Νίκος Τατασόπουλος

Φοβερό το μπουζούκι δεν λέω … όσον αφορά το παίξιμο αυτά τα ταξίμια είναι που προσωπικά πιστεύω πως είναι ανώφελο να τα μελετήσεις γιατί εκτός από την τεχνική πραγματικά δεν αναλύονται στην ψυχή και έχουν πολύ ψυχή μέσα…:109:

Δηλαδή, Σταύρο, να υποθέσω ότι ο δικός μου (σπασμένος) Ζοζέφ είναι πριν το 58; Στην ετικέτα δεν γράφει έτος κατασκευής. Η τρύπα είναι οβάλ κλασική.

Κυριε Νικο,οβαλ τρυπα δεν σημαινει οπωσδηποτε κατι για να καταλαβω τι ειναι ,αν εχετε καμια φωτογραφια να μου στειλετε θα σας πω αμεσως τι χρονολογιας ειναι το οργανο και αν ειναι καλο,επισης αν το εχετε και σπασμενο ακομα υπαρχει παντα η πιθανοτητα να φτιαχνεται.

Σε ευχαριστώ Σταύρο, αλλά στην κατάσταση που βρίσκεται το όργανο, μόνο οργανολογική αξία θα είχε η όποια ακριβής χρονολόγηση. Και ο ίδιος ο Ζοζέφ (όταν ζούσε), αλλά αργότερα και ο Παν. Βάρλας έχουν πεί ότι δεν γίνεται τίποτα. Ήταν πανάλαφρο, μαλακότατο και με εξαιρετικό λαμπερό ήχο.

Ο Τατασσόπουλος έχει πολλή δύναμη και ωριμάζει, μεστώνει! Τα λόγια είναι λίγα, δεν αποτυπώνουν το ταλέντο του και την ομορφιά που χαρίζει με το μπουζούκι του. Δυστυχώς, ειδικές συνθήκες δεν μας επιτρέπουν συχνά να τον απολαύσουμε σε σχήματα και παραστάσεις που γουστάρουμε. Το μπουζούκι που παίζει έχει 4-5 σφραγίδες Τερζιβασιάν (καράολο, σκάφος κλπ).

Tι ζημιά έχει;

Προσωπικά, δεν μ’ άρεσε κανένα από τα 3 βίντεο που είδα με τα εν λόγω ταξίμια. Δεν ξέρω γιατί αλλά αισθητικά δεν με συγκινεί κάτι σ’ενα ταξίμι με οχτώ δισεκατομμύρια νότες το χιλιοστό του δευτερολέπτου. Μα καθόλου όμως…
ΑΛΛΑ διευκρινίζω ότι δεν είχα ποτέ την τύχη ν’ ακούσω ζωντανά το Τατά

Όμως αν δεις τον Τατά…

θα κάνεις και κακά…

Χα, χα, χα… χα (για τη ρίμα)

65 κατασκευαστές πλυντηρίων και 185 μπουζουξήδες σηκώνουν τα χέρια ψηλά και τα παντελόνια χαμηλά!

ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ με κεφαλαια ενα απο τα καλητερα μπουζουκια …αυτο θα πει παθοs.τρελα, μερακι, τελειωτητα …και για οσουs δεν το ξερουν ειναι και φοβεροs mimos…εκει που μπορειs να τον δειs με μεγαλεs firmes περνει τα βουνα ,και μπορει να τον δειs σε ενα μεζεδοπωλειο εκει πανω να περνει τον αερα του μαζι με τιs πενιεs του …Γεια σου Nικολα μερακλη …

Αν μπείτε στην σελίδα του πολύ αξιόλογου για’μενα καλυτέχνη Χρήστου Παπαδόπουλου,υπάρχουν 2 βίντεο με τον Τατασόπουλο αν δεν κάνω λάθος. Η σελίδα του είναι : http://www.christospapadopoulos.gr Πηγένεται λοιπόν στις εκπομπές και θαυμάστε.Ροκ και κλασσική μουσική με μπουζούκι.

Τον είδα τον Τατά,
και μου’φυγ η μαγκιά!

Έχεις δήκιο Παναγιώτη, και ο Άρης, και όλοι που το λέγατε! Ο άνθρωπος είναι από άλλο πλανήτη!

Φ Α Ι Ν Ο Μ Ε Ν Ο!:109:

ΥΓ: Υπόλοιπα για την χθεσινή βραδιά - αφιέρωμα στον Σπόρο (που ο Θεός να’χει καλά τον αδμίν που τ’ανέβασε!) θα περιμένετε ν’ ακούσετε απ’ τον Άρη.

:087:Δημητριανακη τον εντασης με τους σκυλαδες :082:μαλλον μπερδεμενος θασαι η:102:

Για τη Μαρίνα:

:088:

:slight_smile:

:)που εισαι Καραγιωργο να το δεις τι λενε για τον συντεκνο ,τον φανατικο μαθητη του Μαρκου ,απο τους πρωτους της πειραιωτικης σχολης , εχει αποκτησει και το χρωμα ,το στυλ,απλος ανθρωπος …προσφατα πηγα τον ειδα στο ντουζενι,φαντασου αυτον τον ανθρωπο παρατησε την δικηγορια για την μουσικη για τον Μαρκο …το 72 μαζι και με το θανατο του βαμβακαρη …που ηταν και ο πρωτος συμβουλατωρας του ,φτιαχνει την ρεμπετικη κομπανια και αφυπνησε και αλλες κομπανιες …ωστε να ακολουθησουν να γραφουν τα κομματια του Μαρκου …τι κι αν ειναι μεταγενεστερος…σε λεπτομεριες δεν θα μπω κι αυτο θα θελα να χα την αδεια του :230:τι κι αν εχει διπλα του σκυλαδες ο καθενας αφηνει την σταμπα του απο το παιξιμο του , απο απο την παρουσια του ,και την πορεια του …και με ροκαδες θα μαρεσε να τον δω ισως τους εκαμε ρεμπετες …και γνωριζω πολλους φανατικους που γιναν. …:089:

Mαρίνα προς Θεού δεν είπε κανείς ότι ο Δημητριανάκης παίζει δίπλα σε σκυλάδες!! Διάβασε προσεχτικα για μία ακόμη φορά τι έγραψε ο tritsibidas!!! Το “δίπλα σε σκυλάδες” πάει στους πιτσιρικάδες και όχι στον Δημητριανάκη. Αυτό σου επισήμανε και η Ελένη!! Ας είμαστε λίγο πιο προσεχτικοί στο τι διαβάζουμε!!

:230:ουπς σορι και σημειωμενο κιολας αιντα :082::043:χιλια συγνωμη δεν το ειδα Κωστα …

Όσοι ήταν εχθές στην πριγκιπέσα… τι να λέμε παιδιά το παλικάρι δεν υπάρχει παίξανε ένα γαμάτο πρόγραμμα…τραγουδούσε μια κοπέλα με υπέροχη φωνή! Ας συγκεντρώσω λίγο την σκέψη μου γιατί ακόμη να συνέλθω από το χθεσινό σοκ. Ο Τατα έπαιξε με το μπουζούκι του παπαιώαννου το έφαγε το όργανο ταξιμάρες τρέλες ταχύτητες, αργές στακάτες μελωδίες…οι καλήτερες στιγμές της χθεσινής βραδυάς κατά την γνώμη μου η Μισιρλού με ένα 12λεπτο τσαμάρισμα Δημήτρη Μυστακίδη ( το οποίο το έχω καταγράψει :090:) και το ταξίμι για το 5 'Ελληνες στον άδη ( το όποιο επίσης έχω καταγράψει :090:) με την πρώτη ευκερία θα τα σηκώσω για να τα μυραστώ μαζί σας μάγκες !!! Α και μετά απο ανακοίνωση του Μυστακίδη τα παίζουν και σήμερα όποτε ΤΡΕΧΑΤΕ ΠΑΛΙΚΆΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!:088::110::109:

Το ίδιο πρόγραμμα θα επαναληφθεί και στην Αθήνα στις 26 Απριλίου ημέρα Κυριακή, στις “Χίλιες και δύο νύχτες” στου Ψυρρή. Δείτε εδώ σχετικά.

Αποστόλη η κοπέλα είναι η Μαρία Κώτη από τους “Χαίνιδες”:088:

Και έλεγα τι μου θυμίζει φοβερή φωνή η κοπέλα!!!:088:Καρντάσια καλό Πάσχα να έχουμε τρέχω να προλάβω λεωφορείο για Δράμα και είμαι ακόμη σουρωμένος :019:

Ε ναι ρε μάγκες δεν πήγε τσάμπα τόσο upload 2 σας υποσχέθηκα πάρτε τώρα το πέντε Έλληνες στον Άδη και με την πρώτη ευκαιρία θα σηκώσω και το δεύτερο βίντεο :089::090::247:

//youtu.be/EccWAF7IH8M

http://www.youtube.com/watch?v=EccWAF7IH8M&feature=channel_page