Πεσιμο μπουζουκιου

γεια χαρα σε ολους και καλη χρονια.
οπως επαιζα μπουζουκι παιδια προχτες και ειχα την κορουλα διπλα μου πανω σε μια καρεκλα(ηθελε να ειναι ψηλα το πουλακι μου)νομιζω οτι παει να πεσει απτην καρεκλα και πεταω το μπουζουκι να την πιασω!το αποτελεσμα ευτυχως 2 ραγισματα πισω.βεβαια απο μεσα δεν εχω δει κατι να φαινεται.να το παω σε οργανοποιο?ο ηχος νομιζω δεν εχει αλλαξει.
παντως παιδια εγω πονεσα πιο πολυ απο το μπουζουκι…

Άποψή μου είναι να το πάς.
Έτσι για μια ματιά ειδικού.
Μην αφήσεις αυτές τις ραγισματιές, να εξελιχθούν.

Σίγουρα θα εξελιχθούν. Ειδικά αν το όργανο είναι καινούργιο.

Σε καταλαβαίνω. Αλλά πιο καλά που πόνεσες για το μπουζούκι παρά για την κορούλα.:258:

ο πιο κοντινος οργανοποιος ειναι ο κλεφτογιαννης γιατι μενω ραφηνα.εαν εχετε να προτεινετε κατι αλλο παιδια ειμαι ολος αυτια.μπορει να χτυπησω και ενα δευτερο μπουζουκακι ειμαι σε μεγαλη σκεψη.

Σε περίπτωση οποιασδήποτε ζημιάς και πρίν να πάει το όργανο στο μάστορα, αυτό που πρέπει να κάνουμε άμεσα είναι, καλού-κακού, να ξεκουρδίσουμε εντελώς τις χορδές.

'Οπως το ακούω πάντως, δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει να κάνεις όσα είπαμε (ξεκούρδισμα, μάστορα).

Μήπως τα Λεγραινά, που είναι ο Νίκος ο Φρονιμόπουλος, είναι πιο κοντά απ’ ότι τα Γλυκά Νερά ???:089:

πιο κοντα ειναι τα γλυκα νερα αλλα θα παω μια βολτα στο λαυριο αφου εχουμε δικο μας μαστορα εκει.ευκαιρια να γνωριστουμε κιολας.

Θέλω και εγώ να πάω στον κ. Φρονιμόπουλο…έχει έρθει ο καιρός για ένα τζουρά και, έχω δει και ακούσει την δουλειά του!
…κοντός ψαλμός αλληλούια!

Άντε λοιπόν παιδιά να μαζευτούμε όλοι μαζί μια μέρα να κάνουμε ομαδική επίσκεψη στον Φρονιμόπουλο! Κύριε Νίκο, εσείς ετοιμάστε τα όργανα και το κρασί:089::127::78:

Φίλε μου μην σε στεναχωρεί καθόλου αυτή η ζημιά στο όργανο είναι κάτι που μπορείς ακόμη και μόνο σου να το φτιάξεις . Λοιπόν αν θέλεις να με ακούσεις χωρείς να πληρώνεις αέρα λεφτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις λίγη logo ανάμεσα στο ράγισμα και να πιέσεις το σκάφος του οργάνου ξεκούρδιστο πάντα για λίγα λεπτά μέχρι να κολλήσει η κόλα και όλα είναι εντάξει . Ελπίζω να βοήθησα ,άντε και καλή επιτυχία.

Και για να προβλέψεις και το επόμενο πέσιμο, καλό είναι κι ένα στρώμα γυαλοβάμβακα με δυο χέρια πολυστέρα. Γίνεται και αδιάβροχο!

Με το που διάβασα το συμβάν ανατρίχιασα. Πιστεύω πως είναι οτι χειρότερο να σου πέσει το όργανο κάτω. Το βλέπω σαν… ιερσυλία.