Με αφορμη ενα νεο ντοκιμαντερ για το μπουζουκι - Σπασμένος ήχος

@Bill4x Καλωσόρισες στο Φόρουμ. Καλές συζητήσεις να έχουμε.
Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσεις με αυτούς εδώ που θα σε κατατοπίσουν απόλυτα:

Επικοινώνησα και με ενημέρωσαν οτι πρόκειται να ανακοινώσουν σύντομα νέα για την προβολή της στους κινηματογράφους…Απλα φανταστικα οτι μπορει καποιος που το αγορασε να το εχει κατεβασμενο.

Όσοι πληρώσαμε για να το δούμε δεν είχαμε δυνατότητα λήψης, το οποίο σημαίνει οτι απαγορεύεται :wink:

Έτσι γίνεται συνήθως. Το πιθανότερο είναι ότι ούτε οι ίδιοι που παίζουν δεν το έχουν. Θα το έχουν δει στις ίδιες προβολές όπως το γενικό κοινό, άντε και κάποια φορά σε «κλειστή» διαδικτυακή προβολή.

Μια ταινία κάνει τόσα λεφτά, ώστε το πώς θα τα ξαναφέρει πίσω περιφρουρείται άγρυπνα. Πολύ εύλογο. Θες να τη δεις; Πλέρω. Θες να την ξαναδείς; Ξαναπλέρω.

1 «Μου αρέσει»

Φίλοι μου ευχαριστώ πολυ!Απο οτι κατάλαβα θα χρειαστεί να περιμένω…

1 «Μου αρέσει»

Υπαρχει προγραμμα που καταγραφει την οθονη του υπολογιστη. Οποιος το βλεπει μπορει να το καταγραφει παραλληλα και ετσι να το παρει και για αλλους. :wink: λεγεται bandicam

Κάθε διακίνηση υλικού που απαγορεύεται από τον νόμο να γίνεται, απαγορεύεται (αυτονόητα) να γίνεται και μέσω φόρουμ.

Από συντονιστή.

1 «Μου αρέσει»

Το είδα χθες στο Άστορ. Ωραίο μοντάζ, καλή δουλειά. Ήταν κι οι δημιουργοί παρόντες για κουβέντα μετά.
Εστιάζει κυρίως στο όργανο καθαυτό ανά τις δεκαετίες, όχι συγκεκριμένα σε ρεμπέτικα, λαϊκά κτλ
Αναφέρεται λίγο πανδουρίδα, λίγο ταμπουράδες, λίγο μαντόλες, Γκέρλιτζ, Αμερική και μινόρε Χαλκιά μετά, και από εκεί και πέρα ξεκινάμε σιγά σιγά από το ρεμπέτικο μέχρι και το σήμερα (στη μηδέν δισκογραφία δηλαδή…), έχοντας περάσει ενδιάμεσα και από ταξίμι και δεξιοτεχνία vs εντυπωσιασμού και fusion με άλλα είδη κ.α…
Ε όλα αυτά και άλλα, για να τα χωρέσεις μέσα σε μία-μιάμιση ώρα με τόσους πολλούς συμμετέχοντες, θες δε θες θα τα πεις εν συντομία, δε σε παίρνει για πολλά πολλά και δεν είναι και καθόλου εύκολο. Συνεπώς, επιτυχημένη η απόπειρα για μένα.

Νομίζω είχε σωστή αναλογία “ανάλαφρου” και λεπτομέρειας, ώστε να βλέπεται ευχάριστα από τους μη μυημένους αλλά και να τους αφήνει και μια γνώση ταυτόχρονα, πράγμα δύσκολο γενικά.
Το μοτίβο είναι πως οι ερωτήσεις γίνονται ίδιες σε όλους τους συμμετέχοντες και παρουσιάζεται σειριακά η γνώμη όλων ανά ερώτηση.
Μου άρεσε που με αυτό τον τρόπο φαινόταν και οι διαφορετικές απόψεις σε κάποια θέματα.

Γενικά, ο μυημένος θα περάσει μια ώρα ευχάριστα (χωρίς να μάθει βέβαια και κάτι καινούριο), ο μη μυημένος όμως θα ακούσει ωραία πραγματάκια που μάλλον δε τα ήξερε, win-win.

Μοιρασμένες πάνω-κάτω ήταν οι συμμετοχές των μπουζουξήδων από 3χορδα/4χορδα, δεν έχει καμία σημασία όμως καθώς δεν άσχολήθηκαν πολύ με “τεχνικά” θέματα του οργάνου.
3χ: Πάππος, Παπαδόπουλος, Τρίγκας, Παπαβασιλείου, Στουραΐτης, Λιόλιος, Τατασόπουλος
4χ: Στεργίου, Δράμαλης, Βύζας, Καραντίνης, Νικολόπουλος, Μωραΐτης, Πολυκανδριώτης

Δε θυμάμαι τώρα αν ξεχνάω και κανέναν, αλλά από τις επιλογές που είχαν εν ζωή (στα γυρίσματα…) πολύ λίγες έξτρα μπορώ να σκεφτώ που να στέκονται δίπλα τους, είτε σε δεξιοτεχνία είτε σε δισκογραφία (κάνας Καρνέζης, κάνας Ψαρρός ή Μαυρόπουλος ίσως… λίγοι γενικά εν ζωή σε αυτό το λέβελ), εκτός αν βάζαν μέσα και νεότερους ή λιγότερο φίρμες.

2 «Μου αρέσει»

Ας αφήσω μια ανάρτηση του Παναγιώτη Στεργίου που αφορά το ντοκυμαντέρ.


4 «Μου αρέσει»

Καλά τα λέει, αν και (δικαιολογημένα πάντως!) με κάποιαν έπαρση. Καλύτερα θα ήταν αν είχε επιμείνει να αφαιρεθεί η συμμετοχή του στο ντοκιμαντέρ.

1 «Μου αρέσει»

Εδώ μια συνέντευξη των συντελεστών που λύνει όλες τις απορίες (σχεδόν) που μπορεί να έχει κάποιος βλέποντας το ντοκυμαντέρ.
Προσωπικά διαφωνώ σε αρκετά αλλά περί ορέξεως …

3 «Μου αρέσει»

Εγώ δεν βλέπω κάποια έπαρση Νίκο. Εξάλλου η πορεία του είναι γνωστή. Όντως είναι ένας παίκτης που έδωσε πολλά πράγματα. Τώρα αν το γούστο το δικό μας δεν ταιριάζει με το παίξιμό του, αυτό είναι άλλο πράγμα. Για μένα το θέμα είναι αυτό που λέει. (Αν ισχύει, γιατί δεν έχω δει το ντοκιμαντέρ).

1 «Μου αρέσει»

Ε, υπάρχει μια κάποια έπαρση. Όταν “αναγκάζεται” να σχολιάσει

αναφέροντας τα παραπάνω δεν έχω την ανάγκη να κερδίσω κάτι, και σίγουρα ούτε πιο κάτω

ήδη “απολογείται” για δύο περιαυτολογίες, αλλά όπως ήδη σημείωσα, είναι δικαιολογημένος.

Και η συνέχεια…

3 «Μου αρέσει»

Έχω προσπαθήσει να βρω το ντοκιμαντέρ αλλά δεν τα έχω καταφέρει .Γνωρίζεται μήπως υπάρχει κάπου (επι πληρωμή) online ;