Ούτι-Δεξιοτέχνες

(thodoris) #1

Υγεία και χαρά,

Είμαι ευγνώμων σε όποιον μπορεί να προτείνει κάποιο-α cd με δεξιοτέχνες στην τεχνική και μουσική του ούτι.

Καλή δύναμη σε όλους,
Θοδωρής

Απο τη σειρα CD για τα παραδοσιακά όργανα της FMrecords υπάρχει ενα πολυ ωραίο αλμπουμ με τον Απεργη και τον Haig Yadjian. Αξίζει να το πάρεις(εχει και πλούσιο booklet)

(multi_kulti) #3

Ψάξε τα σιντί με τις ηχογραφήσεις του Γιώργου Μπατζανού (ένα βγάλανε οι Εν χορδαίς στη Θεσ/νίκη και υπάρχουν ακόμα 2-3 απο την τούρκικη Καλάν και από Τraditional Crossroads).Ειδικά αν ενδιαφέρεσαι περισσότερο για τούρκικο στύλ ουτιού ο Μπατζανός είναι αυτός που δίδαξε τεχνική και ύφος σε πλήθος μεταγενέστερων ουτιστών.

Απο κεί και πέρα ψάξε για :
Serif Muhiddin Targan
Cinucen Tanrikorur
Marko Melkon
Udi Hrant Kenkulian απ τους παλιούς

και απο τους νεότερους Yurdal Tokcan , Necati Celik , Ara Dinkjian (γνωστός για το Δυνατά Δυνατά και όχι μόνο) , Munir Nurettin Beken ,Kizilay …

Πάντως στην ελληνική αγορά δύσκολα να βρείς σε μαγαζιά πολλά σιντί τέτοιας μουσικής.Στη Θεσ/νίκη γνωρίζω ένα το Studio-52 ( www.studio52.gr ).

Νίκος

Γεια σας,

Να προσθέσω και κάτι εγώ!

Σύμφωνα με όλες τις πηγές ο Farid Al Atrash ήταν μεγάλος μάστορας του ουτιού…και παρόλο που οι γνώσεις μου περί μουσικής είναι ελάχιστες, συγκινούμαι από το παίξιμό του!

Εδώ μπορείς να βρεις ζωντανές ηχογραφήσεις του:

http://www.soutelgad.com/musicbox/index.php?action=album&id=1756

Εύα

(multi_kulti) #5

Έχεις δίκιο Εύα.
Εγώ έγραψα μόνο τους αντιπρόσωπους της Τούρκικης Σχολής.

Στην Αράβικη ο Farid el Attrache θεωρείται βασιλιάς στο ούτι.
Επίσης αυτής της σχολής είναι και ο Simon Shaheen , Taisser Elias , Anouar Brahem (πιο jazz) κτλ.

Και για ακόμα πιο ιδιαίτερο παίξιμο υπάρχει και η ιρακινή σχολή με πρωτεργάτη τον Munir Bashir (σιντί του βρίσκονται σχετικά εύκολα στο διαδίκτυο) και τον μεταγενέστερο Nasser Shamma που είναι κορυφαίος στο είδος του.

(multi_kulti) #6

Επίσης εδώ μπορεί να δεί κανείς πληροφορίες για αμέτρητα σιντί ουτιστών ταξινομημένους αλφαβητικά.

http://www.oud.eclipse.co.uk/recordings.html

Νίκος

(thodoris) #7

Εύα, Νίκο και Νίκο,

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Καλή δύναμη σε όλους,
Θοδωρής

(OYTI) #8

Έχεις δώσει ίσως την καλύτερη απάντηση