Προβλημα με το intonation της D καντίνι

Γεια χαρά παιδιά!

Λοιπόν, έχω ένα παλιό τετράχορδο οργανάκι, όχι ιδιαίτερα ακριβό, το οποίο είναι σε καλή κατάσταση γενικά, με το εξής όμως προβληματάκι:

Ο καβαλάρης ενώ είναι στη σωστή θέση και οι αρμονικές των A,F,C ταιριάζουν με τις αντίστοιχες νότες στα 12α τάστα, η D καντίνι στο 12ο ακούγεται σχεδόν πάντα λίγο χαμηλότερα από την αρμονική…
Αν μετακινήσω λίγο τον καβαλάρη για να φτιάξει η D, χαλάνε οι 3 υπόλοιπες… (κι ούτε νομίζω πως χρειάζεται ούτως ή άλλως καθ’ότι είναι στη σωστή απόσταση).

Το πρόβλημα είχε λυθεί προσωρινά μετά από κάποιο πρόχειρο service που είχε γίνει το καλοκαίρι, αλλά ξαναεμφανίστηκε αργότερα.

Επειδή δε γνωρίζω πολλά στο κατασκευαστικό κομμάτι, αυτό λέτε να οφείλεται σε πρόβλημα με το μανίκι ή σε κάτι πιο light ας πούμε (στο κοκαλάκι πάνω απο την ταστιέρα, στον καβαλάρη κλπ);

Υπάρχει γενικά τίποτα που μπορώ να δοκιμάσω μόνος μου ή πρέπει να το κοιτάξει μάστορας;

:112:

βαλτου καινουργιες χορδες και θα στρωσει,μαλλον τις εχεις καιρο πανω στο οργανο.

Αν έχεις να αλλάξεις χορδές στο όργανο από το καλοκαίρι, τότε το σίγουρο είναι (όπως λέει και ο Αποστόλης) να χρειάζεσαι καινούριες χορδές, και τίποτε άλλο.