Μπουζούκι με ροζέττα

Δε διεκδικώ δάφνες πρωτοτυπίας-απλά μόλις το τελίωσα και μου αρέσει αισθητικά και ηχητικά.Στο παρακάτω λινκ :

πολυ ομορφο,μπραβο!!!

Φτιαχνεις πανεμοφρα οργανα…Μπραβο!!

Μπράβο μάστορα! Πάντα τέτοια!:110:

Όμορφο όργανο Γιάννη. Ασυνήθιστο κιόλας μιας και δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί όργανο με ροζέτα και οβάλ τρύπα. Έχεις κάποιο ηχητικό δείγμα να ανεβάσεις: Απότην εμπειρία σου πιστεύεις πως η ροζέτα επηρεάζει τον ήχο; Έχεις κάνει κάποιες αλλαγές σε οπλισμό σε σχέση με αντίστοιχα όργανα χωρίς ροζέτα για να μπορείς να συγκρίνεις διαφορές στον ήχο; Πάντως κάπιος κατασκευαστής μου είχε πει πως ο ήχος δεν επηρεάζεαται καθόλου μιας και όταν κάποτε είχε φτιάξει ένα όργανο με ροζέτα και την αφαίρεσε δεν είδε καμία αλλαγή στον ήχο.

Πραγματικά πανέμορφο! Η λιτότητα του pickguard, το σκούρο χρώμα του κερδου, και ξύλινη ροζέτα-διακόσμηση, δίνουν ένα πολύ όμορφο παλλαϊκό χαρακτήρα σε αυτό το μπουζούκι!
Χωρίς να θέλω να μειώσω όλες τις προηγούμενες κατασκευές, πιστεύω πως η αισθητικη του είναι αρκετά ανώτερη!

Εγώ θα έλεγα ότι μπορείς να τις διεκδικήσεις! Είναι πολύ όμορφο αισθητικά και συνδυάζει πολύ πετυχημένα την παλιά σχολή με την καινούργια. Ειλικρινά, μπράβο! Εύχομαι και άλλοι οργανοποιοί να εμπνευστούν από την ιδέα σου.

Ευχαριστώ πολύ.
Δεν είδα καμία διαφορά στον ήχο με τη ροζέττα και χωρίς τη ροζέττα, αν και περίμενα να έχει.Το ηχητικό δείγμα έρχεται σύντομα.
Ευχαριστώ και πάλι

Συμφωνώ απόλυτα. Καταπληκτικό, συγχαρτήρια!. Η ανθρώπινη φαντασία τελικά δεν έχει όρια.

Δεν ξέρω αν με γελούν τα μάτια μου, αλλά στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται το καράολο να έχει προς τα πίσω κλίση αλά λαούτου. Είναι έτσι; Γιατί αν όντως είναι, αυτή κι αν είναι πρωτοτυπία.

Το καράολο έχει κλίση αλλά όχι σαν το λαούτο.Μάλλον ξεγελά η φώτο.Ευχαριστώ και πάλι!

Ανέβασα ένα βιντεάκι στο You tube όπου ο Γιώργος Κόκκορης ως γνήσιος λαϊκός δημιουργός παίζει ένα δικό του τραγούδι.
Στίχοι της Άννας Ανδρουλάκη

//youtu.be/Eej8oZKNR-c

Σε μένα ο ήχος προηγείται της εικόνας για 1-2 δευτερόλεπτα. Πάντως ο ήχος ακούγεται ωραίος. Μπράβο Μάστορα!

Απλα τελειο!!!
Πολλα συγχαρητηρια!!

Μπραβο Μαστορα.Πετυχες να βγαλεις καθαρα ρεμπετικο ηχο που ειναι πολυ δυσκολο.Ειδικα απο τετοιο σκαφος.
Ευχομαι το επομενο να ειναι ακομα καλυτερο.

Ποιος ο λόγος που σταμάτησαν να μπαίνουν ροζέτες σε αυτή την οικογένεια των οργάνων?Κατά την γνώμη μου τα ομορφαίνουν πάρα πολύ!

Χρεάζεται εκπαιδευμένο αυτι για να καταλάβει και να αξιολογήσει τον ρεμπέτικο παλλαϊκό ήχο ενός μπουζουκιού.
Το σκάσιμο είναι πιο βραχνό και ο ήχος πιο οξύς. Για κάποιον που δεν ενθουσιάζεται από τον παλλαϊκό ήχο, ένα μπουζούκι με δυνατό σκάσιμο και sustain, με μέσο ήχο δεκαετίας 80, είναι ότι το καλύτερο… Για εμάς τους λάτρες του ρεμπέτικου, ο ήχος του μπουζούκου αυτού, είναι το ζητούμενο