Πνευματικά δικαιώματα

Ε τότε, πήγαινε σε συμβολαιογράφο!

1 «Μου αρέσει»

Όπως έγραψε ο Pepe άλλο πράγμα η πατέντα και άλλο τα πνευματικά δικαιώματα. Πάντως για τον τροχό κανείς δεν μπορεί να κατοχυρώσει πατέντα, γιατί και στις πατέντες υπάρχει χρονικό όριο . Τα πνευματικά δικαιώματα αφορούν περισσότερο καλλιτεχνική δημιουργία (μουσική, λογοτεχνία κλπ), ενώ η πατέντα εμπορικά και βιομηχανικά προϊόντα και καινοτομίες, φάρμακα κλπ.

Η ταχυδρόμηση στον εαυτό σου,δεν σε κάνει κύριο του έργου σου.Απλά αν κάποιος θελήσει να οικειοποιηθεί την δουλειά σου,τότε έχεις επίσημη απόδειξη,με σφραγίδα οργανισμού,ενώπιον παντός δικαστηρίου.Δηλαδή αν θες να τον τραβήξεις νομικά,τον βάζεις στην υποχρέωση να αποδειξη πως προϋπήρχε η ιδέα από αυτόν,και πως δεν είναι ελέφαντας.Μετά με απόφαση δικαστηρίου , είσαι και κύριος του έργου σου.Αν θες από την πρώτη στιγμή,κυριότητες και πατέντες,η δημόσια βιβλιοθήκη θα σε ενημερώση για τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις,και τα τυχόντα κόστη.

1 «Μου αρέσει»

Μήπως λοιπόν υπάρχει και ανάλογη δικαστική διαδικασία χωρίς αντίδικο; Να πάω απλά στο δικαστήριο και να ζητήσω να μου κατοχυρώσουν κάτι που έβγαλα;

Είπαμε.Αρμόδια για πληροφόρηση είναι η βιβλιοθήκη Αθηνών,(γιατί υπάρχουν ως φαίνεται ,διάφορες κατοχυρώσεις),για την ενημέρωση του τι θες να κάνεις.Χονδρικά θα πούμε αν θες σε ένα πνευματικό έργο π.χ. Βιβλίο,εργασία,πόνημα να φαίνεσαι ως δημιουργός,δωρίζεις ένα αντίτυπο στην Βιβλιοθήκη Αθηνών,και αυτοί κάθε χρόνο σου στέλνουν και αποδεικτικό κίνησης.Αν θες να ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΣΟΥ προς εκμετάλλευση ας πούμε , σε στέλνουν στον Ο.Π.Ι.(οργανισμός πνευματικής ιδιοκτησίας),για τα περαιτέρω.Το θέμα είναι τι θες να κάνεις,και σε ποιο βαθμό.Πρέπει να προβλέψεις,που νομίζεις ότι θα φτάσει το έργο σου,και τι αποδοχή θα έχει ώστε να κάνεις τις απαιτούμενες κινήσεις.Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι για την ταινία “Γάμος αλλά Ελληνικά” οι απόγονοι του Μπαγιαντέρα δεν έβαλαν ευρώ στην τσέπη τους παρ ότι η ταινία ήρθε πρώτη σε εισπράξεις παγκοσμίως,και πέμπτη σε εισπράξεις στις Η.Π.Α. Η μουσική της ταινίας βασίστηκε στο πασίγνωστο τραγούδι του Μπαγιαντέρα “Ξεκινάει μια Ψαροπούλα”, και παρ όλο που το τραγούδι έχει παιχτεί και σε παλιότερη Ελληνική ταινία “το κορίτσι με τα μαύρα”, δεν μπόρεσε η οικογένεια να αντιπαρατεθεί δικαστικά.Ο ισχυρισμός της εταιρείας ήταν ότι το πήραν από δισκάκι με Ελληνική δημοτική μουσική , έδωσαν και κάτι στην εκεί Α.Ε.Π.Ι. και αυτό ήταν όλο.Θα έπρεπε να γίνουν μετά διεθνή δικαστήρια με μεγάλο κόστος,και αμφίβολη κατάληξη.Γι αυτό λέμε καλό είναι να ξέρεις τι ζητάς ώστε να κάνεις τις ανάλογες κινήσεις.

3 «Μου αρέσει»