Ο Μιχάλης Παούρης με τον Al Di Meola

Καλά ρε μη βαράς. Σε όλους μπορεί να συμβεί. Τη μια μέρα είσαι καλά και την άλλη την έχεις δει Δελαπατρίδης. Πολύ θέλει?

οκ, μη βαράτε! νομίζω το όλο μπέρδεμα εντάσσεται στον πανέμορφο σουρεαλισμό αυτού του θέματος.

Σωστά! Νομίζω ότι πρέπει να προκηρύξουμε, σαν καταξιωμένος χώρος συζητήσεων που είμαστε, διαγωνισμό για το σχεδιασμό και την κατασκευή μηχανήματος που θα μετράει αξιόπιστα το λόγο καθαρότητος προς ταχύτητα, κάθε εκτέλεσης κάθε μουσικού κομματιού, ανεξάρτητα από το είδος. Θα ξεκινήσουμε με μηχάνημα για την κατηγορία νυκτών και θα επακολουθήσει βιολί, τσαμπούνα κλπ. Νομίζω ότι είμαι σε θέση να ξεκινήσω με μία βασική πρόταση προδιαγραφής, θα χρειαστώ μόνο λίγη βοήθεια γιατί σκέφτομαι να περιλάβω στη συσκευή και μία παράμετρο που θα συνυπολογίζει την ηλικία του οργανοπαίκτη, ίσως με κάποια πέναλτις για υπέρβαση του ορίου της πεντηκονταετίας σε συνδυασμό με το είδος μουσικής (π.χ. για έργα Μπετόβεν να μην υπάρχουν πέναλτις).

Οφ σάιτ όμως;

Ενταξει,ζητω συγνωμη απο οσους θιχτηκαν…
Δεν ειχα σκοπο να μειωσω καποιον.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:32 —

//youtu.be/YwI6vxjOHPc

(φυσικά, την πλάκα μας κάνουμε!) Τα πέναλτις νοούνται με την νομική έννοια, δηλαδή πρόστιμα, ποινικές ρήτρες. Δεν μπορείς, ρε παιδί μου, να επιβάλλεις χρηματικό πρόστιμο σε κάποιον μουσικό επειδή έπαιξε (π.χ. το φυρ Ελίζ του) Μπετόβεν ενώ ήταν 50+ σε ηλικία! Κι ας το έπαιξε φορτίσσιμο…:019::019:

Η δική μου ταπεινή άποψη περι της ταχύτητας του κυρίου Παούρη είναι ότι φλυαρεί ασύστολα.Καμμία σχέση με την απλότητα της λαικής μας μουσικής.Τι χρειάζονται όλες αυτές οι νότες ,που οι περισσότερες δεν ακούγονται κιόλας,αφου μπορείς με πολύ λιγότερες και να εκφραστείς και να δείξεις την δεξιοτεχνία σου.Δεν μπορεί να είναι όλα για επίδειξη και προσωπική προβολή.Η σεμνότητα και η απλότητα κάνουν τον μεγάλο καλλιτέχνη.

κυταχτε πως τον κοιταζει με θαυμασμο ο Γ. Ανδρεατος ενας υποτιθεμενος “ποιοτικος καλλιτεχνης”…
το βιντεο ειναι απο προσφατη εκδηλωση στο εστιατοριο “περαν”…

Ναι, δες όμως με πόσο θαυμασμό (προς τον εαυτό του) κοιτάει κι ο ίδιος ο περί ού!

Δεν τον βρίσκω εντελώς κακό. Το ταξίμι του ξεκινάει όμορφα. Στην πορεία το χαλάει με τρεις τρόπους:

α) Βιάζεται τόσο να μπει στο δυνατό μέρος, με πολύ γρήγορες νότες και γενικώς με μια πρόωρη και αδικαιολόγητη «ένταση», ώστε μετά δεν έχει να κορυφωθεί άλλο, και η ένταση αυτή, παρατεινόμενη χωρίς διαβαθμίσεις, καταντά φλατ.
β) Με το να παίζει τόσο γρήγορα, έχει ήδη εξαντλήσει τις ιδέες του σε λίγα δευτερόλεπτα, και στη συνέχεια συνεχίζει να παίζει χωρίς να έχει τι άλλο να πει.
γ) Έχετε δίκιο, παίζει πιο γρήγορα απ’ όσο μπορεί. Μουντζουρώνει πολλές νότες, ακόμη και χωρίς να το ακούσουμε σε αργή ταχύτητα.

Ωστόσο το ταξίμι είναι εν μέρει μόνο ανέμπνευστο, όχι ολόκληρο. Αν έπαιζε το 1/3 ή το 1/4 των όσων έπαιξε, σε μια ανθρωπινή ταχύτητα (δηλαδή να διαρκέσει όσο διαρκεί και τώρα ολόκληρο το ταξίμι), θα ήταν μια χαρά.

Γενικώς, η εντύπωση που δίνει το συγκεκριμένο βίντεο είναι ενός μουσικού που έχει κάποια προτερήματα, όμως τα μειονεκτήματά του (με κυριότερο την αμετροέπεια) δεν τα αφήνουν να εκδηλωθούν. Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι καλό, είναι όμως η περίπτωση που λέμε «αφήνει ελπίδες». Δηλαδή: ο τύπος ναι μεν τα θυσιάζει όλα στην ταχύτητα, και μάλιστα στην αγχώδη ταχύτητα, μελωδικά όμως δεν είναι εντελώς κενός. Αν χαλαρώσει λίγο θα μπορούσε να παίξει καλά. Ίσως παίρνει τα λάθος ναρκωτικά.

Εγω νομίζω οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να παίξει αργά. Εχει εθιστει στην λάθος ταχύτητα. Αν ομως παίξει αργά με λιγο ψηλότερα τον καβαλαρη (να μην ειναι κατεβαμενα για σκοπους ταχυτητας) τότε ίσως κάνει κάτι που να ειναι όμορφο στο αυτί. Ακομα και εαν παίζει στην μισή ταχύτητα από ότι παίζει τώρα, παλι γρήγορος θα είναι απλά να καθαρίσει λίγο τις νοτες του

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:25 —

Στην συχνότητα που παιζει (σε πολλα απο τα βιντεο) δεν θα το χαρακτήριζα μουσική, αλλά θόρυβο των τελιών σε διάφορες συχνότητες.

Ομως συμφωνώ με τον Περικλη ότι “αφήνει ελπίδες”

Προσωπικά, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ακόμα και σε νορμάλ ταχύτητα, οι νότες του δεν είναι καθαρές. Μπορεί να το κάνει επίτηδες. Για τα υπόλοιπα που λέει στο βίντεο, ουδέν σχόλιον.

//youtu.be/AeyuGKRbzuE

Προσωπικά, αυτό που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω είναι ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΑΚΟΜΑ. Για μέναν, το θέμα έκλεισε αφού βλέπω ότι, για πολλοστή φορά, ότι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε και ο συγκεκριμένος μουσικός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ώστε να ασχολούμαστε με αυτόν κάτι περισσότερο από κάθε άλλον.

Η μοναδική καινούργια για μένα πληροφορία είναι το #129 του Πέπε (με εξαίρεση βέβαια την πρώτη φράση). Με όλα τα γραφόμενα στο μήνυμα αυτό συμφωνώ απόλυτα, μόνο που το νούμερο που θα επιθυμούσα εγώ για σύμπτυξη του συγκεκριμένου ταξιμιού είναι το 1 / 10 του χρόνου που διέθεσε ο καλλιτέχνης σ’ αυτό. Έτσι, θα ήταν έ, ένα κανονικό και αποδεκτό ταξιμάκι, τίποτα που “να πείς!”.

Μοναδική κυριολεκτικά εκτέλεση, από το 2:35 του “Ακρογιαλιές δειλινα”
//youtu.be/VTbZe4aYEwM

Κατά την γνώμη μου μόνο με θαυμασμό δεν τον κοιτάζει ο Ανδρεάτος αλλά και τι να κάνει? Για μένα δείχνει να απορεί και να βαριέται με στυλ “μα καλά που έμπλεξα”. Όσο για το χαμόγελο τι να κάνει? Στο πάλκο είναι μπροστά σε κόσμο και πρέπει να βγει το μεροκάματο.

Γενικοτερα δεν ειναι ομορφο να βλεπεις τους μουσικους να χαζογελανε και απο κατω ο κοσμος να κοιταει.

Εντάξει παιδιά τα είπαμε…Ο συγκεκριμένος μουσικός έχει εξιδανικεύσει τόσο πολύ την ταχύτητα - ως φυσική παράμετρο της μουσικής που θέλει να παρουσιάσει - που έχει στην κυριολεξία χάσει το μέτρο…Η ταχύτητα επισκιάζει τα πάντα. Την μελωδία, την έκφραση, το παλμό, το συναίσθημα…Ίσως το όλο του πρόβλημα να ξεκινά απο το ότι θέλει να παίξει άλλα πράγματα με λάθος όργανο… Αυτό όμως δεν είναι τίποτα μπροστά στην αντιστρόφως ανάλογη με την ηλικία του έπαρση και αλαζονεία που επιδεικνύει κάθε φορά που μιλά ή παίζει…Παρόλα αυτά όμως, έχω την αίσθηση - εξάλλου νομίζω πως είναι φανερό - οτι πίσω απο αυτό που παρουσιάζει κρύβεται ενας εξαιρετικός μουσικός, που έχει δαπανήσει χιλιάδες ώρες σε μελέτη και ασκήσεις δεξιοτεχνίας και που απλά έχει καταλάβει κάποια πράγματα λάθος. Ίσως με τον καιρό και με την ηλικιακά επερχόμενη ωριμότητα να βρεί την άκρη του νήματος.

ΥΓ. Το τί σκέφτεται ο Ανδρεάτος εκείνη την ώρα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μαντική ικανότητα για να το βρεί κανείς…

ο προλαλήσας τα είπε άψογα. Το παιδί ταλέντο έχει, μελέτη έχει κάνει, ας βρει έναν άνθρωπο να του πει πέντε σοβαρές κουβέντες, να ωριμάσει και λίγο, μήπως και δεν πάει χαράμι τόση προσπάθεια.

Συμφωνώ με όσα είπες. Εδω αν και εσυ μιλας για αλαζονεία, θα σχολιάσω κάτι άλλο. Αν έχετε προσέξει τρόπος που μιλά είναι ο ίδιος με αυτον που παίζει. Μιλά γρήγορα και με τρόπο που πρέπει να στησεις το αυτί σου για να καταλάβεις τι λέει.

Μετα απο ολα αυτα, η αποψη μου ειναι πως ειναι ενας αλαζονας αλλα ταλαντουχος μουσικος που εχει δουλεψει αρκετα, ΑΛΛΑ δεν χρησιμοποιει το μπουζουκι οπως θα θελαμε εμεις. Παιζει τζαζ με το μπουζουκι, μας αρεσει ή οχι. Ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα που τονιστηκαν και αυτα που ακουω με εκαναν να κλινω προς αυτο. Δεν μου αρεσει αυτο που κανει, αλλα υπαρχει κοσμος που το εκτιμαει. Δεν θα ασχοληθω προσωπικα αλλο, εχω τη γνωμη μου και δεν θα σχολιασω περαιτερω ενα μουσικο με αλλα κριτηρια απο αυτα που παιζει πλεον.

Αν και το θέμα έχει φάει υπερχείλιση, θα κάνω μια ερώτηση και όποιος θέλει και δεν βαριέται την απαντά?
Τι εννοείτε ταλαντούχος??
Εμένα μου φαίνεται υπερβολικά δουλεμένος και τίποτα παραπάνω. Βέβαια το θέμα είναι κακό γιατί μόνο σε υποκειμενισμούς πέφτει…