Τα φτωχαδάκια, ποια να 'σαι, πάρε πια το δρόμο σου

Μολις προμηθευτηκα το cd του Γιωργου ΞΗΝΤΑΡΗ απο
τη συναυλία στη Σκόπελο.
3 τραγουδια ειναι αγνωστα σε μενα :

  • Τα φτωχαδακια (Πολυ σατραπικα μιλας…) χιτζαζ ζειμπεκικο
  • Ποια νάσαι (…σε κρυσταλλινα παλατια…) ζεϊμπεκικο ματζορε
  • Παρε πια το δρομο σου (Εφιαλτης εγινες…)
    αυτο το τελευταιο τοχω ξανακουσει αλλα δεν το εχω α΄εκτελεση ουτε ξερω τινος ειναι,
    μηπως εχετε στοιχεια για αυτα και μηπως υπαρχουν οι πρωτες εκτελεσεις ;;

Το πρώτο είναι αυτό που λέει “Πολύ σατράπικα μιλάς/εγώ πονώ εσύ γελάς…” και στην μοναδική έκδοση που ξέρω το τραγουδάει ο Στράτος Παγιουμτζής και παίζει ο Ανέστος Αθανασίου μπουζούκι. Δεν ξέρω τον συνθέτη. Είναι ανατυπωμένο με τίτλο ΕΓΩ ΠΟΝΩ, ΕΣΥ ΓΕΛΑΣ από τον Ράνιο σε ένα LP με τίτλο ΧΡΥΣΗ ΕΠΟΧΗ Νο (δεν θυμάμαι ποιό): ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗΣ και αν θες μπορώ να στο στειλω σε ΜΡ3.

Το δεύτερο δεν μου λέει τίποτα.

Το τρίτο είναι ένα χασάπικο που λέει “Πάρε πια το δρόμο σου/να πάρω τον δικό μου”? Αν ναι, κάτι μου θυμίζει, οπότε μπορεί και να το έχω κάπου…

Γενικά, δώσε περισσότερες πληροφορίες για τα 2&3

Τα λέμε

To loipon sxetika me to prwto exei dikio o
Frank.To deutero einai Xatzixristos apo ta
kalutera tou to exw kai me ton idio.(An einai
auto pou paei…poia na eisai , pou se kserw
,pou na s exw ksanaeidei…klp)Sxetika me to
teleutaio einai zeimpekiko to exw paiksei
polles fores kai stin prwti ektelesi to exei pei i
Ninou.Pantws an exeis to cd tou Ksintari
mesa exei ena entheto pou milaei gia kathe
tragoudi kathws kai gia tis prwtes ekteleseis
tous.

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας !!

Τα τραγουδια ειναι οντως αυτα που λετε, εν τω μεταξυ σημερα το πρωι πια,
ο φιλος μου ο Χριστοδουλος ανακαλυψε το ενθετο που λες κι εσυ σεσκουλα
-που ηταν καλα κρυμμενο- και ετσι εχω τα στοιχεια.

Φρανκ αν το εχεις σε Mp3 αυτο ή και τα αλλα κανε ενα κοπο να μου τα στειλεις.
Και συ Σεσκουλα στειλε αν εχεις καποιο απο αυτα.

Αν δεν εχετε ενα σπανιο μεταπολεμικο του ΜΑΡΚΟΥ

  • ντουετο με καποια τραγουδιστρια-
    το “Εξω βουη και χαλασμος…” το κανω Mp3 και σας το στελνω.

φυσικα και με ενδιαφερουν τα 2 & 3 όπως και αυτό του μάρκου.

Στίλτε τα στο frank@ipta.demokritos.gr μονο please ένα -ένα σε ξεχωριστά μηνύματα.

Ευχαριστώ πολύ…

Eyxaristws na sou steilw Yiorgo omws den
katexw tin diadikasia.Basika pws ginetai na ta
steilw an thelei kapoios na mou
eksigisei;Kathws kai pws ginetai na katevasw
an thelisw kapoio eite apo edw eite mesw
mail.Fxaristw magkes prokatabolika

Basika magkes prin apo liges meres
ksanakousa ena tragoudi pou legetai “sklava
diki sou den tha ginw egw pote” kai
anegnwrisa penia kathws kai fwni
Tsitsani.Psaxnontas eida pws einai tou
Xr.Migkou kai pws o Tsitsanis ton eixe
voithisei i tou ta eixe ixografisei mias kai itane
filarakia.Opote psanw ta eksis an ta exei
kapoios(panta afou mathws pws na stelna kai
na dexomai)…
1)S auton ton kosmo den exeis
prokopi(Tsaousakis-Tsitsanis)
2)Pes mou pou tha vrw ton tzaere
mou(Tsaousakis-Tsitsanis)
3)O Erimos(Tsaousakis-Ninou)
4)H Rimagmeni(Tsaousakis-Ninou)
5)Xathike i proksenia(Ninou-Tsaousakis)
6)Polla spasmena plirwsa(Tsaousakis)
7)O ponos mias
kopelas(Tsaousakis-R.Stamou)

An yparxoun steilte na doume ti mporei na
ginei i alliws plirofories na ta vrw.
Eyxaristw

Αν εχεις καποιο τραγουδι σε μορφη mp3 ειτε στο σκληρο ειτε σε cd μεσω του Outlook Express το κανεις συνημμενο και το στελνεις στο ε μαιλ που επιθυμεις.
Απλα ενα τραγουδι 3 λεπτων θα κανει καποιο χρονο να φυγει απο το δικο σου pc και γυρω στα 3 λεπτα επισης να το κατεβασει ο παραληπτης.
Αν θες κι αλλη βοηθεια πες μου

Φρανκ τα 2 και 3 δεν τα εχω, τα περιμενω απο το φιλο το Σεκουλα αν τα εχει …
ωστοσο γραφω τωρα απο κασετα σε M.disc αυτο με το ΜΑΡΚΟ και αλλα 2-3 σπανια με ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ και ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ και θα προσπαθησω να τα κανω Mp3 μεσω του Nero και να στα στειλω.
Αν δυσκολευτω θα ζητησω βοηθεια οποτε θα αργησω λιγο

Φίλε Σέσκουλα, αυτό που ζητάς είναι πολυ δύσκολο. Τα συγκεκριμένα τραγούδια είναι όλα του Χρήστου Μίγκου τραγουδημένα απο τον Πρόδρομο.Πρέπει να τονίσω οτι τα συγκεκριμένα και ιδιαίτερα ο έρημος και η ρημαγμένη είναι απο τα πιο δύσκολα τραγούδια να βρεθούν απο την δισκογραφία του Πρόδρομου.Πρόκειται για τραγουδάρες(όλα τα τραγούδια), αν ανέβεις Θεσσαλονίκη μπορείς να τ’ ακούσεις ζωντανά.Υπάρχουν σε δίσκους γραμμοφώνου άρα είναι δύσκολο να περαστούν σε Mp3.Συγκεκριμένα το 7 μπορείς να το βρείς στο αρχείο ελληνικής δισκογραφίας.Τα άλλα μάλλον δύσκολα να τα βρείς. Ο Μίγκος ήταν Θεσσαλονικιός ανωπολίτης μπουζουξής και συνθέτης(γειτονάκι).Εχει γράψει και άλλα τραγούδια που δεν δισκογραφήθηκαν και στην συνέχεια τα έβγαλε στη φόρα το"κοκκοράκι"(μουσικός με ιστορία στη Θεσσαλονίκη) με τον Κεφάλα.Υπάρχει στο αρχείο μου κασσέτα από το 1976 που ερμηνεύουν μερικά απ’ αυτά.Σαν Ανωπολίτης ήτανε κολλητός με τον Πρόδρομο γι’αυτό και του έδωσε σχεδόν όλα τα τραγούδια.Μάλιστα ο Μίγκος ήταν αυτός που γνώρισε τον Πρόδρομο στον Τσιτσάνη(μην πιστεύετε αυτά τα περί μουσχουντή). Απο μαρτυρίες κολλητών φίλων και των δύο λέγεται οτι όρος για να κατέβει ο Μίγκος Αθήνα για δισκογραφία ήταν να τραγουδήσει ο Πρό.Αξίζει αν ανέβεις Θεσσαλονίκη να πετύχεις τον Κυρ Ηλία(αδερφικό φίλο και των δύο) να σου τραγουδήσει την Ρημαγμένη και τη Σκλάβα.Θα σου σηκωθεί η τρίχα.Μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό ο Τσούμαρης αλλά και ο Λιανός.
Το πολύ σατράπικα μιλάς είναι του Πετσά και το τραγουδάει ο Στράτος.Τραγουδάρα με φοβερό παίξιμο.
Τα κρυστάλλινα είναι του Χατζηχρήστου και υπάρχει σε πολλόυς δίσκους.
Ο εφιάλτης(Πάρε εσύ το δρόμο σου) υπάρχει σε δύο εκτελέσεις.Η αυθεντική είναι αυτή με την Ανναμπέλα και τον Καλλέργη το 1952 ενώ αυτή με την Νίνου είναι το 1954Το τραγούδι είναι του Καραπατάκη.
Χαιρετίσματα στον Φράγκι και στον Γιώργο.Ανεβείτε πάνω στο Νιαβέντι να τα ακούσετε όλα τα παραπάνω.

“Εξω βουή και χαλασμός”;
Πολύ θα το ήθελα κι εγώ.
Ας το στείλει κάποιος (αν έχει τη διάθεση) μέσω του e-mail του Σώτου
SLiopoulos@panafonet.gr
ΑΝ

Παιδια ειναι τραγουδαρα. Το ειχα χρονια σε κασετα
ξεχασμενο απο καποιο συλλεκτη που δεν θελει να γινει γνωστος (Κ.Μ. τα αρχικα του) οπως κι αλλα πολλα.
Αν δεν τα καταφερω να το κανω mp3 θα το στειλω σε m.disk στον Κουρουνη ή στο Σωτο, αν δεν βρεθουμε ωστοσο. (Σωτο τελικα κατι προεκυψε και δεν ξανανεβηκα Αθηνα).
Γιωργο (Τσαουσακη) εχεις το “Γυναικα της καταστροφης” και “Εκανα διανα” με τον Προδρομο ;

Γιώργη το έκανα διάνα υπάρχει καισε γραμμόφωνο και σε κασσέτα,είναι το 1955 δεν θυμάμαι να σου πω από ποιον.Το γυναίκα της καταστροφής το έχω σε κασσέτα όχι ολόκληρο(από εξωτερική εγγραφή με δημοσιογραφικό από γραμμόφωνο).Βγήκαν δυο δίσκοι με το ίδιο τραγούδι σε διαφορετικές εταιρίες και με διαφορετικούς τίτλούς.Δεν θυμάμαι τώρα να σου πω πως είναι ευρέως γνωστό το τραγούδιΕπιφυλασομαι να ψάξω το αρχείο και να σου πώ. Η κιθάρα πως πάει ρε φίλε?
Οτι χρειαστείς απο πληροφορίες για πρόδρομο ρώτα.

Το “Εκανα διανα” ειναι του ΧΙΩΤΗ με τον ΠΡΟΔΡΟΜΟ.
Το εχω κι εγω σε κασετα απο μεταγραφη απο γραμμοφωνο δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει.
Εχω και αλλα σε κασετες σκορπια του ΠΡΟ. ενα από αυτα ειναι
“Μεσ’ του Αναπλιου τη φυλακη…” και αλλα αγνωστα δεν τα εχω τωρα εδω κοντα.
Θα μαζεψω τις ερωτησεις και θα σου πω.

Η κιθαρα καλα παει, μια χαρα ! Οι δουλειες εχουν
πεσει -οι κιθαριστικες δηλαδη.

Γιώργο, ξεκίνησες το topic ρωτώντας:

  • Παρε πια το δρομο σου (Εφιαλτης εγινες…)
    αυτο το τελευταιο τοχω ξανακουσει αλλα δεν το εχω α΄εκτελεση ουτε ξερω τινος ειναι,
    μηπως εχετε στοιχεια για αυτα και μηπως υπαρχουν οι πρωτες εκτελεσεις ;;

Και να (λίγο καθυστερημένα) η απάντηση:
«ΠΑΡΕ ΠΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ [Μίμη Τραϊφόρου – ʼκη Σμυρναίου]:

  • 1η εκτέλεση: με τη Σοφία Βέμπο και ελαφρά ορχήστρα (1953;).
    Ξανάγραψα και παλαιότερα για την εκτέλεση αυτή: άχρωμη και άοσμη (δεν «σώθηκε» ούτε και από την ερμηνεία της -κατά τ’ άλλα ΜΕΓΑΛΗΣ μας- ΒΕΜΠΟ).

  • 2η εκτέλεση: Μαρίκα Νίνου – Σταύρος Τζουανάκος (1954;).
    (Πιθανά μπουζούκια, ψηλά – χαμηλά, Γιάννης Τατασόπουλος-Ντίλιγκερ και Στ. Τζουανάκος).
    Ό,τι και να γράψει κανείς γι’ αυτή την εκτέλεση, είναι λίγο, πολύ-πολύ λίγο. ΚΟΡΥΦΑΙΟ. Ντουέτο άπαικτο, αχτύπητο. Φανταστικό τραγούδι, νταλγκαδιάρικο, ζόρικο και εκτέλεση μυθώδης!
    Μια ζεϊμπεκάρα όνειρο!! Μέγκλα!

Τώρα πια που σιγοσβήνει
η τρελλή αγάπη μας εκείνη,
Κι’ εφιάλτης έγινες όμορφο όνειρό μου
πάρε πια το δρόμο σου και ‘γω το δικό μου (2).

Τίποτε πια δεν μας δένει
και γι’ αυτό πριν γίνουμε δυο ξένοι,
Φίλα με στερνή φορά κι’ ύστερα μωρό μου
πάρε συ το δρόμο σου κι’ εγώ το δικό μου (2).

Ας μην πούμε ούτε συγγνώμη
και μπροστά σ’ αυτό το σταυροδρόμι,
Για καλό σου βέβαια και για το καλό μου
πάρε πια το δρόμο σου και ‘γω το δικό μου.

Επιμύθιο: Το χορεύεις, απογειώνεσαι και τα πόδια σου πάνε ……μόνα τους!!!
Πιο συγκεκριμένα: το ακούς, πίνεις, φτιάχνεσαι, κλαις και φέρνεις τη βόλτα σου …χεσμένος!!!

Σημείωση:
Αυτό, «Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ», το «ΤΡΕΛΛΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΦΑΝΩΣΕΙΣ», «ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΦΕΡΤΕ ΒΟΤΑΝΑ», «ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ (ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΖΩΗ)», «ΚΛΑΙΩ ΑΠΑΡΗΓΟΡΗΤΑ», «ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΑΨΕ ΝΑ ΠΟΝΑΣ», «Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΦΥΛΑΕΙ», «ΑΠΟΝΕ ΤΥΡΑΝΝΕ ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ», «ΣΦΑΛΜΑ ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ (ΦΥΓΕ – ΦΥΓΕ)», «ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΣ», «Σ’ ΑΡΑΧΝΙΑΣΜΕΝΟ ΣΠΗΛΑΙΟ», «ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Μ’ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ», «ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΣ», «ΤΟ ΕΝΕΧΥΡΟ (ΜΕ ΘΑΜΠΩΣΕ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΣΟΥ)», «ΤΟ ΠΑΛΙΟΣΠΙΤΟ», «ΑΝΤΙΛΑΛΟΥΝΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ», «ΑΦΟΥ ΠΙΑ ΔΕΝ Σ’ ΑΓΑΠΩ», «ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΒΑΘΕΙΑ», κ.α. Όλα με τον Σταύρο Τζουανάκο (το Σταυράκη μου τον νταλγκαδιάρη), δικά του και άλλων δημιουργών, πιστεύω πως είναι σωστά ρεμπέτικα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ. Το ένα καλύτερο από το άλλο.

Σ.Π.

Geia sou Saki!Polu ortha ta legomena sou kai
tha sumfwnisw me ton prolalisanta!!!
To “Kardia mou papse na ponas” to vrika se
ena Cd apo to periodiko Laiko Tragoudi kai
einai katapliktiko omws einai auti ontws i prwti
ektelesi;Diladi me tin Mpellou;

Γιώργη παντού έτσι πεσμένα είναι τα πράγματα απο δουλειές.Και εδώ Θεσσαλονίκη είναι χειρότερα απο κάτω,λίγα μαγαζιά(γνήσια),χαμηλά μεροκάματα και πολυ σαβούρα(φοιτητομουσικοί).Φίλε δεν έχω mail σπίτι οπου έχω το αρχείο με ημερομηνίες,συνθέτες και δευτερες φωνές και έτσι δεν μπορω να σου απαντήσω σίγουρα και τεκμηριωμένα για τα τραγούδια που αναφέρεις κυρίως του Προ.Οταν ανέβεις Θεσσαλονίκη με τους άλλους που ήμασταν στο Βόλο θα κάνουμε πιο οργανωμένη δουλειά.Εχεις χαιρετίσματα και απο τον Μανωλάκη τον κιθαρίστα.Αμα ανέβετε εμεις παίζουμε στο Νιαβέντι(Ολυμπιάδος 82) κάθε μέρα εκτος Τρίτης.Ελάτε να βγάλουμε γούστα.
Σάκη το ίδιο ισχύει και για σένα,μπορεί να μην παίζουμε πολύ την αγάπη σου τον Στέλιο αλλά είμαστε μέσα στο κλίμα.Συμφωνώ μαζί σου για τα τραγούδια (αν και δεν τα γνωρίζω όλα)που αναφέρεις οτι πρόκειται για τραγουδάρες που σε χτυπάν μέσα στην ψυχή. Όσον αφορά τον εφιάλτη επειδή το κοίταξα ισχύει αυτό που είχα γράψει πιο πάνω.Υπάρχει ο δίσκος γραμμοφώνου του 1952 σύμφωνα με τα αρχεία της Columbia, το τραγούδι χρεώνετε στον Καραπατάκη αφωνή Ρ.Στάμου,βφωνή Ν.Καλλέργης και παίζουν ο Τσιτσάνης με τον Βάσιο μπουζούκια. Μάλιστα και η ίδια η Στάμου το περιλαμβάνει στα αγαπημένα της τραγούδια σε μια συνέντευξη στην εφημερίδα “ακρόπολη” το 1979.Μάλιστα είναι το ίδιο φύλλο που περιλαμβάνει δηλώσεις του Μαγνησαλή για τον Καζαντζίδη.Τώρα αν υπάρχει και σε εκτέλεση με την Βέμπω δεν το γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να το είπε και πόσο μάλλον να το έγραψε ο Τραιφόρος! Επειδή νομίζω οτι έχεις μεγάλο και καλό αρχείο ακου λίγο την μουσική απο το “Μπερτάκι” με τον Τσαουσάκη του 1952 και θα καταλάβεις τι εννοώ.Και παρεπιπτόντως φίλε Σάκη μήπως έχεις το τραγούδι “πανάθεμα τα βάσανα” των Πετσά-Καπλάνη με τον Πρόδρομο? Θα με βοηθούσες πολυ αν μου έδινες και κάποια στοιχεία για το τραγούδι, στην προσπάθεια που κάνω να μαζέψω το αρχείο του Πρόδρομου για τον οποίο λίγοι γνωρίζουν και μιλάν αλλά όλοι τον ακούν.Ευχαριστώ προκαταβολικά

Εχεις δικιο Σακη ειναι τραγουδαρα !!
Τοχω ακουσει χρονια τωρα απο κομπανιες και μονο τωρα το βρηκα σε 2 εκτελεσεις, αυτη με τη ΝΙΝΟΥ και με τον ΞΗΝΤΑΡΗ.
Απ’οτι βλεπω ομως αμφισβητειται η πατροτητα του οπως λεει ο φιλος ο “Τσαουσακης”.
Το βλεπω κι εγω δυσκολο να ειναι απο δημιουργους
του ελαφρου…

Τωρα για το ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ τι να λεμε, ανυπερβλητος !!
Νταλκαδιαρης, με φινετσα και λεπτομερεια, παραπονιαρης
αλλα οχι με τοσο κλαμα οσο ο Καζαντζιδης.
Να σου πω κι εγω τα αγαπημενα μου : Παραπονο,
Χαραματα λυπητερα, Κριμα τετοιο παλληκαρι, Σταλαγματια,
Του χωρισμου η μαχαιρια, Με θολωμενο το μυαλο, Με αγωνια παντα ζουμε,
Διαβατης, Κοντα μου αγανακτησες, Νυχτωσε νυχτωσε, Βραστα τετοια ονειρα,
Γκρεμιζει αποψε μια φωλια, Φτωχομπουζουκο, Ψευτικε κοσμε,
Τετοιες ωρες η καρδια κ.α. ενω τη συνθεση του
“Θελω να παψεις να γελας”
πρεπει να διδασκουν στα Ωδεια για τις τριφωνιες που εχει !!

Σακη ακομα να σου πω οτι αρκετα απο αυτα που αναφερεις δεν τα εχω ακουσει καθολου και αλλα οπως “Καρδια μου παψε να πονας” σε β’ εκτελεση μονο.

Γιωργο θυμησε μου ποιος ειναι ο Μανωλακης ;
Απο σπανια του ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ θα κατσω μια μερα να μαζεψω οτι εχω και θα σου στειλω τιτλους να δουμε τι μπορουμε να συγκεντωσουμε.
Εχω αρκετα δεν ξερω κατα ποσο εχουν κυκλοφορησει …

Κανονιστε για meeting ειμαι μεσα.
Θελω να κανω σερβις και στην κιθαρα στο θαναση
τον Μητρεντση …

Να δώσω τις απαντήσεις μου και να κάνω κι’ εγώ μερικές ερωτήσεις. Έχουμε λοιπόν και λέμε:

Α) Για το Γιώργο Β.:

  • Γιώργο, απ’ αυτά τα τραγούδια που λες για τον Τζουανάκο, κάποια, όπως τα:
    «Χαράματα λυπητερά», «Με αγωνία πάντα ζούμε» (αυτός είναι ο τίτλος του;), «Νύχτωσε, νύχτωσε», «Βράστα τέτοια όνειρα» και «Γκρεμίζει απόψε μια φωλιά» δεν τα ξέρω (αυτοί είναι οι κανονικοί τους τίτλοι;).
    Στείλε μου, σε παρακαλώ, πλήρη λίστα όλων των τραγουδιών που έχεις με τον Τζουανάκο (σαν ερμηνευτής και επίσης και σαν συνθέτης). Σου στέλνω κι’ εγώ σήμερα με mail τις δικές μου τρεις λίστες (σαν ερμηνευτής 1, σαν ερμηνευτής 2 και σαν συνθέτης) και πάμε για ανταλλαγή των πρώτων μας CD. Επίσης, αν μπορείς, στείλε και τη λίστα σου με τον Απ. Χατζηχρήστο.

  • Τα τραγούδια του Τζουανάκου «ΧΙΛΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΛΕΝΤΗΣΑ» και «ΟΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΚΙΑ», μήπως τα έχεις σε 1η εκτέλεση;

  • Τη λίστα με τον Πρόδρομο Τσαουσάκη, που θα ετοιμάσεις για άλλον φίλο, τη θέλω κι’ εγώ σε παρακαλώ.

  • Το «ΕΓΩ ΠΟΝΩ, ΕΣΥ ΓΕΛΑΣ (ΤΑ ΦΤΩΧΑΔΑΚΙΑ)», που πρωτορώτησες, έχει δίκιο ο Φραγκίσκος, είναι με το Στράτο Παγιουμτζή και είναι δημιουργία του Κώστα Σκαρβέλη (στίχοι & μουσική).

  • Το «ΕΞΩ ΒΟΥΗ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΜΟΣ» του Μάρκου, το «ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΝΑ» και το «ΜΕΣ’ ΤΟΥ ΑΝΑΠΛΙΟΥ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ» με τον Τσαουσάκη, πολύ θα τα ήθελα φίλε Γιώργο (όμως σε κανονικό μουσικό φορμάτ, όχι mp3).

Β) Για τον Γιώργο Παπαβασιλείου:

Φαίνεται πως είμαστε σχεδόν γείτονες (αν κατάλαβα καλά, από προηγούμενα postings σου, είσαι ανωπολίτης) και δεν γνωριστήκαμε ακόμα. Μένω στις Συκιές, κοντά στο Γεντί-Κουλέ και ελπίζω να τα πούμε σύντομα από κοντά.
Λοιπόν, φίλε Γιώργο, έχουμε και λέμε:

  1. Λες πως το «ΠΑΡΕ ΠΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ» είναι του Β. Καραπατάκη και η 1η εκτέλεση είναι με τους ʼννα Μπέλλα (ή Ρένα Στάμου;) και Νίκο Καλλέργη (1952). Το έχεις το τραγούδι σ’ αυτή την εκτέλεση; Αν ναι, σε ποιο δίσκο; Ή μήπως το είδες (ή το έχεις) σε 78άρι γραμμοφώνου; Τώρα όσο για μένα, που έδωσα τα στοιχεία, έχω το δίσκο γραμμοφώνου με τους συντελεστές που ήδη ανέφερα (Μ. Τραϊφόρος, Α. Σμυρναίος και Βέμπο).

Για τον συνθέτη ʼκη Σμυρναίο, κυρίως του ελαφρού τραγουδιού, έχουμε και κάποιες παρουσίες του και στο λαϊκό τραγούδι (ως λαϊκός συνθέτης), όπως να αναφέρω για παράδειγμα μερικές επιτυχίες του:
• «Μη κλωτσάς την τύχη σου», σε στίχους του Κώστα Μάνεση, με τους Στέλιο Σουγιουλτζή – Πόπη Λώρη – Τόλη Χάρμα.
• «ʼλλος σ’ αγάπησε κι’ άλλος σε παίρνει», πάλι σε στίχους του Μάνεση, σε δύο εκτελέσεις, με την Μαριάννα Χατζοπούλου και την Εύα Στυλ.
• «Κάνε κότσο τα μαλλιά σου», με τη Χατζοπούλου.
• «Ένα φιλάκι», «Ζαφείρα», με κάπως δημώδη απόκλιση, κλπ.

Ο Μ. Τραϊφόρος έγραψε στίχους (πολύ καλούς μάλιστα) και σε μερικά λαϊκά τραγούδια, κυρίως «αρχοντορεμπέτικα», όπως το «Χαράμι», «Παλιοζωή, παλιόκοσμε και παλιοκοινωνία» των Μ. Σουγιούλ και Ιωσήφ Ριτσιάρδη, αντίστοιχα, κ.α.

  • Τώρα μια σημαντική επισήμανση:
    Είναι αρκετά συνηθισμένο τραγούδια «ελαφρών» δημιουργών να έχουν γίνει πολύ μεγάλες επιτυχίες με μπουζούκια και ρεμπέτες. Το αντίθετο δεν νομίζω να έχει συμβεί ΠΟΤΕ (απ’ όσο γνωρίζω, αν δεν κάνω λάθος). Γιατί λοιπόν να έχει συμβεί άραγε με το «ΠΑΡΕ ΠΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ»;;; (απλά αναρωτιέμαι και εκφράζω την απορία μου).
    Να φίλε Γιώργο και μερικά παραδείγματα ελαφρών δημιουργών, που έγιναν μεγάλες επιτυχίες από λαϊκούς τραγουδιστές και που αποδεικνύουν του λόγου μου το αληθές:
    • «ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ» [Αλ. Σακελλάριου – Χρ. & Γ. Γιαννακόπουλου – Γιώργου Μουζάκη] (Μαρίκα Νίνου) (1952).
    • «Η ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ» [Γ. Γιαννακόπουλου – Μ. Τραϊφόρου – Ι. Ριτσιάρδη] (Μ. Νίνου – Β. Τσιτσάνης) (1950).
    • «Ο ΤΡΑΜΠΑΡΙΦΑΣ (ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΕΛΕΙ ΘΑΛΑΣΣΑ)» [Α. Σακελλάριου – Γ. Γιαννακόπουλου – Μιχάλη Σουγιούλ] (Μπέλλου – Μπίνης – Ντίλιγκερ) (1951).
    • «ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ» [Α. Σακελλάριου – Χρ. Γιαννακόπουλου – Σουγιούλ] (Πρόδρομος Τσαουσάκης) (1950), με τα μπουζούκια του Τσιτσάνη.
  • Το τραγούδι πρωτοπαίχτηκε στο φίλμ “Φτερό στον άνεμο (Εκείνες που δεν πρέπει να αγαπούν)” και πρωτοτραγουδήθηκε από τους ΦΩΤΗ ΠΟΛΥΜΕΡΗ - ΠΑΝΟ ΣΑΜΗ - ΑΝΝΑ ΧΡΥΣΑΦΗ (1950).
    • «ΛΟΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΑΜΕ ΒΑΡΙΑ» [Ε. Παπαγιαννοπούλου – Τώνη Μαρούδα] (Μ. Νίνου) (1955).
    • «Ο ΜΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΝΙΑ» [Γιώργου Τζαβέλλα – Μ. Σουγιούλ] (Μ. Νίνου – Τσιτσάνης - Χορωδία) (Δεκαετ. ’50) (πιθανώς να είναι του Βλάχου. Σίγουρα το διαμόρφωσε στο στυλ του. Να επισημάνω ΄στο σημείο αυτό πως το ίδιο έγινε και σε μια σειρά γνωστότατων τραγουδιών του Μ. Χατζιδάκι, που κάλλιστα μπορεί κανείς να πει πως είναι τουλάχιστον ΣΥΝ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ. Αν χρειάζονται διευκρινήσεις σε ποια τραγούδια αναφέρομαι, να το κάνω ευχαρίστως).
    • «ΜΗ ΚΛΩΤΣΑΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ» [Κ. Μάνεση – ʼκη Σμυρναίου] (Στέλιος Σουγιουλτζής – Πόπη Λώρη – Τόλης Χάρμας).
    • «ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ» [Κ. Μάνεση – Λάκη Κέκεση] (Στράτος Γιουντέρης) (1959;).
    • «ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ» [Κ. Μάνεση – Λάκη Κέκεση] (ʼννα Μαριάννα – Μ. Ζαμπέτας).
    • «Ο ΜΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ» [Μιχ. Κακογιάννη – Μ. Χατζηδάκι] (Ζωζώ Σαπουτζάκη – Γιάννης Κυριαζής) (1955).
    • «Ο ΚΑΦΕΣ» [Θ. Σοφού – Μ. Σουγιούλ] (Μπέμπα Κυριακίδου), κ.α. πολλά.
  1. Ποιο είναι «ΜΠΕΡΝΤΑΚΙ» με τον Πρόδρομο Τσαουσάκη, σε ποιο δίσκο;

  2. Αυτό το «ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ» των Πετσά – Καπλάνη, πάλι με τον Πρόδρομο, δεν το ξέρω.

  3. Ζητάς στοιχεία για κάποιο τραγούδι, δεν κατάλαβα σε ποιο αναφέρεσαι. Το διευκρινίζεις; Μήπως ρωτάς για το «ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ»;

  4. Το «ΠΟΛΥ ΣΑΤΡΑΠΙΚΑ ΜΙΛΑΣ», με το Στράτο Παγιουμτζή, το έχεις;

  5. Το «ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΑ ΠΑΛΑΤΙΑ», με τον ίδιο τον Απ. Χατζηχρήστο, σε ποιο δίσκο είναι; Το έχεις σε 1η εκτέλεση;

  6. Μπορείς να κάνεις πλήρεις λίστες Τζουανάκου, Τσαουσάκη και Χατζηχρήστου, για να κάνουμε ανταλλαγές CD;

  7. Στο «ΝΙΑΒΕΝΤΙ» σίγουρα θα ‘ρθω κάνα βράδυ με φιλαράκια για να σας ακούσουμε και να γνωριστούμε από κοντά. Τι τραγούδια παίζετε και τι ώρα περίπου αρχίζετε;

Γ) Για τον φίλο Σέσκουλα:

Το «ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΑΨΕ ΝΑ ΠΟΝΑΣ» (του Μ. Χιώτη) πρωτοκυκλοφόρησε το 1947 με τη Σ. Μπέλλου. Την επόμενη χρονιά βγήκε με τον Σ. Τζουανάκο. Το 1969 κυκλοφόρησε σε LP με ποτ-πουρί του Χιώτη, με τη Μ. Λίντα και τον ίδιο. Η εκτέλεση που έχεις με τη Μπέλλου, από το «τσιγγούνικο» (με 6 τραγούδια μόνον!) CD του περιοδικού ΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (είχα κάνει σε άλλο topic ολόκληρο σχόλιο επ’ αυτού), ηχογραφήθηκε στο «ΧΑΡΑΜΑ» τον Μαΐο του 1987, με φορητό μαγνητόφωνο, από τον μουσικό Τάκη Καλλέργη (παίζει κρουστά, μέλος της τότε ορχήστρας του Τσιτσάνη).

(Ερώτηση προς την ομήγυρη: την 1η εκτέλεση, του 1947, την έχει κανείς τυχεράκιας;).

Σ.Π.

Κατ’αρχην Σακη σ’ευχαριστω παρα πολυ για το μαιλ, πολυ καλη δουλεια !!
Τωρα για το ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ : Τα “Χαραματα λυπητερα”,
“Νυχτωσε” τα εχω σε καλη εγγραφη σε κασετα -με σκρατς- και θα στα στειλω σε M.disc αν εχεις συσκευη.
Τα"Γκρεμιζει" και “Βραστα” πρεπει να ψαξω πολυ γιατι δεν θυμαμαι που τα εχω. Τα εχει πει και ο Γκολες αυτα τα δυο.

Λιστα με ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ θα φτιαξω οσο για αυτην του ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΥ αναφερομαι στη λιστα που εχει το “ΛΑΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ” -δεν θυμαμαι τευχος- με αριθμους σειρας κλπ πολυ καλη δουλεια !
Το “Χιλιες γυναικες” δεν θυμαμαι αν το εχω το “Οπου ανθρωπος” δεν το εχω.
Το “Με αγωνια” το εχω σε πολυ χαμηλη εγγραφη και το εχει πει ο ΓΚΟΛΕΣ στο δισκο αφιερωμα του ΤΖ. το εχω σε βινυλιο. Παλιά το ειχα σε ερασιτεχνικη ηχογραφηση με τους ΞΗΝΤΑΡΗ-ΚΑΛΑΦΑΤΗ !!

Λιστα ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ θα στη στειλω.
Το “Εγω πονω…” μου το εστειλε ο φιλος ο Αγγελακος
απο Λακωνια. Ευχαριστω και παλι Νικο !!
Τα τραγουδια που αναφερεις θα τα στειλω σε μ.ντισκ ή κασετα.
Πιστευω να καταφερω να ψηφιοποιησω τις κασετες μου και με αποθυροβοποιηση
για να τα εχουμε σε καλυτερη κατασταση.
Γεια χαρα !

υ.γ. σορρυ για τα πολλα ποστ, δεν εχω καλη συνδεση …

Xairetw ta paidia tou forum!
Tha ithela na sas episimanw enan suntheti
en zwi polu kalo kathws kai stixourgo pou den
ton egnwrizei o polus o kosmos.Legetai
Vasilis Nousias kai o Agathwnas exei pei
tragoudia tou.Exw ena cd pou legetai
“Rebetika tou 2000” kai ekei einai kommatia
se 1 ektelesi me ton
Agathwna,Gkole,Nousia.Aksizei an thete na to
grapsw se cdakia kai na to steilw se opoion
thelei(se mp3 i audio).Lew merikous titlous
mpas kai gnwrizei kaneis sas. “O vios einai
oneiron”,“Neos Axilleas”,De me melei",Ta
panta rei" klp.