Νέο μέλος, μιά πρώτη γνωριμία

Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλημέρα σας, με λένε Στέφανο και είμαι απο Ελασσόνα.

Πρόσφατα έγινα και εγώ μέλος της παρέας σας, σας παρακολουθώ βέβαια καιρό και ομολογώ ότι έχω βοηθηθεί πάρα πολύ απο τις πληροφορίες-τεχνικές συμβουλές που παρέχετε για την κατασκευή μουσικών οργάνων.Απο μεγάλη αγάπη για το μπουζούκι μιας και παίζω και ο ίδιος ερασιτεχνικά,με όπλο την πολύ καλή σχέση μου με τα ξύλα μιας και ο πατέρας μου ήταν ξυλουργός στο επάγγελμα, καταφερα μόλις πρίν απο λίγους μήνες να κάνω το πρώτο μου όργανο, ένα τζουρά(ΣΚΑΦΤΟ) , με ξύλα μουριά(σκάφος), έλατο(καπάκι),οξυά(μάνικα), δρυς(ταστιέρα), καβάκι(κλειδιερα) και σχεδόν τελειώνω το δεύτερο, ένα σκαφτό μπαγλαμαδάκι(με σκάφος απο ελιά , μάνικα-κλειδιέρα απο οξυά και ταστιέρα απο έβενο, καπάκι έλατο), με τις ψιλοατέλειές τους βέβαια π.χ στο χάραγμα των τάστων, πιστεύω στε επόμενα που θα ακολουθήσουν να βελτιωθώ.Σαςπαραθέτω παρακάτω και κάποιες εικόνες του τζουρά σε διάφορα στάδια της κατασκευής.

Καλώς τον.
Γεια Στέφανε και καλορίζικος στο φόρουμ.
Καλές κατασκευές.

Ευχαριστώ πολύ, επίσης!!!

Καλώς όρισες Στέφανε καλές συζητήσεις και καλές κατασκευές!
Υπάρχει ειδική κατηγορία, όπου και περιμένουμε να δούμε τα επόμενα όργανα!

Καλώς όρισες κι απο μένα Στέφανε στην παρέα .Σκαφτή μουριά …άνθρωπος με πολλή υπομονή φαίνεσαι, ωραία το πας ώς εδω ,ελπίζω να ανεβάσεις και κανένα ηχητικό δείγμα όταν θα εισαι έτοιμος .
Σου εύχομαι καλές συζητήσεις και καλές κατασκευές

Ευχαριστώ Μπάμπη για το καλωσόρισμα, εδώ θα ΄μαστε να τα λέμε.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:53 —

Νικόλα όντως είχε πολύ σκάψιμο η μουριά.Να΄ναι καλά το ηλεκτρικό σκαρπέλο απο το LIDL.Σύντομα θα ανεβάσω ηχητικό δείγμα.Χάρηκα για τη γνωριμία!

Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε μου ωραίο το οργανάκι θα το ακούσω από κοντά άμα βρεθώ Ελασσώνα

Άμα σε βγάλει ο δρόμος για Ελασσόνα στείλε μου μήνυμα να βρεθούμε και να τα τα πούμε απο κοντά.