Νεο μελος

(diimis) #1

Γεια σας φιλοι μου. Ειμαι καινουριος εδω στο φορουμ. Παιζω τριχορδο μπουζουκι και ειμαι αρχαριος. Μολις χτες παρελαβα το καινουριο μου τριχορδο μπουζουκακι διοτι το παλιο μου σκευρωσε λογω 20 ετιας και λογω οτι ηταν αυτα που λεμε τα μαζικης παραγωγης. Ετσι αποφασισα να κανω ενα καινουριο να μπορω να ευχαριστιεμαι να παιζω και να μαθω ευκολοτερα. Σας παρουσιαζω το μπουζουκακι μου λοιπον

(Νίκος Σαρηγιάννης) #2

καλώς ήρθες!
καλορίζικο το όργανο, ωραίο φαίνεται στις φωτογραφίες! ποιός είναι ο κατασκευαστής;

(diimis) #3

ευχαριστω πολυ!! Κατασκευαστης ειναι ο Βασιλης Μπαμπατζανης απο τη Θεσσαλονικη. Το σκαφος ειναι καρυδια 19 δουγιες καπακι ελατο εβενινη ταστιερα. αν επιτρεπετε μπορω να πω και το κοστος (αν δεν θεωρηται διαφημιση φυσικα)

Καλωσήρθες στο φόρουμ, diimis. Καλή πρόοδο με το καινούργιο σου μπουζούκι. Τουλάχιστον από εμφάνιση, συμφωνώ κι εγώ ότι δείχνει πολύ καλό.

(ΤΑΚΟ) #5

καλος ηρθες φηλαρακη μαγκηκο φενετε το μπουζουκακη, σου
καλορηζηκο και καλοπεχτο…

(diimis) #6

Σας ευχαριστω για το καλοσορισμα! παντως η διαφορα με το παλιο ειναι εμφανη στον τροπο παιξιματος. πιστευω θα με βοηθησει και γ αυτο επελεξα να κανω οργανο απο το να συμαζεψω το παλιο που ειχα. ειναι πιστευω σημαντικο στα πρωτα βηματα να χεις ενα μπουζουκι μαλακο και ευκολοπαιχτο. Τωρα βουρ στη μελετη να μαθω κανα ταξιμακι απο κεινα τα ζορικα τα πονεμενα του παλιου καιρου.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #7

έχει ένας φίλος από τον μπαμπατζάνη εδώ και αρκετά χρόνια. για τα λεφτά του μια χαρά βγάζει το μεροκάματο!

Καλώς όρισες στο Ρεμπέτικο φόρουμ, με γειά το ωραίο οργανάκι, σου εύχομαι να το τερματίσεις στο παίξιμο και στα γλέντια!!!

(mikon) #9

Γεια σου diimis με το οργανάκι σου…! Εγώ θα ήθελα να ξέρω μια τιμή (ακόμα και με πμ) μιας και ψάχνω ένα όργανακι…

(mikon) #10

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα για αυτό θα το γράψω εδω… Θα ήθελα τη γνώμη του φορουμ για το αν θα επέλεγε ένα μπουζούκι αυτού του κατασκευαστή ή ένα της οικονομικότερης σειράς του Στάμκου… Εμπειρίες, ακούσματα, απόψεις…

(diimis) #11

Αυτο θα το διαπιστωσεις αν πας και επισκευτεις και τους δυο οργανοποιους και δεις τη δουλεια τους. Απλα πιστευω οτι ο κ Σταμκος ειναι πιο γνωστος οργανοποιος εχει και Αθηνα καταστημα και γι αυτο συγκρινεις τους δυο συγκεκριμενα. Απλα οταν πας να αγορασεις οργανο συγκρινεις και αγοραζεις. Εγω συγκρινα σκεφτικα και επελεξα τον Μπαμπατζανη και δεν το εχω μετανιωσει. Ξαι τα θετικα σχολια που ακουσα και απο παιδια εδω στη ναουσα που παιζουν εν τελει δικαιωσαν την επιλογη μου.

(mih7mit5) #12

Καλωσόρισες και καλορίζικο το όργανο…Όσον αφορά τον κατασκευαστή, είναι ο ίδιος Μπαμπατζάνης που ήταν συνέταιρός με τους Παλάβρατζη - Στραβέλλα στον Εύοσμο; Έχω δεί αρκετά όργανα που στην ταμπέλα τους ανεφεραν και τα τρία ονόματα…

(bourbou) #13

Αυτη η εμμονη καποιων σε μονιμη βαση ως σημειο αναφορας τον κ.Σταμκο κατανταει γραφικη,μεχρι του επιπεδου που ουτε ο ιδιος θα ηθελε.
Ο ανθρωπος αναμεσα σε τοσους κατασκευαστες στη Θεσσαλονικη,επελεξε τον Μπαμπατζανη.Αν ηθελε θα πηγαινε αλλου…
Kαλοπαιχτο φιλε μου.

(diimis) #14

το εργαστηριο του Βασιλη Μπαμπατζανη βρισκεται 200 μετρα απο Κτελ στην παροδο της οδου Γιαννιτσων. Αυτοι στον Ευοσμο ειναι αλλοι με την επωνημια Νοτα Ο.Ε. Λογικα οι δυο Μπαμπατζανηδες θα πρεπει να εχουν καποια συγγενεια οπως και ο Παλαβρατζης Στ. με τον Σακη παλαβρατζη που εχει την επωνυμια Καμπανα και βρισκεται επισης στον Ευοσμο.

(diimis) #15

Ευχαριστω πολυ φιλαρακι!

(mih7mit5) #16

Ευχαριστώ φίλε μου για την διευκρίνηση! Σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη! Και πάλι καλόπαιχτο το όργανο!

(mikon) #17

Ποιοί κάποιοι έχουν εμμονή με τον Στάμκο ρε φίλε…? Έχεις δει πολλές δικές μου αναρτήσεις με αναφορά στο Στάμκο…? Απλά η πιο πρόσφατη επαφή μου με νέο όργανοποιο στα χέρια μου ήταν του Στάμκου (πριν δέκα μέρες) χωρίς να έχω καμία προηγούμενη εμπειρία και ήθελα να ρωτήσω μία γνώμη από όποιον έχει τη διάθεση να τη δώσει… Όποιος δεν την έχει καλό θα είναι να μην απαντά καθόλου… Ο diimis μου απάντησε με μεγάλη όρεξη να με κατατοπίσει σε πμ και τον ευχαριστώ και δημόσια για αυτό…