Πέντε Έλληνες στον Άδη

Συγνώμη, το κομπουτερ έγραψε το ροκ ν ρολλ έτσι, είναι πρόβλημα του.

Μάρθα, μας βάζεις… δύσκολα! Κατ’ αρχήν λοιπόν μη βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα, γιατί τα πράγματα έχουν πολύ μεγαλύτερο βάθος απ’ ό,τι φαίνεται. Κατ’ αρχήν λοιπόν, δεν ξέρω γιά ποιούς “νεαρούς” μιλάς, γιατί αυτοί που ανακάλυψαν το ρεμπέτικο είναι οι “νεαροί” διανοούμενοι του… 1890, οι “νεαροί” μουσικού της Σμύρνης το 1910, οι νεαροί καλλιτέχνες του 1920-1930, οι “νεαροί” διανοούμενοι κ.λ. του 1950, οι “νεαροί” ρεμπετολόγοι του 1960, οι νεαροί αντιχουντικοί του 1970, οι νεαροί φοιτητές της μεταπολίτευσης, οι νεαροί του σήμερα που δεν αντέχουν ούτε τη Βίσσυ ούτε τον Νταλάρα!
Πολλοί απ’ αυτούς, αντιμετωπίζουν το ρεμπέτικο με τον σχεδόν μουσιακό τρόπο που εντιμετώπισαν οι νεαροί Αμερικάνοι το “μπλουζ ριβάϊβαλ”, και όχι το ροκ’ν’ρολλ που ήταν ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΕΝ ΤΩ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. ʼλλοι “τη βρίσκουν” με το ρεμπέτικο, και “κάνουν κεφάλι” όπως λέμε στο Ελλάντα. ʼλλες πάλι νομίζουν νομίζουν πως… είναι ρεμπέτικο αυτό με το οποίο ξεκατινιάζονται τα βράδυα στα τσιφτετελάδικα. Αυτό το τελευταίο, αποτελεί μιά νεύρωση, που μοιάζει με Διονυσιασμό αλλά δεν είναι.
Αυτό που έχει σημασία είναι πως δε μπορούμε να κάνομε γενικεύσεις, γιατί οι Έλληνες (και όλοι οι λαοί πιστεύω) δε λειτουργούν σα μάζα.
Γιά τον Διόνυσο, που είναι πολύ πιό σοβαρό θέμα, θα σου απαντήσω αύριο…

Περιμένω το “Διόνυσο”! Θα ήθελα να σου δώσω πρώτα μια εξήγηση για το συμπέρασαμα μου. Το έργο μιλάει για τους σημερηνους νεαρούς και τι βρίσκουν στο Ροκ, αλλά κάνει αναφορά στο γερμανικό φιλόσοφο Friedrich Nietzsche, γιατί αυτός αντέστάξε το χριστιανισμό και το Διονυσιασμό. Αυτός λέει ότι Διονυσιασμος σημαίνει το καταφατική απάντηση στη ζωή (και όχι στον άλλο κόσμο), και στα πιο σκληρά προβλήματα. Σκέφτηκα - αν τα ρεμπέτικα τραγούδια είναι διονύσικα - μήπως οι καταπιεσμένοι (από το κράτο και απο την συντηρητική κοινωνία) νεαροί στα εξήντα και εβδομήντα χρόνια μήπως νίωσαν κάτι σαν ελευθερία και “αντίσταση” στα ρεμπέτικα τραγούδια και τα τραγούδια τους βοήθησαν και τους άρεσαν γι αυτό το λόγο ?
Δύσκολα να εκφράσω τις σκέψεις μου. Δεν ξέρω αν είναι ζωστό, αλλά εγώ βλέπω σε μεγάλο βαθμό μια χαρά ζωής στα ρεμπέτικα τραγούδια, και αν είναι στην άλλη πλευρά πολύ μελαγχολικά.

  • Να προσθέσω στην εκτέλεση της Συννεφιασμένης Κυριακής με τον Στελάρα και τη Λύδια και την ερμηνευτική παρουσία και συμμετοχή της Μαρινέλας.

  • Ιωάννα, θα σου απαντήσω την επόμενη εβδομάδα.

Σ.Π.

Οι στίχοι του τραγουδιού είναι του Κώστα Μάνεση. Στην διεύθυνση της Ορχήστρας ο Σαλονικιός (Δ.Σέμσης).

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Οδυσσέας Μοσχονάς

Σε δίσκους 78 στροφών, υπάρχει και η εκτέλεση με τον Μάρκο Μελκόν, το 1948, για τη Αμερικάνικη Balkan. Δεν έχει βρεθεί αυτή η ετικέτα.

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Μάρκος Μελκόν

1 «Μου αρέσει»