Νέο τρίχορδο (2007)

Καλησπέρα σε ολα τα μελη του φορουμ. Ειναι η πρωτη φορα που στελνω μηνυμα. 7 χρονια με 4χορδο μπουζουκι και 12 με κιθαρα αποφασισα επιτελους να φτιαξω ενα τριχορδο για ν μπω κι εγω στον μαγικο αυτο κοσμο. Παρηγγειλα ενα οργανο σε εναν πολυ καλο μαστορα στην Πρεβεζα (Σταθης Τσολης),καπου ειδα στο φορουμ το ονομα του. Δειγμα γραφης ειχα το μπουζουκι ενος κολλητου μου κατασκευασμενο απο τον Σταθη. Το οργανακι φυσαει. Λογω προβληματων με το ΤΕΙ(ο Σταθης διδασκει στην Αρτα) καθυστερησε η κατασκευη του αρκετα, αλλα εφτασε επιτελους η ωρα να το παρω!!!Το Σαβ/κο θα κατεβω να το παραλαβω επιτελους και να σας πω εντυπωσεις. Συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος αλλα η χαρα μου ειναι τοσο μεγαλη που…:slight_smile:

Καλώς τον ongas.

Άριστη η επιλογή του τρίχορδου (άλλωστε δε νομίζω να περίμενες κάτι διαφορετικό από μέλη τούτης της παρέας), και εύχομαι να σε κερδίσει και ηχητικά αλλά και αισθητικά το νέο σου όργανο.

Να μας πείς εντυπώσεις.

ΥΓ: Σιγά το μεγάλο μήνυμα. Εγώ όταν πήρα το δεύτερο μου όργανο ήθελα να γράφω μέρες:019:

Κατ’αρχην καλη χρονια με υγεια σε ολους!!Μετα απο μια απιστευτη απογοητευση που εχω φαει ενα χρονο μετα την παραγγελια του τριχορδου μου, σκεφτομαι να καταφυγω στη λυση του Ματσικα αγοραζοντας το υπαριθμον 3Α με το οβαλ ηχειο αφου πια δεν εχω ουτε υπομονη αλλα ουτε και ορεξη να ψαξω οτιδηποτε αλλο…Εχει κανεις αποψη για τα οργανα του Ματσικα σε αυτα τα λεφτα 600?Θα παρω αυτο και αν ολα πανε καλα και συνεχισω να παιζω με την ορεξη που παιζω τωρα(ειμαι 25 χρονων και παιζω 8 χρονια) θα φτιαξω ενα της αρεσκειας μου πληρωνοντας το με δικα μου λεφτα πια…Συγγνωμη για το μακροσκελες του μηνυμα αλλα ηθελα να το μοιραστω…:108:

Καλή σου χρονιά φίλε μου. Καταρχήν να ομολογήσω ότι δεν τον ήξερα αυτόν τον οργανοποιό τον στάθη παρόλο που είμαι από Άρτα και παρόλο που για χρόνια έχω μείνει σχεδόν σε όλη την Ήπειρο [ηγουμενίτσα άρτα ιωάννινα, τώρα μένω λευκάδα] και έιχα ενδιαφερθεί για την οργανοποιία στην ήπειρο. Στην πρέβεζα γνωρίζω μόνο κάποιον στέλιο δεν θυμάμαι όμως επώνυμο. Δεν έχω ακούσει μπουζούκια του εκτός από το προσωπικό του [που σιγουρα δεν αποτελεί σωστό μέτρο σύγκρισης] αλλά αν κρίνω από την επισκευή που έκανε στο δικό μου δεν μου άφησε περιθώρια για καλά λόγια. Όσον αφορά την παραγγελία σου …χμμμμ… παραγγελία με 600 ευρώ και εσύ βρε παιδάκι μου ??? Με τόσα χρόνια που παίζεις μπουζούκι και κιθάρα όπως λές θα έπρεπε να μπορείς να διαλέξεις μονος σου ένα έτοιμο μπουζούκαρο. Τέλος πάντων η ζημιά έγινε τώρα και δεν νομίζω να αξίζει για 300 προκαταβολή να κινηθείς δικαστικά. Σίγουρα θα χαλάσεις παραπάνω. Εκτός βέβαια αν το κάνεις για το γαμώτο ή αν ζητήσεις αποζημίωση για ψυχική οδύνη κτλ κτλ. Όσον αφορά τα μπουζούκια του Μάτσικα πριν μιά εβδομάδα είχα μια συζήτηση περί ανέμων και υδάτων περί οργάνων με ένα φίλο έμπορο στη λευκάδα και ακούγαμε ένα ένα τα όργανα που είχε στο μαγαζί του. Έτυχε εκείνη την ώρα να μπεί πελάτης που έψαχνε μπουζούκι για να ξεκινήσει ο υιός του και διέθετε μέχρι 500 ευρώ. Ο φίλος λοιπόν παρουσίασε όλα τα όργανα που είχε στο μαγαζί σε αυτό το φάσμα χρημάτων παίζοντάς τα . Με εξέπληξε ένα τρίχορδο όργανο απλό και λιτό στην εμφάνιση αρκετά δυνατή κατασκευή και πολύ γλυκός πρίμος ήχος. Από ότι εξήγησε ο φίλος έμπορος είναι το πιό απλό του Μάτσικα και κοστίζει 350. Από ότι μου εξήγησε επίσης επειδή έχει σταθερή συνεργασία με τον Μάτσικα σε ένα συγκεκριμένο όργανο του μάτσικα μπορεί να παίξει και διαφορά μέχρι και 300 ευρώ ανάλογα με τα φρου φρου και αρώματα που έχει επάνω το όργανο. Ψάξου λίγο μήπως πάρεις στα ίδια λεφτά το επόμενο μοντέλο με απλές φιγούρες και λιγα [άχρηστα] στολίδια. Σε καμία περίπτωση εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα μαύρη καρυδιά. Ελπίζω κα καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ. Άλλωστε και εδώ στο φόρουμ θα βρείς πολλά γραμμένα από τους ειδικούς για την αχρηστία των στολιδιών. Ίσα ίσα που για μένα κάνουν και ζημιά. Και πάλι χρόνια πολλά καλή επιτυχία στην επιλογή σου και ελπίζω να μήν σε μπέρδεψα.

Καλησπερα και απο εμενα.
Συμφωνω με τα οσα ειπε ο φιλος spirosgiapros παραπανω.
Πληροφοριακα τωρα , και εαν τελικα εχεις καταληξει σαν επιλογη σου σε μπουζουκι του Ματσικα , θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια και εδω (εαν βεβαια δεν το εχεις ηδη υποψη) : http://www.adagio.gr
Ολα τα μπουζουκια ειναι του Ματσικα και εχει καλυτερη τιμη απο αυτη που αναφερεις για το 3Α …

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο στην επιλογη σου.

Καταρχην ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις…Καταλαβαινετε σε τι εκνευρισμενη κατασταση βρισκομαι…Το μπουζουκι πο ειχα παραγγειλει ηταν της ταξης των 1000€(αυτο που δεν εγινε ποτε). Οποτε απο τα οργανα του Ματσικα λιγο πο κοιταξα το 4Α ειναι στα 900 περιπου ποτε μαλλον προς τα εκει θα κινηθω…Απλα κουραστηκα πολυ ψυχολογικα με αυτην την ιστορια 1 χρονο ωρα και δεν εχω πια την ιδια διαθεση για ψαξιμο.Οσον αφορα τα στολιδια συμφωνω οτι ειναι απλα αχρηστα…Εγω απλα θελω κατι απλο και λιτο να βρισκεται εκει που σκαει η πενα απλα για προστασια του καπακιου.Οτιδηποτε παραπανω ειναι αχρηστο…Ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω το 3Α του Ματσικα και μπορω να πω οτι ηχητικα ταιριαξε παρα πολυ με τα γουστα μου καθως ειχε σχετικα γλυκο και λαμπερο ηχο και με αρκετα καλη ενταση…Απλα αισθανομαι οτι χρειαζομαι τα φωτα ολου του φορουμ πριν προβω στο οτιδηποτε για να μην την ξαναπατησω…Οσον αφορα τα 300€, στενοχωριεμαι πολυ για αυτα τα λεφτα γιατι ειναι λεφτα των γονιων μου και οχι δικα μου…Οποτε καταλαβαινετε πως αισθανομαι.Ευχαριστω για την υπομονη σας…

Ρε φίλε, να ρωτήσω το αυτονόητο:
Γιατί δεν πας στο μάστορα να ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου;

Γιατι πολυ απλα δεν τον βρισκω ποτε.Τηλεφωνα δεν σηκωνει και γενικα πλεον ειναι σαν να κυνηγαω φαντασμα…Και το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι στην ιδια πολη για να το κανω αυτο καθε μερα…Πρεπει να κανω ταξιδι καθε φορα…Δυστυχως…:mad:

Ο Τσόλης διδάσκει Οργανοποιία του ΤΕΙ Ηπείρου οπότε κάποιες μέρες σίγουρα θα βρίσκεται στο ΤΕΙ.

Δοκίμασες να πάρεις εκεί? :089:
Το τηλέφωνο στο εργαστήριο οργανοποιίας του ΤΕΙ είναι [SIZE=2]26810-21548
http://tlpm.teiep.gr/tlpm/contact_address.htm

[/SIZE]

Τελικα, μετα απο πολλες προσπαθειες επικοινωνησα πριν λιγα λεπτα μαζι του…Με τα απο πολλες συγγνωμες και πληρη αποδοχη ευθυνων απο μερους του ορισαμε ραντεβου την Τριτη για να παραλαβω το καινουριο μου ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ!!!Χεχε!!!Αν και ακομη ειμαι επιφυλακτικος, πιστευω πως αυτη τη φορα θα το εχω!!Οχι τιποτε αλλο αλλα το παιδι ειναι και γαμω τους τεχνιτες και περιμενω πως και πως!!!:slight_smile:

Χαιρετω και παλι ολο το φόρουμ.Πριν απο λιγο πηρα το νεο μου μπουζουκι!!!:):):)Ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος απο τη δουλεια που εκανε ο Σταθης!!Το οργανο είναι πανέμορφο (ακριβως οπως το ηθελα πραγματικα) παναλαφρο και το κυριοττερο, έχει απιίστευτα γλυκο αλλα και δυνατό ήχο.Είναι φοβερα μαλακο και εχω πάθει απλα Π Λ Α Κ Α!!!Το παληκαρι παρα τις οποιες αναποδιες και καθυστερησεις που ειχαμε, πρεπει και οφειλω να το τονισω εκανε καταπληκτικη δουλεια…Θα μπορουσα να γραφω για ωρες αλλα θα γραψ:090::090:ω περισσοτερα αυριο…:090::109::109:

Βάλε και καμιά φωτό να το θαυμάσουμε και εμείς. Καλόπαιχτο το οργανάκι!

Ευχαριστω πάρα πολύ.Εν τω μεταξύ από χθες βράδυ που το πήρα το οργανο είναι μερα με τη νύχτα!!Ο ήχος του είναι άψογος. Φαντάζομαι πως θα ακούγεται σε κανα 4μηνο από τώρα που θα είναι στρωμένο!!Έχω τρελαθεί όπως καταλαβαίνετε!!:019::019::019:

Να το το καμάρι μου…Δεν χορταίνω να το κοιτάω αλά και να παίζω!!!:slight_smile:

Πολύ όμορφο όργανο ongas μπράβο. Κάτσε και μελέτα αβέρτα τώρα θα βοηθήσει πολύ και εσένα και το όργανο. Καλορίζικο και πάλι.

Οngas,
πανέμορφο οργανάκι!
καλορίζικο να΄ναι και καλοτάξιδο. :slight_smile:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Λόγω της ωρας κοινής ησυχίας απλά το χαζεύω για να περάσει η ώρα!!:019:

Μεγιά φίλε! Καλορίζικο και καλές πεννιές, αν σου είναι εύκολο ανέβασε και κανα τραγουδάκι να ακούσουμε δίγμα από ήχο.

με γειά το οργανάκι !
να ναι καλόηχο και καλόπαιχτο !

Καλορίζικο το όργανο φίλε.

Κόλπο για τις ώρες κοινής ησυχίας: Βάλε μικρό κομμάτι πετσέτα ή χαρτί ανάμεσα στον κάτω καβαλάρη και το καπάκι. Έτσι μπορείς να κάνεις τις ασκήσεις σου χωρίς να ξεσηκώνεις τον κόσμο.

ΥΓ: Αυτά μέχρι να βγάλει ο Άρης το νέο μπουζούκι που τόσο καιρό μας λέει από κέβλαρ και ανθρακονήματα…:019::019: