Οπαδικά συνθήματα και λοιπά ποδοσφαιρικά ⚽

“Θρύλε πονάς γι’ αυτό και δε μιλάς, σήμερα θα δεις πως $%&άει ο Μπουμπλής” :grinning:

ΠΑΟ πονάς για αυτό και δε μιλάς, στο μπαράζ θα φας το γ@@@ της χρονιάς (1982)

Αφού ξεκινήσατε ποδοσφαιρικά παλιά συνθήματα, να ρωτήσω ποιος είναι ο νέος Πρωταθλητής 2018-2019 στο ποδόσφαιρο; :soccer:

Ο ΠΑΟΚ είναι πρώτος στην βαθμολογία αυτή τη στιγμή (με διαφορά 9 μονάδες από τον Ολυμπιακό)

1 «Μου αρέσει»

Ξαναπέστο Χρηστάρα μου…θέλω να τ΄ακούωωωωωω

Στην βαθμολογία είναι με 9 αλλά στο χορτάρι με 11.

Ο ΠΑΟΚ είναι πρώτος στην βαθμολογία αυτή τη στιγμή (με διαφορά 9 μονάδες από τον Ολυμπιακό)

(:laughing: :laughing: :laughing:)

1 «Μου αρέσει»

Aααα δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω. Με τα παραδείγματά μας, εγώ κι ο ΑΓΗΣ, δώσαμε στον Πέπε να καταλάβει ότι η μουσική από το ντίσκο Ρασπουτιν χρησιμοποιήθηκε στα γήπεδα αμέσως με την εμφάνισή του. Από την εποχή δηλαδή που ο Αργεντινός Χουάν Ραμόν Ρότσα ήταν ο Μπουμπλής απ’ το Αιγάλεω (Αλλαγή δεν γίνεται με έλληνα Μπουμπλή, έρλυ έιτις) και από το μπαράζ του Βόλου που έκρινε το πρωτάθλημα της σαιζόν 1981-82. Το παράδοξο βέβαια ήταν ότι το ντίσκο αυτό τραγουδιόταν στις θύρες, από τους φανατικούς, οι οποίοι ήταν ροκάδες και ορκισμένοι εχθροί της ντίσκο.

Η πιο συνηθισμένη μορφή είναι :
Θρύλε-ΠΑΟ- ΑΕΚ-ΠΑΟΚ ++, ολέ, ολέ ολέ ολέ κλπ

Νομίζω ότι το Ρασπουτιν χρησιμοποιείται ακόμη:

Δεν είμαστε καλά, δεν έχουμε μυαλό
είμαστ’ άρρωστοι με τον x-y-ακό

θα γίνουμε καλά, θα βάλουμε μυαλό
όταν πάρουμε και το ευρωπαϊκό

και αν δεν γίνει αυτό στ’ αρχ??? μας τα δυο κλπ κλπ

Τέλος από μένα.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό δεν ήταν βασισμένο στο τραγούδι του Γιοκαρίνη, ή είναι ο Γιοκαρίνης που αντιγράφει το γηπεδικό; Πάντως μπράβο του από μενα που παίζει με το emu shortboard (ή μήπως longboard?) που ήταν ίσως η φθηνότερη λύση για πληκτρά στην αρχή της δεκαετίας.

Κι εγώ το σκέφτηκα. Το τραγούδι του Γιοκαρίνη βγήκε το 1986. Νομίζω ότι υπήρξε μάλλον μέτρια επιτυχία. Το σύνθημα προϋπήρχε;

Σε κάθε περίπτωση, μιλάμε μόνο για τα λόγια. Η μουσική του συνθήματος είναι σαφώς το Ράσπουτιν.


Συμπλ.:

Δε θυμόμουν ότι η τελευταία στροφή λέει:

…κι εγώ στη θύρα 7, μόνος να τραγουδώ:
Δεν είμαστε καλά…

Άρα μάλλον το σύνθημα προϋπήρχε.

"Εμείς εδώ και τώρα , μέσα στην Τουρκιά , γ;΄’/.(&*^%με, γ@#&%*ε, βουλγάρικα μου&%ά "
ύμνος υψηλής τέχνης και απείρου κάλλους ,που ακούστηκε στον αγώνα Ολυμπιακός-Πάοκ στην Νέα Φιλαδέλφεια το 1981.

1 «Μου αρέσει»