Μια γνωμη για τον μπουζουξη του Θεμη Αδαμαντίδη

(Μπουζουκης) #1

http://www.youtube.com/watch?v=xEKiba5sCng Αυτο ειναι ενα Σολο μπουζουκι απο το σταυρο εκιζογλου…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 05:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 05:07 —

[FIELDSET=“http://www.youtube.com/watch?v=xEKiba5sCng”][/FIELDSET] Αυτος ειναι ο μπουζουξης του θεμη αδαμαντιδη Σταυρος Εκιζογλου σε ενα σολο

Δεν ξέρω τις δυνατότητες του εν λόγω μουσικού, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε καμιά αίσθηση το σόλο που έπαιξε στο κομμάτι. Δεν βρήκα δλδ κάποιο νόημα σ’ αυτό που έπαιζε και σε πολλά σημεία ήταν και βρόμικος και δεν μπορώ να πω ότι έπαιζε κάτι το δύσκολο.:087:

(koukidou) #3

ΣΕΜΝΑΑΑΑΑΑΑΑ … ακου βρωμικος … αστοχη και κακοηχη λεξη για εναν μουσικο …:258:

Ικαρε260 , θελω να μου πεις κατι , με ολο τον σεβασμο στο προσωπο σου …
Εσυ μπορεις να παιξεις ετσι ? ουτε μια νοτα παραπανω , ουτε μια νοτα λιγοτερο …:089:

Γιατι δεν εχουμε την καλη κουβεντα στο στομα αδελφε μου ?
Τι θελεις να παιξει ο χριστιανος … τετοια κουκλα , τετοια γλυκα , αχ βρε αλληνε δε βρηκα , παιζει !
Εαν ηταν αδελφος σου , Θεο θα τον ειχες κανει !!!:088:

Να , για παρομοια σχολια , ειμαστε επιεικως “απαραδεκτοι” …:mad:

Αντί άλλης απάντησης στο θέμα που άνοιξες: Καλώς όρισες στο Ρεμπέτικο forum!:089:

(Δημήτρης Ν.) #5

:258:
Πελαγία το “βρόμικος” είναι μουσική έκφραση και σημαίνει ότι δεν είναι καλά παιγμένη μια φράση, δεν ακούγεται καθαρά. Για το αντίθετο λέμε “οι νότες είναι στραγάλια”.

Δεν χρειάζεται να είσαι καλύτερος παίχτης από κάποιον για να εκτιμήσεις την αξία του, ούτε να παίζεις το ίδιο όργανο.

Την έχουμε για αυτόν που την αξίζει πραγματικά, με αντικειμενικά κριτήρια.

Για το θέμα μας και κρίνοντας μόνο αυτό το βίντεο.
Από φαντασία τίποτα το ιδιαίτερο, φτωχό ταξίμι έως αδιάφορο.
Από δεξιοτεχνία μέτριος. Ένας μπουζουξής ακόμα.

(koukidou) #6

Ο.Κ. Δημητρη … ο.κ. …

για το λογο αυτο και μετα το ποστακι του theos1960 , πολυ σωστο θα ειναι μεσα στον
Κανονισμο του Φορουμ μας , να απαγορευεται το ανεβασμα video , που ειναι ασχετα
με το “Ρεμπετικο Τραγουδι” , ωστε να μη γραφω κι εγω η “ασχετη” τιποτα …:088:

(Νίκος Πολίτης) #7

Το «χαλί» μπροστά από τα πόδια του τραγουδιστή, χαρακτηριστικότατο του όλου επιπέδου….

Φίλε Μπουζούκη, ο Theos1960 στα είπε όλα με μια φράση. Και από μένα, καλώς όρισες και καλές συζητήσεις!

Πελαγία ναι, εδώ μέσα υπάρχουν δεκάδες ερασιτέχνες (τους επαγγελματίες τους βγάζω έξω) που μπορούν να παίξουν έτσι, και με κάποιες νότες περισσότερο μάλιστα. Πάντως, ένα πρόβλημα είναι ότι κανένας κανονισμός δεν μπορεί να θεσπίσει αντικειμενικά κριτήρια ποιότητας…

(ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ) #8

Πιστεύω πως υπάρχουν αντικειμενικά κριτίρια στη ποιότητα. Το “βρώμικο” παίξιμο απ’ το “καθαρό” νομίζω πως αποδεικνύεται. Επίσης , σε ό,τι αφορά το ταξίμι, (που πρέπει νάχει αρχή μέση και τέλος) πιστεύω πως είναι κάτι που διακρίνεται αντικειμενικά.
Αυτό που δυσκολεύει τα πράγματα είναι ο τονισμός. Εκεί ο καθένας είναι…ό,τι δηλώσει…

(Μπουζουκης) #9

Καλησπερα σας φιλοι μου, σαφως και ειναι δεκτα καθε σχολια για τον πατερα μου! ηθελα να ξερω μια σαφη γνωμη απο τριτα πρωσοπα διοτι ολοι μου οι φιλοι-γνωστοι μου λενε ΜΟΥΣΙΚΑΡΟΣ, ΜΠΟΥΖΟΥΚΑΡΟΣ κ.α Ευχριστω πολυ για τις αποψεις σας σεβαστες :088: και πανω κατω και εμενα αυτες ειναι οι γνωμες μου ειναι οτι πιο ασχημο μπορουσα να ανεβασω σχετικα… Αλλα ακομα και σε αυτη την ηχογραφηση εχω την αισθηση πως παιζει με το χρονο ο Σταυρος και “κουναει” ειναι ΑΡΚΕΤΑ βρομικος οχι απλος βρομικος ομως εχει μια γευση φαντασιας το “θεμα”. Ευχαριστω:043:

Παιδιά νομίζω παρεξηγήσατε αυτό που είπα. Το μνμ μου ήταν ξεκάθαρο πιστεύω. Είπα δεν ξέρω τις δυνατότητες του συγκεκριμένου μουσικού και μπορεί πράγματι να είναι πολύ καλύτερος απ’ αυτό που βγάζει στο βίντεο.Εγώ μίλησα αποκλειστικά για αυτό που άκουσα και το σόλο που άκουσα. Για να πω την αλήθεια, δεν είδα κάτι δύσκολο να παίζει που να είναι πέρα απ’ τις δυνατότητές μου να το κάνω όπως λες αγαπητή πελαγία, αλλά είπα αποκλειστικά την γνώμη μου… γι’ αυτό άλλωστε ο άνθρωπος ανέβασε το βίντεο. Φαντάζομαι δεν το ανέβασε για να ακούσει μόνο τα θετικά σχόλια

(Μπουζουκης) #11

Αυτο ακριβως ηθελα φιλε, Αυστηρα κρητηρια! Αν το προσδεξεις ομως το θεματακη εχει ιδεες μη το “ακυρονεις” ετσι απλα. Εισαι και Πειραιωτης…

(Διόνυσος) #12

Φίλε Μπουζούκη ξέρω ότι το κίνητρο γι’αυτό το βιντεάκι είναι η αναζήτηση της αλήθειας και γι αυτό σε επαινώ. Χωρίς όμως να θέλω να σε στεναχωρήσω παρά μόνο να σε προβληματίσω διαφωνώ με αυτό που έκανες για δύο λόγους.

Πρώτον για λόγους μεθοδολογικούς.
Είναι άραγε η καλύτερη μέθοδος να κρίνουμε έναν μουσικό από ένα βιντεάκι μιας βραδυάς? Και μάλιστα όταν έχει σημασία για μας? Παρόλο που εμπιστεύομαι τ’αυτιά μου οι φίλοι του που λένε ότι είναι καλός έχουνε περισσότερες μουσικές παραστάσεις από εμάς. Αρα για μένα δεν επέλεξες τη σωστή μέθοδο για να φτάσεις σε μια αλήθεια. Άρα από τη στιγμή που δεν έχουμε τη δυνατότητα να τον ακούσουμε ένα βράδυ ολοκληρωμένα προς τι το όλο επιχείρημα? Καποιος μπορεί να πει ότι η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί, και ότι απο αύτο το βίντεο ο μουσικός φαίνεται. Προσωπικά θα διαφωνήσω. Έχω ακούσει εκτελέσεις από μουσικούς που δεν μου άρεσαν και ο μουσικος είναι φοβερός. Και θα φέρω ένα παράδειγμα ενός καταπληκτικού μουσικού που εκτιμώ και υπεραγαπώ του Δημήτρη του Μυστακίδη που έχει και μεγάλη προσφορά ως παιδαγωγός. Σε μία βραδυά στην πριγκηπεσσα πριν από κανα χρόνο και, άκουσα το προσφυγάκι με ούτι και δεν με άγγιξε συναισθηματικά. Σαββατο βράδυ, χαμός από κόσμο, που να βγει το προσφυγάκι! Και ο μουσικός να θέλει να το ερμηνεύσει δεν τον αφήνει η βαβούρα! Εάν τον είχα κρίνει μόνο από αυτό το τραγούδι στις συγκεκριμένες συνθήκες θα ήμουν ο μεγαλύτερος βλάκας του κόσμου.

Δεύτερον για λόγους συναισθηματικούς:
Εάν κατάλαβα καλά αυτός ο άνθρωπος είναι ο πατέρας σου. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι που έχουν φάει τα δάχτυλά τους και τ’ αυτιά τους στη μουσική. Μη επιλέγοντας τη σωστή μέθοδο υπάρχει η πιθανότητα να τον εκθέσεις χωρίς ενδεχομένως να το αξίζει. Και αυτά που γράφονται γράφονται.

Πάντα με καλή διάθεση και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.

(Μπουζουκης) #13

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τη ειλικρηνια σου. Τιμώ την ειληκρινεια και με σεβασμο σου λεω πως και εγω το ιδιο καταλαβα μολις ειδα το βιντεο σαν “τριτο ματι” . Μενεις κωντσαντινουπολη?

(Διόνυσος) #14

Ναι, μένω στην Πόλη. Ας συνεχίσουμε με προσωπικά μηνύματα για να μήν φορτώνουμε την βάση. Πάντως εγώ προσωπικά θα ήμουν πολύ περήφανος άν ο πατέρας μου έπαιζε μπουζούκι σαν τον δικό σου. Θα με γλύτωνε δε και από πολλές ώρες λάθος μελέτης.:slight_smile: