Πέθανε ο δεξιοτέχνης του μπουζουκιού Γιάννης Αγγέλου

Χθές 17-10-2010 πέθανε ένας από του μεγαλύτερους αφανείς δεξιοτέχνες του μπουζουκιού που πέρασαν από το ελληνικό πεντάγραμμο. Ο Γιάννης Αγγέλου. Γεννήθηκε στις 3-10-1936 και συνεργάστηκε στην δισκογραφία και στο πάλκο με τους Καζαντζίδη, Ζαμπέτα, Χατζηδάκη κα.

Υ.Γ. Ευχαριστούμε τον Νίκο Τατασόπουλο που μας ενημέρωσε μέσω Facebook.

να είσαι καλά ,το έχω πληροφορηθεί και γώ . Καλό του ταξίδι … Για τον Σπόρο υπάρχει νεώτερο ;

Εδώ μία αναφορά που έγινε για τον Γιαννάκη Αγγέλου στην εφημερίδα “τα Νεα”.

Όχι Λάζαρε δεν υπάρχει κάτι νεώτερο για τον κύριο Γιάννη. Ελπίζω το νεώτερο που θα έχουμε να είναι και το καλύτερο!!

Για ένα τόσο μεγάλο μπουζούκι όπως ο Γιάννης Αγγέλου στεναχωριέμαι όταν βλέπω ότι γράφτηκαν μόνο 3 γραμμές κι από αυτές οι 1,5 ηταν για κάποιον άλλο…

Γράψε λοιπόν όσο μεγάλο σχόλιο θέλεις, ή όσο νομίζεις πως του αξίζει. Το πεδίον, ανοικτόν.

Έ λοιπόν πάρε έναν Γιάννη Αγγέλου για να μην στεναχωριέσαι.

υ.γ. Όντως μεγάλος παίκτης!!!

Noμιζω ομως οτι και αυτο απλα δεν πιανεται

Αγγέλου - Τα πεταλάκια Τζιμ Αποστολου 1961 (Η ΣΟΥΣΤΑ)

Ο Μάνος Χατζιδάκις με τον Γιαννάκη Αγγέλου στο Μπρόντγουεϊ 1960?

Ο βιρτουόζος του βιολιού Στέλιος Λαζάρου με τον Στέλιο Καζαντζίδη και τη Μαρινέλλα στο τραγούδι των Στ. Καζαντζίδη - Νικ. Μουρκάκου “Για μας ποτέ μη ξημερώσει” από την ταινία της Αν. Ζερβος και του Ροβήρου Μανθούλη “Η κυρία Δήμαρχος” (1960). Στο πάλκο και οι Γιάννης Αγγέλου (μπουζούκι), Στέλιος Χρυσίνης (κιθάρα), Γιώργος Κουλαξίζης (ακκορντεόν).

πρίμο-σεκόντο με τον Παλαιολόγου. 1η ο Αγγέλου - 2η ο Γιάνναρος

Υπάρχει πληροφορία πως, εδώ, το δεύτερο μπουζούκι είναι ο Στέλιος Βαμβακάρης και όχι ο Γιάννης Παλαιολόγου και μπορεί να είναι πολύ βάσιμη…

Για να το λες εσύ Στέφανε κάτι θα ξέρεις!!!

Μπορεί,

για να το λες θα έχεις ατράνταχτα στοιχεία.

Η αλήθεια είναι ότι ενώ μέσα φαίνεται καθαρά το στυλ του Αγγέλου το στυλ του Παλαιολόγου δεν είναι εμφανές λόγω και του τρόπου εκτέλεσης.

Πάντως, επείδη νομίζω ότι ο Καλογήρου που ανέβασε το ηχητικό ήταν μαθητής του Παλαιολόγου, κάτι θα ξέρει και θα το αναφέρει αυτό…

Τεχνικά πάντως μου φαίνεται λίγο δύσκολο να παίζει σε τέτοια εκτέλεση ο Στέλιος…

Πάντως, καλό είναι να εντοπίσουμε εάν πράγματι παίζει ο Στέλιος (γιατί προσωπικά θα αλλάξω άποψη για τις παιχτικές του ικανότητες) και όχι ο Γιάνναρος.

Η πληροφορία είναι από τον ίδιο τον Στέλιο. Είναι η πρώτη του φωνοληψία σε ηλικία 14-15 χρονών και παίζει δεύτερο μπουζούκι στον Αγγέλου. Ό,τι μου είπε, σας λέω.

Τώρα, για τις παικτικές δυνατότητες του Στέλιου, πολλοί θα πρέπει να αναθεωρήσουμε. Ο άνθρωπος παίζει, όχι έπαιζε, παίζει. Κι όταν λέω παίζει, εννοώ παίζει, όχι αστεία…