Τα φτωχαδάκια, ποια να 'σαι, πάρε πια το δρόμο σου

Καλημερα παιδια.
Ο Βασιλης ο Νουσιας -χρονια εμενε Κρητη και δουλευε στο Ρεθυμνο- εχει βγαλει ενα LP γυρω στο '88 -αν δεν κανω λαθος- με την Κατερινα Ξηρου.
Στις 27 Αυγουστου που ημουνα Αθηνα θα ξεκιναγανε στο “Ξεφωτο” στου Ψυρρη με Σωτηρια Λεοναρδου, Νικο Καλογεροπουλο και δεν θυμαμαι ποιους αλλους
3μερα.
Ωραιο μαγαζακι ειναι μια σκεπαστη αυλη κοντα στην Πλατεια οπως μπαινουμε απο Αθηνάς.

Φίλε Σέσκουλα, θέτω την πρώτη υποψηφιότητα για την απόκτηση του CD (σε AUDIO format παρακαλώ).

Σου στέλνω mail με τη διεύθυνσή μου.

Σ΄ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Φιλικά

Σ.Π.

Φίλε Γίωργη για ποιο τραγούδι αναφέρεσαι πιο πάνω "όπου άνθρωπός “?Αν είναι αυτό του Τζουανάκου το 1952 με τον Πρόδρομο υπάρχει.Ξαναβγήκε σε μια μεταγενέστερη εκτέλεση με τον Καζαντζίδη στα τελευταία του και προς τιμην του ο δίσκος γράφει πάνω τους συντελεστές των πρώτων ηχογραφήσεων(Είναι βαρύ ουσάκ ζειμπέκικο).Κοίταξα για το “έκανα δίανα” χθές το άκουγα,δεν είναι του Χιώτη αλλά του Κολοκοτρώνη και τραγουδάν μαζι με τον Προ η Ανναμπέλα και ο Τατασόπουλος.
Μαθαίνω απο τον Λιανό οτι βρίσκεστε καθε βδομάδα και βγάζετε ωραία γούστα.Αντε κανονίστε να νεβείτε και κατα πάνω να κάνουμε καμια κατάσταση.
Δες τις φωτογραφίες απο τον Βόλο και θα καταλάβεις ποιος είναι ο Μανωλάκης.Λοιπόν αν έχεις λίστες με δισκογραφίες έτοιμες κάντες ενα μήνυμα(gpapavas@hotmail.com).
Φίλε Σάκη όντως ήμαστε γειτονες, εγω μένω στον Αγιο Παυλό στην “Δόμνα” αν ξέρεις. Έχουμε γνωριστεί κιόλας στο “Πήρε και Βραδιάζει” τότε με τον Κουρούνη.
Αναφορικά με το “Κρυστάλλινα παλάτια” του Χατζηχρήστου έχει κυκλοφορήσει σε καμια δεκαρια δίσκους αφιερωματα στον Χατζηχρήστο.Σε όποιο δισκάδικο και να κοιτάξεις κάποιο cd θα το έχει μέσα.
Το “πανάθεμα τα βάσανα” είναι των Πετσα-Καπλάνη με τον Προδρομο μονοφωνία.Δεν ξέρω άλλα στοιχεία γιατί το ψάχνω(είναι απο τα 5 που μου λείπουν απο το αρχείο του Πρόδρομου)
Το πολυ σατράπικα μιλάς είναι των Πετσά-Γκούτη το 1948 με τον Στράτο.Εγω το έχω κασσέτα αλλά αμα θέλεις υπάρχει και ο δίσκος γραμμοφώνου στον “Κηπο του Κουφού” την ταβέρνα στα κάστρα.Μάλιστα ο Πέτρος ο ταβερνιάρης το έχει νταλγκά και το τραγουδάει πολύ ωραία. Αξίζει να πας και εκεί θα ακούσεις ωραία πράγματα
Φίλε Σάκη ότι γράφω και μεταφέρω εγω προσωπικά στο φόρουμ υπάρχει σε ηχητικό ντοκουμέντο και όχι σε βιβλία και περιοδικά. Επίσης πολλά απ’ αυτά που παραθέτω είανι βιώματα παλιών που έζησαν εκείνες τις εποχές και γνώριζαν προσωπικά συνθέτες,τραγουδιστές και στιχουργούς.Επίσης προέρχονται από τους ίδιους τους μουσικούς.
Για να καταλάβεις τι εννοώ επειδή βλέπω οτι επιμένεις σε κάποια πράγματα για το τραγούδι"Πάρε εσύ το δρόμο σου” πήρα τηλέφωνο τον Χρήστο τον Βάσιο έναν παππού τώρα 87 χρονών ο οποίος όμως τυχαίνει να έπαιξε σε εκείνη την φοβερή πρώτη εκτέλεση του τραγουδιού με την Στάμου.Μάλιστα μου ανέφερε οτι παίζει αυτός α μπουζούκι και ο Τσιτσάνης δέυτερες ενω κιθάρα παίζει ο ίδιος ο Καλλέργης.Π’ηγα και απο το σπίτι του και μου το έπαιξε όσο μπορούσε με ένα μπουζούκαρο του ζοζέφ του 1946.Τον πήραν τα ζουμιά όταν βάλαμε στο γραμμόφωνο ταν α εκτέλεση του τραγουδιού.
Λοιπόν φίλε Σάκη όταν βλέπεις ένα τέτοιο σκηνικό δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ ότι είναι το τραγούδι των “ελαφρών”.όλα τα τραγούδια που αναφέρεις σαν παραδείγματα μάλλον είναι ατυχή γιατί δεν έχουν καμία σχέση με το συγκεκριμένο τραγούδι.Η εισαγωγή του τραγουδιού είναι κάτι που κανένας τραγουδοποιός απ΄αυτούς που αναφέρεις δεν μπορούσε καν να φανταστεί.Φοβερό στακάτο ζειμπέκικο χιτζάζ. Αναφέρω το “Μπερτάκι” επειδή η μουσική του είναι ακριβώς η ίδια.Το μπερτάκι είναι τραγούδι του 1952 με τον Πρόδρομο(απόψε που τα χάλασα και τα έκανα όλα θάλασσα φταίει λιγάκι το κρασί μα πιο πολύ τα φταίς εσυ/εσ’ενα σου χρειάζεται ενα καλό μπερτάκι να μάθεις να με σέβεσαι εμένανε λιγάκι…), το υπόλοιπο όταν έρθεις στο Νιαβέντι όπως και το πολυ σατράπικα μιλάς.Δεν αμφισβητώ τον δίσκο σου αλλά σκέψου μήπως έγινε το σκηνικό που επαναλαμβανόταν συνέχεια εκείνη την εποχή με τις εκχωρήσεις δικαιωμάτων.Δυστηχώς δεν εχω την δυνατότητα να σου κάνω πλήρης καταλογους για Τσαουσάκη και Χατζηχρήστο λόγω έλλειψης ώρας.Οποτε θέλεις κατέβα να ακούσεις κανένα τραγούδι μέσα στο κλίμα

Γιώργο σε χαιρετώ κι εγώ (τώρα που κατάλαβα ποιος είσαι)… και πάντα καλές πενιές. Πώς πάει (ή πήγε) τπ διδακτορικό;

Αντε, σμίξτε τα 78άρια και τις σημειώσεις σας με το Σάκη και τ’ άλλα παιδιά να μανθάνομεν και ημείς.

Σάκη, γι ακόμα μια φορά τις ευχαριστίες μας και για τη νέα σου δουλειά που παρουσίασες στο φόρουμ.

ΣΗΜ: Θα προσπαθήσω ν’ ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες από το βράδι στο “Πήρε και βραδιάζει”.

Οοοοπα, με γεια το φορουμ !!!
Χρωματακια για αρχη και να δουμε τι εχουμε να δουμε ακομα …
Και το “χρηστης” καλυτερο απο το user !

Λοιπον “Τσαουσακη” και Μπαγιοκο μαλλον με εχετε περασει για αλλο.
Γιωργο ρωτα τον Κουρουνη για μενα, εμεις
δε νομιζω να εχουμε γνωριστει.
Κιθαριστας ειμαι κι εγω, οχι επαγγελματιας εντελως …

Τωρα που συγκεντρωσα τα τραγουδια του ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ σου στελνω τιτλους να μου πεις αν δεν εχεις καποιο.

  1. Βγαλτε με απ’την καταδικη (Μες τ’Αναπλιου τις φυλακες ψηλα στο Παλαμιδι…)
  2. Το γραμμα που σου γραφω
  3. Μια μερα θα τιμωρηθεις (Να σε μισησω δεν μπορω)
  4. Εσβησα εσβησα (Μ’εχουν χτυπησει κεραυνοι)
  5. Τι ζητας να σε κερασω
  6. Σαν ξημερωνουν οι γιορτες (Χτυπουν καμπανες χαρωπα)
  7. Μαυρα τα βλεπω κι αραχνα
  8. Της ξενητειας τα βασανα
  9. Αδερφια κι αδερφες μου
  10. Θα χασεις το κοριτσι σου
  11. Παιδι μου παλι θα πας στα ξενα
  12. Γυναικα της καταστροφης
  13. Μανουλες που εχετε παιδια
  14. Εκανα διανα
  15. Χτυπα με μοιρα χτυπα με

Σακη η λιστα με τραγουδια σχετικα σπανια του ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ :

  1. Νυχτωσε νυχτωσε
  2. Ζωη μου φαρμακωθηκες
  3. Χαραματα λυπητερα
  4. Γκρεμιζει αποψε μια φωλια
  5. Το στερνο μου το μεθυσι
  6. Αυτη η νυχτα περασε
  7. Οι ομορφες γυναικες
    και το αριστουργημα :
  8. Ο Κωνσταντης (Μες’τη βαρκα σιγολοιωνει…)

τα τραγουδια αυτα υπαρχουν σε κασετες, απο μεταγραφη κατευθειαν
απο πικαπ απ´τους αυθεντικους δισκους.

Η αναβάθμιση του φόρουμ που θα γίνει δεν είναι αυτή που φαίνεται. Είναι απλά μία πολύ μικρή αναβάθμιση για να μπορέσουμε να πάμε στο καινούριο software

Γ.Π.(admin)

Φίλε Μπαγιόκο να ‘σαι καλά.Καλά πάω με το διδακτορικό, εδω παλευουμε. Κάνουμε πειράματα και κάνουμε διάλειμα με το Forum, γι’ αυτό και δεν μπορώ να έχω πρόχειρα τα στοιχεία που αναφέρονται στις εκάστοτε συζητήσεις.
Γιωργη δεν πειράζει αν σε πέρασα για άλλον όλοι μια παρέα είμαστε.Τα τραγούδια που αναφέρεις υπάρχουν.Μόνο το πρώτο δεν θυμάμαι αν είναι γραμμοφώνου ή μετα το 1960. Όποιο τραγούδι σου λείπει στείλε μήνυμα να δούμε αν υπάρχει.
Φραγκίσκο βρήκα ένα τραγούδι του Μητσάκη με την Μπέλλου, ο “σεισμός” που αναφέρεται στον σεισμό που έγινε στον Βόλο το κάπου εκεί στο 1950.Θα το δώσω στον Τσούμαρη να στο στείλει.Χαιρετίσματα στην Αυστρία

Αντε ρε Γιωργάρα αδμιν να δούμε τις αλλαγές μην μας κρατας σε αγωνία.Πάντως τα χρωματάκια είναι ωραία.Κανόνισε να ανεβείτε πάνω για προσυγκέντρωση,μπορεί να βρούμε και τον Κουρούνη που είναι εξαφανισμένος!

Ποιός είναι εξαφανισμένος ρε Γιώργο;
Πήγα 4 φορές στη ταβέρνα και δε σε βρήκα.
Ασε που το κρασί άρχισε να ξινίζει.

Κώστα παραπονιάρη περίμενε βγαίνει η καινούργια παραγωγή κρασιού!Καλά πήγες στο πήρε και δεν ρώτησες που είμαστε?Ή μήπως κρύβεσαι μετα την απουσία σου στο Βόλο?Τέλος πάντων θα τα πούμε το βράδυ στην ταβέρνα.Αν θέλει κάποιος(αδμιν,Σωτήρης κ.α) να μεταφέρω κάτι στον Κ.Κ. ευχαρίστως!

Για τον Γιώργο Παπαβασιλείου:

Φίλε Γιωργάκη, και βέβαια σε θυμήθηκα ρε μεγάλε! Τι χαμπάρια; Πεθύμησα να ξανακούσω το μπουζουκάκι σου. Ελπίζω, σύντομα, αλλά θέλω παρέα και τον Βασίλη τον Τσούμαρη…

Τώρα, επανέρχομαι και πάλι με το «ΠΑΡΕ ΠΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ», γιατί έχω και νεώτερη πληροφορία.

Το νέο στοιχείο που βρήκα βρίσκεται στο CD «ΜΑΡΙΚΑ ΝΙΝΟΥ: Η χρυσή εποχή του λαϊκού τραγουδιού», LYRA CD 0049, του 1990. Στο CD αυτό, που υπάρχει η εκτέλεση του τραγουδιού με τη Νίνου και τον Τζουανάκο (σημ.: δεν αναφέρεται το όνομά του), αναγράφονται οι δημιουργοί που έχω αναφέρει(Τραϊφόρος – Σμυρναίος). Διασταυρώνονται λοιπόν οι πληροφορίες μου.

Το ίδιο τραγούδι, με την ίδια εκτέλεση, υπάρχει και στο κουτί τριών CD της FM RECORDS «ΛΑΪΚΟ ΠΑΛΚΟ», πιο συγκεκριμένα στο CD 1, αναφέροντας κι’ εδώ μόνο το όνομα της Νίνου, χωρίς άλλα στοιχεία.

Επομένως, μια και δεν αμφισβητώ την ειλικρίνεια της πληροφορίας σου, είμαι τώρα πια πάρα πολύ περίεργος να δω με τα μάτια μου το δίσκο γραμμοφώνου του Καραπατάκη, που εσύ ισχυρίζεσαι. Τελικά ρε Γιώργο (και χωρίς παρεξήγηση σε παρακαλώ), επέτρεψέ με να σε ρωτήσω δυο πράγματα: α) τον είδες εσύ, με τα ίδια σου τα μάτια, τον συγκεκριμένο δίσκο, και β) ποιος έχει αυτό το δίσκο γραμμοφώνου στη συλλογή του; Εσύ ή κάποιος άλλος;
Και τέλος, υπάρχει τρόπος να τον δούμε κάποια μέρα;

Θα τα πούμε αρκετά σύντομα, από κοντά.

Σ.Π.