Μιχάλης Δήμας

Ειδαμε επιτελους χθες τον ονομαστο -πλέον- τρίχορδο μπουζουξη Μιχάλη Δήμα !!
Στην εκπομπη του Πάρη Μήτσου : “Τα παντελόνια ειναι περιεργα ρουχα” στον 902 και με καλεσμενο το φιλο Κώστα Καλαφάτη.
Οντως πολυ καλος μπουζουξής οπως ειχα μαθει !! Κατεχει το οργανο τους δρομους, τους τροπους, ταξιμια ιδιαιτερα και εμπνευσμενα και αρκετο “νευρικο” παιξιμο σε αντιθεση βεβαια με το αψυχο … κοφτες και καθαρες νότες. Το σπουδαιοτερο ειναι οτι κατεχει τους παλιους καλους τροπους παιξιματος και δεξιοτεχνιας και το δειχνει με φειδω και οχι με το να το παρακανει οπως πολλοι !! Δεν μπορεσα να δω ολη την εκπομπη αλλα απολαυσα το ταξιμι στο “Μινορε της ταβερνας” και τα τραγουδια εως το κλεισιμο.
Πιστευω και ευχομαι να εχει καλη συνεχεια !!

Για τον Καλαφάτη δε λεω κατι ιδιαιτερο, τα ειπε ολα με τη φωναρα του και την κιθαρουκλα του.
Ακουσαμε κι ενα ωραιο δικο του τραγουδι απο το cd του που προσφατα κυκλοφορησε !!
Απο τους πρωτους και παντοτεινος δασκαλος μου !!

Ενδεικτικά:

Συνολικά υπάρχου 12 κομματια απ’ το συγκεκριμένο αφιέρωμα. τα οποία εμφανίζει στα related.

Υ.Γ. Η συγκεκριμένη εκπομπή του Μήτσου ήταν αφιερωμένη στο Χατζηχρήστο.

Εξαιρετος παιχτης ομολογω,με αρκετο αισθημα και σε παραπεμπει σε παλιες καλες εποχες.Τον θεωρω απο τους σπουδαιοτερους μπουζουξηδες,παιρνοντας σαν κριτηριο το ηχοχρωμα του και την νεαρη του ηλικια.Οσον αφορα την δεξιοτεχνια του δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν την κατεχει ‘‘σωστα’’.Τα σεβη μου Μιχαλη,να’σαι καλα λεβεντη μου…:109:

πραγματικά ο μιχάλης είναι πολυ΄αξιόλογος παίχτης, και έχει δουλέψει εντυπωσιακά τις πρώτες εκτελέσεις! ειδικά φέτος τις δευτέρες στο ρεμπετοκαφενέ έχει τη δυνατότητα (σχήμα, μαγαζί και κοινό) να βγάλει τα καλύτερά του. αν κάναμε κι εμείς λίγη ησυχία…