Ντουνιά Ανακριτή

Αγαπητοί φίλοι,

έχω αυτό το υπέροχο κομμάτι του Χ’χρήστου με τον Μπάμπη Γκολέ. Έχω ακούσει στο ράδιο την αυθεντική εκτέλεση…
Ψάχνω να αγοράσω CD το οποίο να περιλαμβάνει την αυθεντική εκτέλεση κατά προτίμηση με καθαρό ήχο. Μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο ΓΚΟΥΓΚΛ δεν με βοήθησε…
μήπως εκείνα του Κουνάδη το είχανε ?
περιμένω τη βοήθειά σας.

ευχαριστώ πολύ

Εχω την εντύπωση ότι δεν κυκλοφορεί η πρώτη εκτέλεση του “Ντουνιά ανακριτή”. Δεν πρέπει να υπάρχει καμιά επανατύπωση (ούτε 33άρης ούτε cd). Κυκλοφορεί ευρέως ένα mp3 από ραδιοφωνική εκπομπή, όπου συμβαίνει το εξής (σύνηθες):
Ο παραγωγός έχει δανειστεί το τραγούδι από τον Τσάρλυ και κρίνει ορθό να το αναφέρει αυτό την ώρα που παίζεται το τραγούδι, ευχαριστώντας τον θερμά και κάνοντάς του κι ένα κοπλιμέντο. Αυτό σημαίνει επειδή: Είτε ο δανειστής ζήτησε από τον παραγωγό να μιλήσει πάνω στο τραγούδι, ώστε να μην το “αρπάξει” κάποιος και το κυκλοφορήσει σε καμιά συλλογή cd, είτε γιατί ο παραγωγός θεώρησε ότι είναι υπερβολικά γενναιόδωρο το να μοιραστεί το καινούργιο απόκτημα της συλλογής του με το κοινό.

εχουμε και λεμε:

στα λαικορεμπετικα του Pathfinder clubs (λινκ δεν διδω…το βρισκετε με γουγλισμα)
εχει στη λιστα της συλλογης που θα βρειτε στο νουμερο 90 το ντουνια ανακριτη με εκτελεση

θαναση ευγενικου

το λινκ απο κατω ειναι λαθος

θα πατε στο γουγλ και θα χτυπησετε laikorempetika 4shared και θα βγει η σeliς που πρεπει!
αλλα οσο και αν εψαξα στους εκει φακελους Eυγενικο Aθανασιο δε βρηκα!

επισης βρηκα αυτο εδω

www.rempetika.com/diafora/disko_eygenikoy.htm

αν ηξερε καποιος σε ποιο δισκο του ευγενικου βρισκεται ο ντουνιας ανακριτης θα βοηθουσε!

απο αποστολο χατζηχρηστο λιγα πραγματα

θα ψαξω και με torrent και ο Θοες βοηθος!

καλημερα σας

παρτε και αυτο:

www.rempetika.com/diafora/disko_xatzhxrhstou.htm

Cette chanson a été chanté par kostas kalafatis de skopelos

Κόστα καλαφάτης από το Σκόπελο

Salut Samir! Est-ce que tu es sûr? Selon sealabs, cet chanson a été chanté par Kiki Aggelopoulou (Κική Αγγελοπούλου). Est-ce qu’il y a une execution de ce morceau par Kalafatis? Et si oui, est-ce que tu as un lien vers ça?

Traduction en grec:

Γεια σου Samir! Είσαι σίγουρος; Σύμφωνα με το sealabs, αυτό το τραγούδι τραγουδήθηκε από την Κική Αγγελοπούλου. Υπάρχει κάποια εκτέλεση από τον Καλαφάτη; Και αν ναι, έχεις κάποιο λινκ προς αυτή;

Νομίζω ο φίλος εννοεί ότι το έχει ακούσει ζωντανά από τον Καλαφάτη.

1 «Μου αρέσει»

@liga_rosa a dit que tu probablement as ecouté ce morceau par Kostas Kalafatis live. :slight_smile:

Très interessant! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

αυτο ειναι μάλλον.

Γειά σου Χρήστος.
Συνάντησα Κοστας Καλαφάτης στο Σκόπελο πέρυσι και αγόρασα το cd

του GELGEL. IL Y A LA CHANSON ντουνιά ανακριτή. Je vous envoi la photo du cd.

La collection de Sealabs n’ arrive pas jusqu’ a nos jours. Je ne connais pas exactement la limite, mais en general elle contient surtout des enregistrements anciens en disques de 78 tours.

Η συλλογή του sealabs δε φτάνει μέχρι την εποχή μας. Δεν ξέρω ακριβώς το όριο αλλά γενικά έχει κυρίως παλιές ηχογραφήσεις σε δίσκους 78 στροφών.

1 «Μου αρέσει»

Oui, @pepe tu as raison, j’ai confuse le chanteur avec un autre plus vieux.

Ναι @pepe, έχεις δίκιο, μπέρδεψα τον τραγουδιστή με κάποιον άλλο παλαιότερο.