ποιο ειναι αυτο το τραγουδι

ο banco de gaia ειναι ενας αρκετα γνωστος μουσικος παραγωγος στην ηλεκτρονικη σκηνη.Ελληνας 2ης γενιας μεγαλωμενος στη γερμανια.Στο παρακατω τραγουδακι εχει χρησιμοποιησει μερη απο ενα ελληνικο λαικο τραγουδι,το οποιο ψαχνω να αναγνωρισω.σε επικοινωνια που ειχα μαζι του μου απαντησε οτι εχει πολλους δισκους με παλια λαικα απ τους γονεις του,και δεν μπορει να θυμηθει απο που εκοψε τα μερη.μπορει κανεις να βοηθησει??

Είναι αδύνατον να μη θυμάται ο δημιουργός αυτός, από ποιο κομμάτι «δανείστηκε» στοιχεία. Δεν είχε όμως την πρόνοια να πεί, τουλάχιστον, κάτι σαν «δεν πήρα κάτι συγκεκριμένο, είναι μελωδίες που έχω γενικά στο μυαλό μου από ακούσματα στο περιβάλλον των Ελλήνων γονιών μου». Το κυνήγημα από τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων θέλει φυσικά να δυσκολέψει, γιαυτό και δεν δίνει καθαρή απάντηση. Ρέμα, σου εύχομαι καλή τύχη στις προόδους της έρευνάς σου!

κυριε Νικο,κι ομως ειναι δυνατο να μην θυμαται.κι εγω οταν φτιαχνω ηλεκτρονικη μουσικη,εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους μερη απο αλλα κομματια,ή λουπες ή ηχους,μερη απο φωνητικα ή οτιδηποτε τετοιο,τα οποια ακουω και δεν μπορω να ταυτοποιησω απο που ειναι…μιλαω για την ευρυτατα διαδεδομενη τεχνικη του sampling,με την οποια εχουν φτιαχτει οχι απλα κομματια,αλλα και ολοκληρα μουσικα κινηματα.(βλεπε hip hop).τα πνευματικα δικαιωματα πιστεψτε με στο χωρο της underground ηλεκτρονικης μουσικης ειναι κατι το οποιο δε λαμβανει υποψιν σχεδον κανενας.Aν κοψω ενα μερος απο την εισαγωγη του “σκυλα μ εκανες και λιωνω” για παραδειγμα,και το χρησιμοποιησω σε ενα δικο μου κομματι,και το στειλω σε μια δισκογραφικη με σκοπο να το κυκλοφορησω,ακομα και ελληνικη να ειναι η εταιρια,κανενας δεν θα ασχοληθει με κομματι το οποιο εκδοθηκε σε 200 cd και θα το ακουσουν στην καλυτερη περιπτωση σε καποιο παρτυ ηλεκτρονικης μουσικης 1000 ατομα <-----(αισιοδοξος αριθμος για τη σκηνη στην οποια αναφερομαι)…

τα πνευματικα δικαιωματα ηταν προβλημα στην περιπτωση της madonna που χρησιμοποιησε θεμα απο κομματι των ABBA,αλλα εκει τα μεγεθη ηταν απειρως μεγαλυτερα,αν με εννοειτε.