Οι Φωνογραφιτζήδες

ψάχνω τους στίχους του τραγουδιού’‘οι φωνογραφιτζήδες’'από τον Μπάτη.όποιος έχει χρόνο μου τους στέλνει…καλό απόγευμα παιδιά.

Όλοι οι φωνογραφιτζήδες είναι μάγκες και ατσίδες,
είναι μάγκες και ατσίδες όλοι οι φωνογραφιτζήδες.

Όσα φράγκα κονομάνε στην ταβέρνα τ’ ακουμπάνε,
στην ταβέρνα τ’ ακουμπάνε όσα φράγκα κονομάνε.

Με μπερδέψανε μια νύχτα σα μπαρμπούνι μες τα δίχτυα,
σα μπαρμπούνι μες τα δίχτυα με μπερδέψανε μια νύχτα.

Μου τη φέρανε ένα βράδυ σα μουγγρί στο παραγάδι,
σα μουγγρί στο παραγάδι μου τη φέρανε ένα βράδυ.

Με ψαρέψανε μια ημέρα μέσα καλέ στον Περαία,
μέσα καλέ στον Περαία με ψαρέψαν μια ημέρα.

νάσαι καλά,ευχαριστώ

Ίσως δεν είναι το κατάλληλο τόπικ για να το γράψω, και ξέρω ότι έχει ανοιχτεί από το 2008, αλλά κολλάει εδώ η ερώτηση…και για να μην γεμίζω το φόρουμ με τίτλους ίδιους, οι οποίοι και δεν προκαλούν πολλά replies το γράφω εδώ…

στίχοι οκ…
μουσική:
οι νότες που ακούω να υπάρχουν στο τραγούδι είναι ντο ρε μι φα σολ λα λα#
με τη σειρά πάει ντο-ρε-ρε-ρε-ρε λα# λα σολ φα μι ρε μι φα σολ λα λα# ντο… κτλ
ισχύει? ο Μπάτης μου φαίνεται δεν το παίζει από κει, αλλά από κει μου βγαίνει

Βρε Βορειοανατολικέ, κατάλληλο δεν είναι όχι το τόπικ, αλλά ο χώρος του φόρουμ. Γράφουμε εδώ, ανταλλάσσουμε απόψεις, βάζουμε απορίες αλλά δεν είμαστε δύο άνθρωποι, δάσκαλος και μαθητής, απέναντι ο ένας από τον άλλον και με ένα όργανο στα χέρια, να ρωτάμε -έτσι πάει; Μάθημα από το πληκτρολόγιο δεν γίνεται…

Καλά, απλά έχω δει δεκάδες τέτοια μηνύματα…προφανώς και δε ζητάω μαθήματα μέσω πληκτρολογίου…απλώς τόσοι που μπαίνουν καθημερινά στο φόρουμ, μπορεί ένας από όλους να τυγχάνει να έχει κείνη την ώρα στα χέρια του όργανο, ή μπορεί στην εξαιρετική περίπτωση να παίζει κείνη την ώρα το τραγούδι που λέω…it’s all about statistics…

Κάντε μία αναζήτηση και βρείτε ένα τόπικ για το “όσοι έχουνε πολλά λεφτά”…θα δείτε τουλάχιστον 4-5 συμφορουμίτες μας να λένε ο καθένας την εκδοχή του, από ποιά νότα και σε ποιο δρόμο το παίζουν. Και σε πολλά άλλα τόπικ. Εκεί όμως, με το συμπάθειο, αλλά δεν είδα ανάλογη προτροπή. Δηλαδή αυτοί που ρωτάν επανειλλημένα τέτοιες μουσικές λεπτομέρειες, αντιμετωπίζουν το forum σα…δάσκαλο? μα, είναι πολύ πιο γνώστες από μένα…

Και είναι η πρώτη φορά που ρωτάω κάτι τόσο λεπτομερές, κατά τ’ άλλα δε θέλω ιδιαίτερη αντιμετώπιση, ούτε καν απάντηση, τα αυτιά μου να είναι καλά…

Πάντως και το 2012 να μου απαντήσει κάποιος θα το δω…

Μετά από καιρό…

Μια ωραία εκτέλεση από τον Γιάννη Παξιμαδάκη!!!

//youtu.be/pQiko9AcCKg

Εάν ακόμα το βλέπεις λοιπόν μιας και φτάσαμε αισίως το 2014 -που τελειώνει και αυτό σε λίγες μέρες-, οι νότες που προανέφερες είναι σωστές, εφόσον ξεκινάς από C ! Επομένως εάν θες να βρεις από που το παίζει ο Μπάτης, εάν δε κάνω λάθος είναι από E, κάνε το ανάλογο τρανσπόρτο εκεί.

Αισίως φτάσαμε και στο 2022…

3 «Μου αρέσει»