Πληροφορίες για την Έλλη Σοφρωνίου

Ξέρουμε ή υπάρχουν στοιχεία για την Έλλη Σοφρωνίου?
Έψαξα μέσω google αλλά δεν βρήκα κάτι γι αυτή.
Είχε σχέση με τον Βαγγέλη Σοφρωνίου?
Οτιδήποτε πληροφορία υπάρχει ευπρόσδεκτη.
Δεν ξέρω αν αναφέρεται στην ρεμπέτικη ανθολογία του Σχορέλη. Δεν το έχω πια. Το δάνεισα πριν από χρόνια και χάθηκε και οι τέσσερις τόμοι.

Από Ρεμπέτικη Ανθολογία Σχορέλη τόμος Γ’, είχε 3 κόρες, την Ιωάννα Παναγοπούλου, Αικατερίνη Σωφρονίου, Αργυρώ Αποστολίδη, Γράφει το κείμενο ότι, μόνο η Αικατερίνη έχει σπουδάσει κλασική μουσική, επίσης είναι πολλή καλή λαική τραγουδίστρια(δεν είναι επαγγελματίας),στιχουργός και ζωγράφος. Για Έλλη δεν αναφέρει.

3 «Μου αρέσει»

Σε μια έκδοση του Κουνάδη ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΩΦΡΟΝΙΟΥ-ΚΟΥΚΛΑΚΙ-, αναφέρει ότι έκανε 4 κόρες, Ιωάννα, Αικατερίνη, Αθηνά(που πέθανε μικρή το 1947), και την Αργυρώ, δεν αναφέρει αν κάποια ήταν μουσικός.

1 «Μου αρέσει»

Εκτός από τον Βαγγέλη Σωφρονίου, μουσικός ήταν και ο αδερφός του Νίκος. Ίσως να υπάρχει σχέση από εκεί. Το θέμα είναι ότι αν δεν κάνω λάθος, οι Σωφρονίου ήταν γνωστό σόι μουσικών.
Οι ηχογραφήσεις της που υπάρχουν στο
stixoi.info: Έλλη Σοφρωνίου (Ερμηνευτής)
είναι από το 1948 ως το 1950.

Μια αναζήτηση με οδήγησε και σε κάποια τραγούδια της, που αναφέρεται σε μερικά από αυτά ότι ο στιχουργός Δ. Σωφρονίου, ήταν ο άντρας της.

https://rebetiko.sealabs.net/display.php?composer=%CE%A3%CF%89%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85+%CE%94.

3 «Μου αρέσει»

Λάθος, όχι στιχουργός, αλλά συνθέτης.

2 «Μου αρέσει»

Ο Δημήτρης Σωφρονίου [σύζυγος της Έλλης] ήταν εξάδελφος του Βαγγέλη.

Πάντως, με το όνομα “Σωφρονίου” έχουμε αρκετούς μουσικούς/ τραγουδιστές και πέρα από αυτούς τους 4 που αναφέραμε.
Αν υπάρχει συγγένεια όλων αυτών μεταξύ τους, δεν το γνωρίζουμε.

1 «Μου αρέσει»

¨Η Έλλη Σωφρονίου γεννήθηκε στον Πειραιά το 1923 και ο άντρας της Δημήτρης ήταν πρώτος εξάδελφος του Βαγγελάκη Σωφρονίου. Η Έλλη σήμερα ζει στη Λαμία με τον γιο της που είναι έγκριτος δικηγόρος. Στο τραγούδι τη σύστησε ο σύζυγός της που υπήρξε αξιόλογος συνθέτης"

(Δ. Μανιάτης, " Βασίλης Τσιτσάνης -ο ατελείωτος", εκδ. ΠΙΤΣΙΛΟΣ 1994)

3 «Μου αρέσει»