Μουσική στην τηλεόραση

Βρε θα βγει και θα είναι και prime time :090:

Παιδιά, η ιστορία έχει και συνέχεια, και έχει πάρα πολλή πλάκα. Τελικά η δύναμη των μέσων ξεπερνά κατά πολύ την αφελή, περιορισμένη φαντασία μου.

Κυριακή μάς έπαιξαν. Τρίτη σκάει μήνυμα από τον λυράρη: «Τάδε Ιουνίου μπορείς για ένα γάμο;» :019:

(Λογικά φίλοι του είναι που παντρεύονται, αλλά όπως και να 'χει αποκλείεται να είναι άσχετο από την εκπομπή, προκειμένου τώρα για συγκρότημα που δεν έχει βγει ούτε μία φορά στην καθαυτού πιάτσα, μόνο λίγες φορές σε μαγαζιά και φεστιβάλ.)

Το βίντεο αυτό είναι από την εκπομπή αυτή; Υπάρχουν και άλλα παρόμοια. Πραγματικά, πολύ καλό αποτέλεσμα και δεν φαίνονται καθόλου όσα έχεις παραθέσει παραπάνω*. Το τραγούδι αυτό είναι από το δισκάκι 78 στροφών του 38 που όπως διαβάζουμε στο sealabs είναι στο όνομα του Τούντα και εκτός από το Μπερνιδάκη-Μπαξεβάνη που παίζει λαούτο και τον Τούντα που παίζει μαντόλα παίζουν ακόμη ο Σέμσης βιολί και ο Καρίπης κιθάρα. Όμως πρέπει να είναι διασκευή παραδοσιακού Μικρασιάτικου (ντε βρε ντε). Εδώ μια εκτέλεση χωρίς όργανα από το Μελί της Ερυθραίας

*Εξαιρείται το κόκκινο υποκάμισο που είναι τελείως άσχετο με τους κυρίαρχους χρωματισμούς.

Ναι, αυτοί είμαστε. Είναι καμιά 15ριά βίντεα.

Το τραγούδι εγώ το ήξερα ως κοζανίτικο ή κάπου εκεί, με τίτλο «Μπερντές» (από ένα τσάκισμα: ντε βρε ντε, τράβα Λένκω μ’ τον μπερντέ) και με μελωδία περίπου ίδια με του Τούντα. Στο ΥΤ κυκλοφορούν διάφορες εκτελέσεις, αλλά μια που τη θυμάμαι ως καλύτερη, από έναν δίσκο του Μελίκη, δε νομίζω να υπάρχει.

Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι είναι παραλλαγή του ίδιου Ντε βρε ντε που πόσταρες, Γιάννη.

Πάντως η εκτέλεση του Μπαξεβάνη (Γιάννη Μπερνιδάκη), του Τούντα δηλαδή, μαζί με άλλα λαϊκά της εποχής που έγραψε ο Μπ., έχουν περάσει στην Κρήτη κάπως σαν δευτερεύον κρητικό ρεπερτόριο. Κατά τα άλλα ο Μπαξεβάνης είχε γράψει με τον Φουσταλιέρη, τον Ροδινό και ίσως και άλλους καθαυτό (και πρωτοκλασάτους) Κρητικούς.