Νέος

μπουζούκι

(NecKorg) #1

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους , μόλις ολοκλήρωσα την εγραφή μου στο forum σας. Ξεκινώντας θα ηθελα να κάνω μερικες ερωτησεις σαν τελειος ασχετος από ενχορδα οργανα και ευχαριστώ προκαταβολικα για την υπομονη σας.Βασικά παιζω πληκτρα αλλα εχει λιγο καιρό που μου εχει καρφωθεί η ιδεα να αγορασω ενα μπουζουκακι να ξεκινησω δειλά δειλά να παιζω για το χόμπι μου. Θελω να μου δωσετε τα φωτα σας ( τη μεγάλη σκαλα) για αγορά ενος μπουζουκιου σχετικά οχι ακριβού οργάνου γιατι μπορει να το μετανιώσω και να το κρεμασω αλλά να εχει παραληλα ωραιο ηχο, σε οκταχορδο πάντα. Ευχαριστω.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #2

καλώς ήρθες!
για οκτάχορδο δεν μπορώ να σε βοηθήσω, πάντως στην θεσσαλονίκη από οικονομικά όργανα έχω δει καλές δουλειές από τον δεκαβάλλα, πρόσφατα και ένα ανθεκτικό οκτάχορδο από τον παλάβρατζη.

Νομίζω ότι η ιδανικότερη λύση για μαθητικό μουζούκι είναι ο Μάτσικας. Εκεί θα βρείς εξαιρετικά μαθητικά όργανα. Οι τιμές ξεκινάνε από 200 ευρώ και φτάνουν μέχρι 2.500. Δεν θα τον πρότεινα για επαγγελματικό/ακριβό όργανο αλλά για το ξεκινημά σου θα πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο όργανο, αναλόγως με το πόσα διαθέτεις. Κι εγώ από εκεί πήρα το πρώτο μου γύρω στα 350.

(Sakis_89) #4

Αν θες οχτάχορδο πέρνα μια βόλτα από το μαγαζί του Στάμκου στο Κορδελιό. Όργανα φτηνά και καλά. Μια άλλη λύση είναι να ρωτήσεις εραχιτέχνες οργανοποιούς εδώ στο φόρουμ.

(NecKorg) #5

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. Μια ερωτηση οταν λέμε μαθητικο μπουζουκι απο ενα κανονικο ποιες ειναι οι διαφορες?

Ένα όργανο (ΟΧΙ φτηνής ή φτηνιάρικης) απλά φτηνότερης κατασκευής σε σχέση με ένα “κανονικό” με το ανάλογο αποτέλεσμα στον ήχο. Και με την ανάλογη “μαθητική” τιμή φυσικά.

(john123) #7

Παντα πιστευω οτι ενας αρχαριος θα πρεπει να αρχιζει με ενα μαθητικο φτηνο γιατι θα ηταν κρημα να ξοδεψει κανεις πολλα χρηματα και μετα απο λιγο να δει οτι δεν θελει να συνεχισει,βεβαια αμα σου περισευουν παρε το καλυτερο .

(Νίκος Σαρηγιάννης) #8

το πρόβλημα είναι όταν το “μαθητικό” αντί για φτηνό είναι φτηνιάρικο, και δεν αξίζει ούτε τα λίγα λεφτά που δίνεις. δυστυχώς έχει απ’όλα η αγορά… με τα ίδια λίγα λεφτά παίρνεις ένα αξιοπρεπές μαζικής παραγωγής (πχ μάτσικας που τον ξέχασα πριν), ένα σκουπόξυλο από το μοναστηράκι, ή ένα μεταχειρισμένο μεγαλύτερης αξίας και καλύτερης ποιότητας.
είναι πάντα καλό να ξεκινάς με ένα στοιχειωδώς σωστό όργανο που θα είναι μαλακό και δεν θα φαλτσάρει, αλλιώς θα απογοητευτείς χωρίς λόγο από την δυσκολία και τον ήχο. αντίθετα, ένα καλό όργανο θα σε γεμίζει όρεξη να παίξεις, ενώ άμα τελικά δεν συνεχίσεις μπορείς να το πουλήσεις σχετικά εύκολα. αν είναι μεταχειρισμένο δε, το δίνεις και στην τιμή που το πήρες.

(Γιάννης_√) #9

Επίσης μια διαφορά που θα δεις στα τετραχορδα είναι η πιο φαρδιά ταστιερα (σαν νέος θέλεις τη λεπτή)