Προς οργανοποιούς και όχι μόνο: Αχρησιμοποίητο μπουζούκι

Δημητρη,
συγγνωμη δηλαδη,
αλλα διακρινω μια συμπεριφορα “μαρκετιστα” στα ποστ σου!

Μαλλον προσπαθεις να “προμοταρεις” τα μπουζουκια με βεργα…
Εχεις καποιο εμπορικο συμφερον,ή εισαι απλως θαυμαστης των μαστορων που αναφερεις?

Για μενα δεν συγκρινονται (αν και ειναι και οι δυο “παραγωγικοι”,ο Κλεφτογιαννης ειναι οντως καλος μαστορας,με μεσαια παραγωγη,ενω ο Ματσικας καλος βιοτεχνης με μεγαλη παραγωγη,και μετα το cnc παει για καλος βιομηχανος.Συν οτι ειναι εμπορος και εισαγωγεας).

Οταν μιλαμε για “Μαστορα” μιλαμε για καποιον που ασχολειται Ο ΙΔΙΟΣ με το καθε οργανο
(κατι που κανει ο Κλεφτογιαννης,ενω ο Ματσικας δεν μπορει εκ των πραγματων με τοση μαζικη παραγωγη,απο “τουριστικα” μεχρι πανακριβα).

-Στις υγρασιες τωρα,το προβλημα δεν ειναι “στην υγρασια” γενικα,αλλα στις αποτομες εναλλαγες υγρασιας-ξηρασιας (συν τη θερμοκρασια) κατι που με τη μεταβολη του κλιματος τελευταια “κουναει και βραχια”…καθε λιγες μερες μερες,ειτε εχουν βεργα ειτε οχι…

Αυτο που πρεπει να εχει προβλεψει ο μαστορας,ειναι το ποσο αντιδρουν τα ξυλα που θα χρησιμοποιησει στο φαινομενο της συστολης-διαστολης,και αν αντιδρουν πολυ,ειναι φυσικα ακαταλληλα για οργανα! (η πορτα της γιαγιας μου πχ που φουσκωνει-ξεφουσκωνει συνεχεια δεν κανει για οργανα,οσο παλια κι’αν ειναι).

Και δεν νομιζω οτι στα εργαστηρια μαζικης παραγωγης γινεται τετοια επιλογη,ισως μονο για τα ακριβα τους…(αλλιως ανεβαινει το κοστος παραγωγης και τα φτηνα ακριβαινουν!)

-ΔΕΝ πρεπει σε καμμια περιπτωση να συγκρινουμε μαστορους με διαφορα στο μεγεθος παραγωγης τους!!!(η στην ποιοτητα παραγωγης).

Εδω ειναι και η “μαγκια” του μαστορα:
Η επιλογη της ξυλειας και το δουλεμα της ειναι που θα εχει τα σιγουρα αποτελεσματα,και οχι η βεργα.

“Φασον” μπορει ευκολα να μαθει να δουλευει ο καθενας και να φτιαχνει ομορφα οργανα και με τελειο φινιρισμα,αυτο ομως δεν κανει κανεναν “οργανοποιο”.Θα ειναι οργανα,ή θα ειναι ομορφα επιπλα??..

Οσον αφορα τις βεργες,
να σου πω οτι οι “traditional” εχουν προβλημα μονο αν ειναι κακοκατασκευασμενες ή κακοτοποθετημενες.
Αλλα ακομα και αν ειναι τελειες,θα εχουν προβλημα αν τις αγγιξουν χερια απειρα.Ειναι πολυ ευκολο να καταστραφει μια βεργα,κι αν δεν καταστραφει η ιδια,θα καταστραφουν τα σημεια εδρασης της,δηλαδη το ξυλο…
Το ιδιο μπορει να συμβει φυσικα και με τις αλουμινενιες,αφου το σπειρωμα τους ειναι σαφως πιο μαλακο απο τις σιδερενιες-ατσαλινες.(ασε που ενω οι traditional κανουν τη δουλεια τους πιεζοντας κυριως στις ακρες τους,οι ισιες (αλουμινενιες ή οχι),πιεζουν στο κεντρο τους προσπαθουν δηλαδη να “ξεκολλησουν” την ταστιερα απο το μπρατσο!!)

Ομως,καλο ειναι να μην το “κουραζουμε” εδω με τις βεργες,το θεμα ειναι το προβλημα της υγρασιας,
ισως θα’πρεπε να ανοιξουμε ενα τεχνικο θεμα για τις βεργες,τα ειδη και τη λειτουργια τους,
εχει πολυ κουβεντα. :wink:

-Οσο για τις κιθαρες και δει τις ηλεκτρικες,αστο καλυτερα,γιατι και δεν “κολλανε” εδω,
και παραειμαι εκπαιδευμενος με δαυτες…! :wink:

-εντιτ-
Στη φωτο τρεις διαφορετικοι τυποι βεργας:
Ατσαλινη “traditional” με μπρουτζινο παξιμαδι,σιδερενια τυπου “π” “διπλης κατευθυνσης”,
και η αθλιοτερη ολων:Σιδερενια με μια βεργα και ενα ελασμα,με λειτουργια οπως οι αλουμινενιες 2 ελασματων…

οχι φιλε μου.ουτε προμοταρω ουτε εχω εμπορικο συμφερον απο κανενα.απλα ειπα μια γνωμη.εμενα προσωπικα μου αρεσει η βεργα.και οι κατασκευαστες που αναφερα δεν ειναι βιομηχανοι γιατι μπουζουκια 2500 και 3000 ευρω δε φτιαχνονται στη φαμπρικα.φτηνοτερα σιγουρα.τις βεργες που μου δειχνεις τις ξερω οπως και τις κιθαρες τις ξερω .απλα η γνωμη μου( εαν ηταν κατανοητη)ειναι οτι οταν ο μαστορας ειναι καλος ουτε υγρασιες φταινε ουτε τα συννεφα.εγω απλα σου ειπα εαν εχεις χρονο να πας απο συγκεκριμενους κατασκευαστες,να δοκιμασεις να ρωτησεις και τη γνωμη τους ,και ισως αλλαξεις γνωμη…και γω οταν αρχισα να εμπιστευομαι επαγγελματιες σοβαρους και γνωστες του αντικειμενου,ειδα οργανα καλοφτιαγμενα που κρατανε παντα…πριν,με πειραζανε και μενα τα συννεφα η βροχη ,οι τακοι,τα καραολα,ολα μου φταιγανε.διοτι το οργανο ηταν δηθεν προβληματικο ,ευαισθητο,με αδυναμα σημεια…τα μυαλα τους εχουν αδυναμα σημεια.πιστευω οτι το εξαντλησαμε το θεμα περι ξεκουρδισματος και υγρασιας και βεργας οποτε μην κουραζω αλλο το κοσμο με τη φλυαρια μου…οτι γουσταρει ο καθενας και οτι του μαθανε…φιλικα δημητρης

  1. Βάζεις όλους τους οργανοποιούς σε ένα τσουβάλι, χωρίς να τους έχεις γνωρίσει, και ξεχωρίζεις δυό τρείς τους οποίους δήθεν εμπιστεύεσαι.

  2. Αδύναμα σημεία δεν έχουν μόνο τα μυαλά των κατασκευαστών όπως λές αλλά και μερικών μή κατασκευαστών ξεροκέφαλων.

  3. Το θέμα δεν το εξαντλήσαμε και δεν εξαντλείται σε δυό αράδες, αλλά αν θες εξαντλείται με αφορισμούς.

  4. Εξακολουθείς να γράφεις χωρίς παραγράφους κουράζοντας αυτόν που διαβάζει τα γραφόμενά σου.

καλησπερα φιλε μου. 1. δε βαζω ολους τους οργανοποιους στο ιδιο τσουβαλι.αυτοι οι “δηθεν” που λες ουτε κολλητοι μου ειναι ουτε συμφερον εχω.ειπα οτι οποιος θελει μπορει να παει και να ακουσει μια γνωμη.εαν θελει συμφωνει εαν θελει διαφωνει.οπως καποιοι κατασκευαστες δινουν 100 χρονια εγγυηση,αλλων κατασκευαστων τους φταινε τα συννεφα,και αλλων τα μπουζουκια τους δε σκευρωνουν ποτε.γουστα ειναι αυτα.2 αδυναμα σημεια εχουν μονο οι αδυναμοι.γιαυτο αναφερα το παραδειγμα του αμερικανου και της ηλεκτρικης,με τα εργοστασιακα σεταρισματα ,τα manual,και ολα τα συναφη.3, το θεμα για μενα εξαντληθηκε διοτι δεν θελω να κουρασω τον κοσμο.ξεκινησε απο την υγρασια,πηγε στις βεργες,μετα στις φωτογραφιες ,και μετα στο μαρκετινγκ και στα κολλητιλικια.γουστα ειναι αυτα ειπαμε.4.με συγχωρεις αν σε κουρασα αλλα δεν ξερω να αφηνω παραγραφους .εαν θες στην επομενη απαντηση σου μπορεις να μου υποδειξεις τον τροπο.φιλικα δημητρης

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:19 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:14 —

  1. μακαρι να μπορουσα να γνωρισω ολους τους οργανοποιους στην ελλαδα.αν και λιγο πολυ ξερουμε τη νοοτροπια ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ.και πως λειτουργουν για να πουλησουν και να συντηρουν (service)ενα οργανο.αλλα δυστηχως χωρις κρατος ,οργανωση ,σχολες,ενημερωση πως να μην πουλαει ο αλλος 1000ε το σκουποξυλο ,με κοστος υλικων 50ε και να φοβομαστε κιολας μη βρεξει, και παρεξυγηθει και σκευρωσει,γιατι εχει αδυναμιες. φιλικα δημητρης

Τώρα βέβαια να μου συγχωρείτε την παρέμβαση, μιας και δεν δύναμαι να συνεισφέρω στην κουβέντα περί βέργας ή μη (κανένα όργανό μου δε διαθέτει βέργα, κι ο ίδιος λόγω ασχετοσύνης -αλλά κυρίως έλλειψης εμπειρίας- και δε μπορώ να ζυγιάσω τα υπέρ και τα κατά), απλά μια παρατήρηση:

Αγαπητέ yann, ξεκίνησα να σε διαβάζω εδώ:
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=23517&p=209785

Κατά δική σου ομολογία και μάλιστα εκτενέστατα „δε κάνεις διαφήμιση“, „δε φανερώνεις μυστικά“, στο τέλος προειδοποιείς ότι θα „δείρεις“ κιόλας.

[Για την ιστορία, τέλη του Δεκέβρη 2009 που έψαχνα για όργανο πέρασα κι από τον Βάρλα. Ο τελευταίος απουσίαζε εκείνη την ώρα και στο μαγαζί με υποδέχτηκε ένα μελαχροινό μακρυμάλλικο αδύνατο παλλικάρι, ροκάς στην εμφάνιση με μια κιθάρα στα χέρια (μπας κι ήσουν εσύ; συζητήσαμε μάλιστα και για μια κιθάρα Παναγή που ήταν κρεμασμένη για επισκευή).

Στην ερώτησή μου για όργανο, ευγενικός μεν, με ιδιαίτερα μπλαζέ ύφος δε, μου απάντησε „από τα 3500 ευρά, τουλάχιστον 6 μήνες αναμονή κι άμα γουστάρεις“. Έτοιμο όργανο δεν είχε να μου δείξει, παρά ένα που υπήρχε εκεί για συμμάζεμα, το οποίο δε μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις, κι ας είμαι στην κυριολεξία και κατά γενική ομολογία ο τελευταίος καλαμπορτζής.]

Και πάλι συγνώμη για την παρεμβολή!

Πίκινος

Αγαπητε Πικινε,
προτιμησα να προνοησω και να δικαιολογηθω εξαρχης,γιατι “το εργο το εχω ξαναδει”,
και το εξηγησα,νομιζω στο ποστ που λες ή στο δευτερο.

-“Δεν κανω διαφημηση” σε μενα,
γιατι δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με τα μπουζουκια επαγ/τικα (μονο ως εργαζομενος σε αλλον).
Οπως ουτε και στο Βαρλα,αφου δεν τη χρειαζεται ως γνωστον.

-“Δεν φανερωνω μυστικα” οντως…οταν ανηκουν σε αλλους!! :wink:

-“Προειδοποιω οτι θα δειρω” με μια γερη δοση χιουμορ,που ειναι το χαρακτηριστικο μου,
και αφου δεν το καταλαβες ετσι αλλα το πηρες “σοβαρα”,μαλλον εσυ δεν διαθετεις…
(σορυ δηλαδη αλλα ειναι φανερο οτι κανω και λιγο πλακιτσα!)

Οσον αφορα την ιστορια σου για του Βαρλα,οχι δεν ημουν εγω,ειμαι 43 και καραφλος.
-Το παλληκαρι που λες,να ηταν ο τωρινος του βοηθος,…αυτος δεν εχει ποτε μπλαζε υφος…
ειναι “προσγειωμενο” παιδι.
Ισως ηταν καποιος φιλος του,παει δηλαδη σε καποιον το μυαλο μου…

-Δε χρειαζεται “δειγματα” ο Βαρλας,υπαρχουν παντου,θα τα δεις σε καθε παλκο και καθε καναλι.
Ετοιμο οργανο μονο τις μερες της παραδοσης,αφου με τις παραγγελιες δεν μενει χρονος για εξτρα
“παραγωγη” εκτος απο αυτα που εχει για πιο φτηνα δουλεμενα απο βοηθους και φιλους,και αν καποιος ενδιαφερθει σοβαρα,τοτε τα τελειωνει ο ιδιος,αλλιως τα αφηνει να κρεμονται.
(ακομα και αν αρχισει να κανει “αδερφακι” με καποιο αλλο ταυτοχρονα του το ζητανε πριν καν “καπακωθει”).

-Δεν βλεπω καμμια “κακη” παρεμβαση,καλη ειναι…
(ισως “off topic”,αλλα αυτο συμβαινει σχεδον παντα σε καθε θεμα)
σημασια εχει να υπαρχει λογος και αντιλογος! :wink:

Dimitri,
τη δεχομαι την απαντηση σου,
ισως εισαι απλως πολυ ενθουσιωδης,
αλλα καλο ειναι να εισαι πολυ σιγουρος για κατι πριν το γραψεις.

Αφου ξερεις μονο δυο καλους μαστορες,καλο ειναι να μην κρινεις και αυτους που δεν ξερεις!
-Ομως,οι κακες σου εμπειριες απο ποιους μαστορες ειναι?
(αφου ξερεις μονο δυο,που ειναι καλοι)??

Εγώ από όσο ξέρω ούτε ο Κλεφτογιάννης ασχολείται ο ίδιος με το κάθε όργανο ή καλύτερα με όλα τα όργανα που φέρουν το όνομά του.
Αυτό π.χ. http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=19051, δεν πιστεύω να είναι ούτε δικό του, ούτε του συνεταίρου του Κατσίφη.

Υπαρχουν τα φτηνοτερα,
που σιγουρα δεν ασχολειται ο ιδιος,βγαζει και μια παραγωγη!
Ομως στα ακριβα του δεν υπαρχει περιπτωση να αφηνει καποιον αλλο.Λογικο ειναι!

-Το ειδα το θεμα,εχεις δικιο,ομως μιλαμε μονο για φτηνα οργανα.
Εχει παρει και καποιες “φουρνιες” φτηνα οργανα απο αλλο παραγωγικο κατασκευαστη που δουλευα καποτε κι εγω.
Πολλοι το κανουν,ετσι πουλανε και πολλοι ανωνυμοι κατασκευαστες χαμηλης-μεσαιας κατηγοριας.
Τα δινουν σε επωνυμους και εκεινοι τα πουλανε!

καλημερα φιλε yann…δεν ειμαι ενθουσιωδης φιλε.μαλλον εσυ εισαι επιθετικος,και απο οτι βλεπω εχεις και προβλημα στο διαβασμα.για να ληξει το θεμα επειδη βλεπω που το πας…ουτε φιλος κανενος ειμαι,ουτε οργανα μου χαρισαν,ουτε ξυλα,ουτε δουλεψα ποτε σαν οργανοποιος.εξεφρασα μια γνωμη η οποια ηταν ισως και εκτος θεματος για τη κολοβεργα.με αρχινας στις θεωριες και τις φωτογραφιες,με αποκαλεις κλικαδορο οτι δηθεν προμοταρω,και τωρα μου λες να ειμαι και σιγουρος γιαυτα που λεω…ειδες πουθενα να γραψω οτι ξερω 2 καλους μαστορες μονο? ειπα 10 φορες 2 ονοματα που ξερω οτι βαζουν βεργα στα οργανα.οποιος θελει παει απο κει συζηταει και αν θελει συμφωνει αν θελει διαφωνει.εγω για βεργα μιλησα και γνωμες.δεν ειπα ποιος φτιαχνει καλα η κακα μπουζουκια ουτε παρουσιαστηκα σαν κολλητος κανενος ,και να πω …εδω τα καλα μπουζουκια…μαστορες ξερω πολλους και καλους και κακους .ουτε του θεματος ειναι ,ουτε διαφημηση η δυσφημηση κανω σε κανενα…το κανεις εσυ καλυτερα αυτο ,απο οτι ειδα,αποκαλωντας “βιοτεχνες” και "βιομηχανους"καποιους που ισως να μην τους ξερεις η να μην σου χαρισαν κανενα ξυλο.εαν ανοιξουμε θεμα για τις φιγουρες και προτεινω καποιον να δει τη δημιουργια ενος μαστορα,σημαινει ο τι ο μαστορας ειναι κολλητος μου? η αν προτεινω καποιον εμπορο υλικων να ρωτησει καποιος μια τιμη σημαινει οτι παιρνω προμηθεια? μια προσωπικη γνωμη ειπα για τη βεργα,τη προσφορα της ΜΟΝΟ σε λειτουργικα θεματα,και ανεσης παιξιματος,και αυτο ηταν ολο…προμοταρισματα,τσουβαλιασματα,αφορισμοι,διαφημησεις,μαλλον ειναι δημιουργηματα του μυαλου σου,και ουτε προκειται να μπω σε τετοια διαδικασια,να σου πω ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι οι κακοι μαστορες.ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ.πιστευω οτι καλυτερα να σταματησει αυτη η συζητηση για να μην γινομαστε και τσιρκο,αν και ο φιλος ΠΙΚΙΝΟς εδωσε μια εικονα της καταστασης !!! φιλικα δημητρης

Dimitris_7,
Αν δεν το καταλαβες,εχω συστηθει επωνυμως.
Ισως το ονοματεπωνυμο μου να μη φαινεται στο προφιλ μου,το εγραψα ομως στα πρωτα μου ποστ.
Οποτε και οτι λεω δεν ειναι απο καποιον με ενα απλο ψευδονυμο που δεν ενδιαφερεται για την οποια φημη θα του δωσουν τα γραφομενα του…

Οταν αποφασισεις να συστηθεις κι εσυ,τοτε κανουμε οση κουβεντα θελεις,
αν και αφου δεν εχεις δουλεψει ποτε ως οργανοποιος δεν μπορει να εχεις γνωμη για τη δουλεια,πραγμα που εγω μπορω αφου κανω οργανα απ’το '87,
(πετυχημενα,που “ζουν” εως σημερα και εχουν ακομα καμποσες γενιες ζωης) και μπορω να κρινω ποιος ειναι βιοτεχνης,ποιος βιομηχανος και ποιος κανει σπεσιαλ οργανα ενα-ενα,οχι ψυχρα και παραγωγικα με σκοπο το κερδος και μονο…

Προς το παρον,ως ψευδονυμος,μου θυμηζεις ενα Δημητρη που εμπορευοταν οργανα του Ματσικα και ειχε περιπου το στυλ σου… :wink:

Υ.Γ. Την επιθετικοτητα που την ειδες? Μια χαρα ευγενικα σου απανταω!
Μαλλον μπερδευεις την επιθετικοτητα με τη σιγουρια…

Για προσωπικές αντεγκλήσεις, παρακαλώ θερμότατα να χρησιμοποιείται η δυνατότητα ανταλλαγής προσωπικών μηνυμάτων. Αλλοιώς, είμαστε αναγκασμένοι να κλειδώσουμε το θέμα.

Σωστον,και συγγνωμη απο μερους μου,δεν το συνεχιζω!

Με τις υγρασιες και τα νεα καιρικα δεδομενα τι θα κανουμε…
Το κλιμα μας αλλαζει προς τροπικο,και μαζι η συμπεριφορα των περισσοτερων οργανων εκει εξω!

εγω δεν μπηκα εδω μεσα για διαφημηση φιλε.παρακολουθω τα λεγομενα και αν τυχει λεω καμια γνωμη.εγω απλα παιζω καμια 25αρια χρονια και ειπα μια γνωμη απλα λειτουργικη για ανετο παιξιμο.εσυ που εισαι κατασκευαστης,ευχομαι ΚΑΛΕΣ ΜΑΣΤΟΡΙΕΣ.εγω ειπα τι με βολευει να παιζω ,και συ τι σε βολευει να φτιαχνεις γιατι ειναι η δουλεια σου.ουτε προμοταρισα,ουτε προτεινα,ουτε και μου χαρισανε.δικοι σου ηταν οι χαρακτηρισμοι και οι φωτογραφιες.γνωμη οσο αφορα το παιξιμο θα εχω και τι βοηθαει ενα παιχτη θα εχω.δεν μπορεις να μου απαγορευσεις τη γνωμη.οπως και συ εχεις τη δικια σου γιαυτο που σε βολευει να φτιαχνεις…ειπα και πριν ξερω που το πας…οσο για τις αναμνησεις σου,και συ μου θυμιζεις καποιον που οταν εχανε στη μπαλα του εφταιγαν τα συννεφα και τα τερματα…βλεπω στη φαντασια και στη θεωρια εισαι και συ πρωτος,οποτε τουλαχιστον ΠΑΙΧΤΙΚΑ ασχολησου καλυτερα με το μπασο.ειναι και πιο ευκολο…επαναλαμβανω ο φιλος ΠΙΚΙΝΟς εδωσε ακριβη περιγραφη της ολης καταστασης.εαν ειχε επεμβει νωριτερα ουτε καν θα ανοιγα συζητηση μαζι σου…φιλικα δημητρης

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:04 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:01 —

κλειδωσε το φιλε…χωρις κερδος βρηκα και το μπελα μου

Dimitris_7, κανένα μπελά δεν βρήκες. Εάν και εσύ δεν συνεχίσεις τις δημόσιες προσωπικές αντεγκλήσεις, κανένα πρόβλημα για κανέναν. Το αν θα κλειδωθεί το θέμα ή όχι, άσ’ το σ΄ εμάς.