Οργανοποιός Στέλιος Τσιλιμίγκας

Ένας ταλαντούχος και μερακλής νεος οργανοποιος.
Το όνομα αυτού Στέλιος Τσιλιμίγκας

https://steliostsilimigkas.wixsite.com/luthier

Από καιρό σε καιρό βλέπω ερωτήσεις σε νήματα νέων μέλλων από που να αγοράσουν ένα οικονομικό και πολύ καλό μπουζουκι.

Εγώ πολλά χρόνια τώρα εμπιστεύομαι νέα παιδιά ( οργανοποιους) με πάθος και αγάπη για την τέχνη της οργανοποιιας, και δεν έχω βγει χαμένος.

Κάποιες φωτογραφίες και ο πρωτος ήχος από το τελευταίο μου απόκτημα

Στοιχεία διακοσμησης επηρεασμένα από μπουζούκια Θεοδωρου Καραμπά και Αλεξάνδρου Πολίτη NY 1910-1920
Για τη διακόσμηση χρησιμοποιήθηκαν ξύλα από εβενο , μηλιά , κελεμπεκι , ρίζα καρυδιάς .

Η χορδιερα επινικελωθηκε . Είναι από ένα πολύ παλιό Αμερικανικό μαντολίνο

Και εδώ ο πρωτος ήχος του

https://youtu.be/Gs5NEiQZIN4

3 «Μου αρέσει»

Καλόπαιχτο να είναι. Πολύ όμορφο όργανο, πολύ ωραίος και γλυκός και ο ήχος (γούστα είναι αυτά βέβαια). Καλό θα ήταν αν θέλεις να ανέφερες και μια τιμή για να ξέρει αν κάποιος θέλει να αγοράσει όργανο, τι θα πρέπει να υπολογίζει.

Γεια σας

Καλό είναι να επικοινωνήσετε προσωπικά με ένα τηλ η μυνημα με τον μάστορα, και πίστεψτε με δεν θα το μετανιώσετε , μιας και οι τιμές του είναι παρά πολυ λογικές , ενώ η δουλειά και το μεράκι στη λεπτομερεία που βάζει πάνω στο οργάνου είναι επαγγελματικού επιπέδου

1 «Μου αρέσει»

Το οργανο παραληφθη και αξιολογηθηκε αρχικα η κατασκευη του, τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν και το φινιρισμα του.
Λογο του υπερατλαντικου ταξιδιου των δυο σχεδον βδομαδων ακουρδιστο, ο ηχος του θα βιντεοσκοπηθει και θα αξιολογηθει στις επομενες βδομαδες.

Δυστυχως η αξιολογηση γινετε μονο στα αγγλικα.
Για οποιον εχει ερωτησεις παρακαλω στειλτε προσωπικο μυνημα

1 «Μου αρέσει»

Σήμερα έπεσα τυχαι σε μια ανάρτηση του μάστορα και είπα να ανεβάσω και εδώ τις φώτο μιας και μου άρεσε πολύ.

Ίσως 2 λόγια για τον μάστορα να μπορεί να μας πει και ο @liga_rosa που πρόσφατα δοκίμασε όργανο του αν δεν κάνω λάθος.





1 «Μου αρέσει»

Ο Στέλιος Τσιλιμίγκας με εξέπληξε ευχάριστα με τα δυο τελευταία μπουζούκια του με τσάκιση, το 64άρι γλυκό και με ωραίο μέταλλο, το 67άρι με γρέζι και δύναμη. Στο κανάλι του οργανοποιού ανεβαίνουν βίντεο με τις δοκιμές.

2 «Μου αρέσει»

Φίλε μου καλησπέρα. Θα χαρακτήριζες το οργανο μαλκο- ευκολο παιχτο; Επίσης από θέμα έντασης πως ειναι συγκριτικά;

Μαλακότατο , δεν κουνήθηκε ποτέ το μανικο που ακόμα και ονομαστών οργανοπιοων που έχω τα Μανίκα είχαν πρόβλημα . Σκαστός ήχος παλαιικός
Χαρά να εχεις να το παίζεις ! Εάν ψάξεις το γιουτουμπ Spyros Dimis bouzouki , θα βρεις αναρτήσεις με το όργανο αυτό

1 «Μου αρέσει»

Σευχαριστω πολύ. Ποσο καιρό έκανε να στο φτιάξει;

Κάνα εξάμηνο εάν θυμάμαι καλά

1 «Μου αρέσει»

Ωραίες πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι, ότι έχει ανεβάσει στο κανάλι του ο μάστορας έχει πολύ ωραίο ήχο και φαντάζομαι ότι μιλάμε για μικρόφωνο κινητού.
Το πιο ωραίο του για εμένα είναι ένα μισομπουζουκο που έπαιξε ο Νίκος.

2 «Μου αρέσει»

Μιλησα μαζί του χτες. Ξηγημενος ωραίος μετρημένος. Μέσα στη βδομάδα θα παραγγείλω και γω το οργανακι μου

6 «Μου αρέσει»

Να μη ξεχάσεις να μας το παρουσιάσεις Γιάννη.Αυτά είναι τα ωραία.Εύχομαι να είναι όπως το επιθυμείς.

2 «Μου αρέσει»

Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος ! Καλοτάξιδο να εινσι

3 «Μου αρέσει»