Προενίσχυση τρίχορδου

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα!

Η ενασχόληση με την μουσική τεχνολογία…διεγείρει την φαντασία και δημιουργεί ερωτήματα!

Αντικατέστησα ενα αυτοενισχυόμενο ηχείο που κάποτε χρησιμοποιούσα κυρίως σε φιλικές συγκεντρώσεις με έναν ακουστικό ενισχυτή της FISHMAN (loudbox mini). Με καλύπτει πλήρως για το χώρο που παίζω, όποτε παίζω (περισσότερο ερασιτεχνική παρά επαγγελματική χρήση). Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν χρειάζομαι κάποιου είδους προενίσχυση ή κάποιο DI ειδικά για το μπουζούκι. Γνωρίζω πως στην περίπτωση της κονσόλας (γενικώς σε PA συστήματα) είναι απαραίτητος ένας τέτοιος εξοπλισμός. Στην περίπτωση του ενισχυτή όμως είναι απαραίτητα (δεδομένου οτι ο ίδιος διαθέτει EQ πέραν των reverb και chorus);

ΥΓ1. Στο μπουζούκι είναι τοποθετημένος ένας μαγνήτης ΤΑΡ energy.

Οι περισσοτεροι ακουστικοι ενισχυτες εχουν εισοδους hi-z (υψηλης αντιστασης),οπότε δεν χρειαζεσαι di.
Για τον συγκεκριμενο που εχεις,δεν ξερω.Κοιτα στις εισοδους αν γραφει HI-Z INPUT.

Φίλε Φάνη ευχαριστώ! Το manual δεν αναφέρει λεπτομέρειες, απλά λέει πως στο input μπορεί να “κουμπώσει” οποιαδήποτε παθητική ή ενεργητική ενίσχυση κιθάρας. Νομίζω οτι μάλλον ισχύουν τα λεγόμενα σου…Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω για να έχω όσο το δυνατόν πιο “φυσικό” ήχο μπουζουκιού…