια που τα ανακαλυψαμε και μας αρεσαν και θα θελαμε να τα μοιραστουμε με τους υπολοιπους .
Τωρα θα μου πειτε , το ευρημα ενος μπορει να ειναι κοινος τοπος για τον αλλον . Ε, τί να γινει . Ακομα και τα Καβουρακια να ποσταρει καποιος , δεν θα τον παρουμε απ τα μουτρα .
Εγω εχω ακουσει σε αριθμο μετριοαρκετα πιστευω , οσα εχει το αρχειο ελλ δισκογραφιας κι αλλα τοσα , αλλα συνεχεια πεφτω πανω σε καινουργια .

Θα κανω την αρχη με 2 του Γιαννη Δραγατση που οταν τα πρωτοπετυχα μου εκαναν τρελο κεφι και τα ακουγα συνεχεια :
Καρδιοκλεφτρα , με τον Δημητρη Αραπακη στη φωνη ,και
Ο Θερμαστης

Κάτω απ’τα γεφύρια του Γιάννη Παπαϊωάννου
Πήρε και βραδιάζει του Χατζηχρήστου
Κάτσε να πιούμε ένα κρασί του Μητσάκη

1 «Μου αρέσει»

καλη ιδέα , αλλά γιατι δεν προχώρησε?
ευκαιρία να μάθουμε κάποια αξιόλογα “άγνωστα” στους πολλούς τραγούδια

Λίγο-πολύ αυτό δε γίνεται στο «τι τραγούδι ακούμε τώρα»;


Πάντως, πόσο διαφέρει ο τρόπος που θέτουν το ζήτημα το 2010 από το πώς γίνεται σήμερα, με τον αχανή πλούτο του ΥΤ, του Σίλαμπς και άλλων ιστοχώρων ανοιχτών στον καθένα!..

γιατί όπως και ο Πέπε σημειώνει, πλέον βρίσκουμε τα πάντα παντού.

Το ότι υπάρχει πρόσβαση σε τόσο μεγάλο ρεπερτόριο, δεν σημαίνει κιόλας ότι αναδεικνύονται άγνωστα κομμάτια. Συχνά τα διαμάντια θάβονται κάτω από την τόση πληροφορία, οπότε καλό είναι να τα ξεθάβουμε πού και πού.

Βρε Νικόλα, αυτά συνέβαιναν παλαιότερα. Σήμερα πιά, τα ξέρουμε όλα και τα διαμάντια αναδεικνύονται, όπως συχνά και με ευχαρίστηση διαπιστώνουμε και εδώ στο φόρουμ (τί ακούμε τώρα κ. ά. ).