Μπουζουκίστας;

ΚιθαρΙΣΤΑΣ, ΠιανΙΣΤΑΣ , ΣολΙΣΤΑΣ Αστέρι της πΙΣΤΑΣ , ε και ΜπουζουκΙΣΤΑΣ.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 03:43 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 03:38 —

Μπουζουκίστας διότι , γιατι ο κιθαρίστας και ο πιανίστας να είναι σε -ίστας και ο μπουζουξής να είναι σε ξής;; Ετσι το σκέφτηκε ο Χιωτης (καπου διάβασα και μπουζουχτσής και μπουζουκσής) Αν και η προσωπική μου άποψη είναι οτι το σωστό(σωστό τρόπους του λέγειν) είναι μπουζουξής, και με τους υπόλοιπους όρους, πάλι το ιδιο πραμα καταλαβαίνω.
Το Ντράμμερ (Drummer) το έχω δει στο βιβλίο του Ζαμπέτα και ως Ντραμίστας. Ο Βιολιτζής μπορεί να γίνει και βιολιστής(το ιδιο πράμα είναι). Ο λόγος που δεν μας αρέσει ο όρος μπουζουκίστας είναι διοτι αφορά το λαϊκό μας όργανο

smxz8, όλα αυτά που αναφέρεις, και για τον μπουζουξή, και για τον Χιώτη, και για τον βιολιτζή / βιολιστή (που δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα), έχουν συζητηθεί εξαντλητικά στα προηγούμενα 60 μηνύματα.

Ζητώ συγγνώμη! (ορισμένα τα διάβασα, αλλά δεν τα έχω δει και τα 60 )

Υ.Γ Ποια ειναι η διαφορά του βιολιτζή από τον βιολιστή; Ας πούμε λέμε: Βαράτε βιολιτζήδες, αλλά λέμε και: ο Βιολιστής της στέγης. Εγω παντως και με τα δύο καταλαβαίνω το ίδιο πράμα. Αν υπάρχει κάποια διαφορά,δεν την ξέρω

Βιολιτζής είναι πιό λαϊκό, βιολιστής είναι κάπως εξεζητημένο. Ούτε η πρώτη, ούτε η δεύτερη φορά που για κάποια ιδιότητα ή κάποιο χαρακτηριστικό υπάρχουν περισσότερες από μία λέξεις διαθέσιμες να το εκφράσουν. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερη ανάλυση, γιατί δεν είμαστε γλωσσολογικό φόρουμ.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι πέραν του οτι νομίζω ότι δεν έχει σημασία τελικά ο όρος που χρησιμοποιειται. Είτε μπουζουξης,ειτε μπουζουκίστας, ή μπουζουκωδός, η μπουζουκοπαίχτης η ουσία παραμένει ίδια…αυτός που παίζει μπουζούκι!!Εκει που υπάρχει η μόνη διαφορά ειναι στο θηλυκό του για ένα και μόνο λόγο…η λέξη μπουζουξου αφορά γυναικες που δεν παιζουν μπουζούκι αλλα που έχουν ενα συγκεκριμένο τρόπο ζωής…κακώς μεν εχει αυτην την έννοια ,αλλά την έχει.Και ίσως κάποτε να είχε σημασία, αλλά οχι πια κατα την γνώμη μου.Τώρα τι είναι σωστό γλωσσολογικα,δεν ξέρω,και δε με νοιάζει.Όποια λέξη και να χρησιμοποιηθει εγώ καταλαβαίνω οτι μιλάμε για κάποιον που κόπιασε και έμαθε και παίζει μπουζούκι.

Ας ήξερα μπουζουκι και ας με έλεγαν και μπουζουξού

Να αγιάσει το στόμα σου. Όσο για τις γυναίκες ,ενταξει δεν ειναι και πολλές. Και αυτην που θα την πεις μπουζουξου, αμα δεν της αρεσει την λεμε αλλιως