Μπουργανα, μουργκανα, βουργαρα

Ως γνωστόν οι χορδές με περιέλιξη ονομάζονται με διάφορες παραλλαγές της λέξης Μπουργάνα (αυτήν συνήθως χρησιμοποιώ εγώ).

Κάποτε ζούσα στην Κάρπαθο και έπαιζα καρπάθικα. Λαούτο. Μια φορά μου ζήτησε κάποιος ηλικιωμένος ντόπιος λαουτιέρης να παίξει με το λαούτο μου. Του έκανε μεγάλη εντύπωση η μπουργάνα που είχα στη Ρε: είναι η πιο μπάσα νότα του οργάνου, αλλά συνήθως οι Καρπάθιοι δε βάζουν μπουργάνα σ’ αυτό το ζευγάρι, βάζουν δύο τέλια. Εγώ το είχα αρματωμένο κρητικά, και η μπασαδούρα τού άρεσε πολύ. Με ρώτησε πού τις βρήκα. Του υποσχέθηκα να του φέρω μερικές.
Κάποια στιγμή πέρασα από Αθήνα, θυμήθηκα τον μπάρμπα και του πήρα μερικές χορδές. Όταν γύρισα στο νησί δεν τον βρήκα, και τις άφησα σε κάποιον να του τις δώσει.
Μετά από μερικές μέρες μου λέει η κοπέλα μου: «Μπορείς να μου εξηγήσεις κάτι; Συνάντησα τον μπάρμπα τάδε τον λαουτιέρη στο δρόμο, και σ’ ευχαριστεί πολύ για τις Βουλγάρες που του έστειλες, ήταν λέει καταπληκτικές!»

Η (φωτισμένη;:wink: επιγραφή “ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΒΟΥΛΓΑΡΕΣ” σε επαρχιακό σκυλάδικο εκτός κωμοπόλεως, έχει αφήσει εποχή.

κάνεις καλό, θα βρεις και τον μπελά σου.