Μεταφορά μπουζουκιού με αεροπλάνο

Σημαντικό επίσης είναι να χαλαρώσεις τις χορδές, και να το αφήσεις σιγά σιγά να ξαναπάρει την φυσιολογική υγρασία και θερμοκρασία.
Αυτό με την ευγένεια ισχύει, αλλά καλύτερα να έχεις κι ένα μέιλ με επίσημη απάντηση της αεροπορικής εταιρείας ότι μπορείς να το έχεις στην καμπίνα.

Για δυο τρεις ώρες συσκευασμένο παίζει να πάθει ζημιά?

εσύ πόσο θα άντεχες στις αποσκευές; έχουν χαθεί αρκετά όργανα έτσι.
σκέψου πίεση-υγρασία-θερμοκρασία, χώρια τα κοπανήματα στο φόρτωμα-ξεφόρτωμα.

Για το κοπάνημα το καταλαβαίνω Νίκο.Η αλλαγή θερμοκρασίας για ένα δίωρο τρίωρο θα το επηρέαζε πολύ?Δεν το ήξερα γιαυτό ρώτησα.

Όταν, πριν 24 χρόνια, ο Παναγιώτης μου παρέδιδε το μπουζούκι, η συμβουλή του σχετικά με το τί αντέχει το όργανο ήταν: Ό,τι αντέχει και ο άνθρωπος.

4 «Μου αρέσει»

απ’ό,τι διαβάζω διατηρούν σταθερή πίεση και θερμοκρασία στον χώρο αποσκευών, αλλά πιστεύω δεν θα είναι τόσο ιδανικές όσο στην καμπίνα. όπως λένε, όπου αντέχουν οι άνθρωποι αντέχουν και τα όργανα. όπως δεν αφήνουμε όργανα-παιδιά-σκυλιά στο αμάξι, δεν τα αφήνουμε και στο αεροπλάνο.
έχω χάσει όργανο έτσι, εξαιρετικής κατασκευής, και ξέρω αρκετούς άλλους που έχουν πάθει ζημιά. βεβαίως κάποια όργανα άντεξαν, αλλά αυτό φαίνεται και σε βάθος χρόνου.

υγ: με πρόλαβε και ο συνονόματος, εγώ το έχω ακούσει και από άλλον κορυφαίο οργανοποιό.

1 «Μου αρέσει»

E, δεν είναι και κρυφό…

2 «Μου αρέσει»

Για μουσικά όργανα υπάρχει συνήθως ειδικός χώρος στον χώρο αποσκευών με κατάλληλες συνθήκες για όργανα. Τον οποίο και τον πληρώνεις ακριβά…
Η Ryanair για παράδειγμα θέλει για την πτήση από Βερολίνο για Θεσσαλονίκη 65€…
Και άλλα τόσα για την επιστροφή.
Οπότε ελπίζεις να βρεις κανά οργανάκι στην Ελλάδα γιατί η μεταφορά δεν συμφέρει.

Panzerkampfwagen VI καλή και η ευγένεια, και γω την προσπάθησα, αλλά π.χ με την Ryanair δεν θα είχες καμιά ελπίδα. Το χρήμα είναι χρήμα…

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι ειδικά με τη Ράιαν η λύση σε πολλά προβλήματα είναι να μην την παίρνει κανείς ολωσδιόλου. Δε νομιζω ότι οι δυσαρεστημένοι επιβάτες της είναι μόνο οι μουσικοί.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνω και επαυξανω στα λεγομενα του @pepe. Η Ραιαν ειναι μακραν η λιγοτερο πελατοκεντρικη εταιρεια. Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η αυξηση των κερδων τους, ακομα και με τιμημα τησ ασφαλειας των επιβατων τους. Τυχαινει ο κουμπαρος μου να ειναι μηχανικος αεροσκαφων και οι ιστοριες που μου εχει διηγηθει δεν ειναι ουτε δυνατον να τις παραθεσω εδω μεσα. Αφου λοιπον καθε αλλο παρα πελατοκεντρικη εταιρεια ειναι, φανταστειτε με ποιο τροπο θα διαχειριζονταν το μουσικο σας οργανο. Τα συμπερασματα δικα σας…

Διασιμος κε μεγαλος σε ηλικια οργανοποιος μου ειπε… οτι αντεχεις εσυ, αντεχει κ το οργανοσου…

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ πάντως ήθελα να πάρω το μπουζούκι μου στην Κέρκυρα από Αθήνα και η Aegean για να το πάρω στην καμπίνα μου ζήτησε 70€, με την αιτιολογία ότι δεν χωράει στα ντουλάπια αποσκευών και πρέπει να πληρώσω θέση επιβάτη για το όργανο.
Για το χώρο αποσκευών ζήτησε 45€.
Αυτά τον Αύγουστο του 2020.
Φυσικά το μπουζούκι δεν πήγε διακοπες και έμεινε στην Αθήνα.

1 «Μου αρέσει»

… και πολύ καλά έκανε!

2 «Μου αρέσει»

Για να πούμε και τα θετικά: Τον Σεπτέμβρη έπρεπε να πετάξω απο Κέρκυρα προς Λονδίνο.Είχα 2 όργανα, το ένα το πήρα μαζί μου, τη λαύτα αναγκαστικά στη βαλίτσα με σκληρή θήκη και αυτο το περιτύλιγμα τοΤσικιτσικιΠουΚανείςΔενΞερειΠωςΤοΛενε…
Φτάνω αεροδρόμιο με τη μισή λαύτα να εξέχει απο τη βαλίτσα και 8 κιλά πάνω απο το όριο και για καλή μου τύχη πέφτω στην πιο ευγενική υπάλληλο.
Παίρνει τη λαύτα απο την μισοανοιγμένη βαλίτσα μου, τη γεμίζει με fragile αυτοκόλητα και την παίρνουμε στα χέρια μέχρι κάτω έτσι ώστε να μην μπει στον ιμάντα. Και όλα αυτά χωρίς να με χρεώσει δεύτερη αποσκευή.
Την παρέλαβα στον προορισμό μου με την ίδια προσοχή και ήταν μια χαρά.

5 «Μου αρέσει»

Απίστευτο! Με ποια εταιρία;
Μου θυμίζει μια φορά που είχαν βάλει οι αεροσυνοδοί το μπουζούκι μου στα δικά τους lockers για ασφάλεια! Δυστυχώς δεν θυμάμαι εταιρία…

Bubble wrap ή αεροπλάστ;

1 «Μου αρέσει»

Εγώ το λέω απλά “φολιδωτό περιτύλιγμα”

Σε μικρότερα αεροδρόμια δεν έχουν όλες οι αεροπορικές δικο τους προσωπικό οπότε συχνά το check-in ξένων εταιριών το αναλαμβάνουν Ελληνικές.
Έχω παρατηρήσει πως σε τέτοιες περιπτώσεις οι υπάλληλοι δεν λαμβάνουν πάντα εκπαίδευση σχετικά με την πολιτική κάθε εταιρίας ή αν λαμβάνουν, πιθανών να μην έχουν μεγάλη πίεση να την εφαρμόσουν.
Ποτέ δεν έχω πληρώσει για επιπλέον βάρος ή αποσκευή απο Ελλάδα και ποτέ δεν έχω γλυτώσει χαράτσι απο Αγγλία και το ίδιο συμβαίνει και με όργανα.

2 «Μου αρέσει»

Άντε πάλι…
BBC News - EasyJet to charge for overhead luggage lockers

1 «Μου αρέσει»

Με δικά μας λεφτά θα σωθούν κι οι αεροπορικές, όπως οι τράπεζες…

5 «Μου αρέσει»

Πόσες φορές να το πούμε, οι αεροπορικές εταιρίες ούτε φιλανθρωπικά ιδρύματα είναι, ούτε κρατικές εταιρίες αγαθών κοινής ωφελείας να κάνουν «αναδιανομές». Ιδρύονται με σκοπό το κέρδος και ωφελούν την κοινωνία, γιατί προσλαμβάνουν υπαλλήλους που αλλιώς θα ήταν άνεργοι.

Θεωρεί κανείς ότι το κέρδος είναι κακό πράγμα; Μήπως θα μου απαντήσει με κάποιο επιχείρημα του τύπου «ε, είπαμε, ένα μικρό και λογικό κέρδος ναι, όχι όμως και φαταουλισμούς! Για την τυχόν τέτοια περίπτωση, έχω να πώ το εξής: Η Easy Jet προσπαθεί να βγάλει κέρδη, «πουλώντας» την εικόνα μιας εταιρίας που, με την ίδια ασφάλεια όπως οι άλλες ακριβότερες, προσφέρει χαμηλότερους ναύλους. Έτσι την προτιμούν κάποιοι και, πορεύεται. Κάποιοι επιβάτες της ταξιδεύουν με ελάχιστες ή καθόλου αποσκευές, άλλοι αναγκαστικά με περισσότερες. Είναι, ή δεν είναι λογικό οι δεύτεροι να πληρώνουν περισσότερα από τους πρώτους; Ε, αυτό ακριβώς είναι ο στόχος της παραπάνω πολιτικής της εταιρίας.