Μύθος ρεμπέτικος - Μάρκος Βαμβακάρης

Και περί τίνος πρόκειται;

Με τέτοιο ασυνήθιστο σχήμα (μέγεθος) και με 26 ευρώ / 200 σελ. μοιάζει για λεύκωμα. Η περιγραφή όμως λέει απλώς ότι έχει και φωτογραφίες (που μαζεύτηκαν με υπομονή κλπ.), όχι ότι είναι έκδοση αφιερωμένη στις φωτογραφίες.

Αν είναι αρκετά παλιό, μπόλικα χρόνια πριν, το είχα αγοράσει, διαβάσει και πετάξει, δεν το ήθελα στη βιβλιοθήκη μου. Λεπτομέρειες δεν κράτησα στη μνήμη μου…

Αυτό είναι Νίκο, το είχες γράψει παλιότερα ότι το πέταξες! Η Πολιτεία όμως είναι της αντίθετης γνώμης:

Πιστεύουμε ότι ο “Μύθος Ρεμπέτικος” αξίζει να βρίσκεται σε κάθε ελληνικό σπίτι.

(Από την έκδοση φυσικά, όχι αυτοπροσώπως από την Πολιτεία!)

Παρεμπιπτόντως: αυτός ο ευτελισμός, ότι ένα βιβλίο μπορεί να καταλήξει στην ανακύκλωση, είναι μια από τις συνέπειες (εν μέσω άλλων, θετικότερων βέβαια) του να χαρίζουν βιβλία οι εφημερίδες. Δε νομίζω ότι θα το έκανες ποτέ με βιβλίο βιβλιοπωλείου, όσο άθλιο κι αν ήταν. Εγώ σίγουρα όχι -θα το χάριζα, θα το άφηνα σ’ ένα πεζούλι να το μαζέψει κάποιος…- αλλά με βιβλία από εφημερίδες πρέπει να το έχω κάνει.

Εντελώς άσχετα από το γεγονός ότι το βιβλίο της εφημερίδας μπορεί να έχει κυκλοφορήσει ίδιο και στα βιβλιοπωλεία!

9η Έκθεση Οργανοποιίας - Κανονίσματα παραπάνω…

Την αυτοβιογραφία του Μάρκου (εκδόσεις Παπαζήση) την έχω σε δύο αντίτυπα: Ένα αγορασμένο (Ε 13 γράφεται με μολύβι στο πρώτο, λευκό εσώφυλλο) και ένα της Ελευθεροτυπίας, πιστή φωτοαντιγραφή του αγορασμένου αλλά σε διαφορετικό σχήμα και πολύ φθηνότερο χαρτί.

Ναι, “λευκωματοειδές” είναι, με κείμενα του Γιώργη Χριστοφιλάκη που διανθίζονται με αρκετές φωτογραφίες. Μεταξύ των φωτογραφιών είναι και οι περίφημες έγχρωμες φωτογραφίες του Μάρκου που του τράβηξε ο Χριστοφιλάκης το 1965.

Το βιβλίο αξίζει πράγματι να υπάρχει σε κάθε βιβλιοθήκη -και όχι να ντρέπεται κανείς να το έχει και να το πετάει στα σκουπίδια :upside_down_face:

Εδώ μία από τις εν λόγω φωτό (που όσο είδα δεν υπάρχει στο διαδίκτυο)
Ο Μάρκος, με τη φανελίτσα και το φυλαχτό του, συγκλονίζει…

2 «Μου αρέσει»

Κι εγώ σε δύο αντίτυπα: το ένα είναι η πρώτη ιδιωτική έκδοση (1973) και το άλλο η έκδοση Παπαζήση (1978)

Όπως έχω ξαναγράψει, το δυστύχημα είναι ότι η έκδοση του 1978 αποτελεί πιστό αντίγραφο αυτής του 1973, μεταφέροντας όλα τα πραγματολογικά και τυπογραφικά λάθη της τελευταίας, κάτι που συνεχίστηκε με όσες επανατυπώσεις ακολούθησαν μέχρι σήμερα…

1 «Μου αρέσει»

Το βιβλίο του νήματος είναι ένα βαρύ μπλε σκούρο μεγάλο λεύκωμα με φωτογραφίες που έχει βγει για πολλούς του είδους ?

Ναι, το έβαλε πιο πάνω ο κύριος Σπύρος.
Δεν είναι για πολλούς, 4 είναι: για τον Μάρκο, τον Τσιτσάνη, τον Μητσάκη και τον Παπαϊωάννου

3 «Μου αρέσει»

Μπράβο ναι αυτό έλεγα, Ανθιμε έχει βγει και για την Σωτηρία Μπέλλου & τον Ζαμπέτα, σύνολο 6
Το θυμάμαι γιατί μου λείπει αυτό, του Ζαμπέτα και του Μητσάκη.

3 «Μου αρέσει»

Σωστά, έξι, τα ξέχασα τα άλλα 2

1 «Μου αρέσει»

Έχω την έκδοση του 1978, όχι του 1973.