Πολιτικο λαουτο (λαφτα)

πρόσφατα απέκτησα μία απο ταρταρούγα και έχει όντως πολύ ενδιαφέρον.Δυστυχώς, χωρίς δάσκαλο η πρόοδος είναι αργή αλλά ελπίζω να εξοικειωθώ με την πένα κάποια στιγμή.

κοιτα πως παιζουν με το τανμπουρ,η ιδια τεχνικη ειναι.

Μπα, δε θα σας πω μάλλον. Είναι τόσο πυκνός ο λόγος του και οι πληροφορίες του που σχεδόν θέλει μετάφραση, δεν είναι εύκολο να ξεπετάξεις με 3-4 φράσεις το σημείο που σ’ ενδιαφέρει. Ή τουλάχιστον, δε μου φαίνεται εμένα εύκολο αυτή τη στιγμή.

Είναι στα γαλλικά. Όποιος ενδιαφέρεται, ας στείλει ένα πμ να του στείλω το πδφ.

Πάντως, μέχρι εκεί που έφτασα φαίνεται (με μια βιαστική ανάγνωση, το τονίζω) πως το ζευγάρι πολίτικη λύρα - πολίτικο λαούτο παιζόταν σ’ ένα είδος αστικής λαϊκής μουσικής της Πόλης, πως πιθανολογείται προέλευση του πολίτικου λαούτου από το αιγαιοπελαγίτικο, και πως το πότε μπήκε και πότε βγήκε στην κλασική μουσική είναι όπως τα έλεγε παραπάνω ο Νίκος και όχι όπως νόμιζα εγώ.

Καλησπέρα και καλό μηνα!!!

Έχω την εντύπωση οτι στο λαούτο που παρουσιάζεται στην εκπομπή δεν υπάρχουν μπερντέδες για μόρια. Το μανίκι τους έχει τοποθετημένους σε διαστήματα ημιτονίου. Είναι άραγε ιδέα μου; Δεν βοηθάει ιδιαίτερα και το γεγονός οτι μπερντέδες και μανίκι είναι και τα δύο ανοιχτόχρωμα και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις εύκολα.