Μεταφορά μπουζουκιού με αεροπλάνο

Καλησπερα στην παρεα του ρεμπετικου.
Μετα απο λιγες οικονομιμιες που εκανα,αποφασισα να παρω ενα τριχορδο μπουζουκακι να ριχνω τις πενιες μου.Τηλεφωνησα,λοιπον σημερα στην Aegean[γιατι θα χρειαστει να [πεταξω απο κρητη θεσσαλονικη μερικες φορες μεσα σε αυτον τον χρονο και ηθελα να μαθω τι παιζεται…]Πιστευα οτι δεν θα υπαρχει προβλημα να το εχω στα ποδια μου…αλλα απογοητευτικα…Eπειδη το μπουζουκι ξεπερνα τις διαστασεις,θα πρεπει να πληρωνω παραπανω για να το εχω μαζι μου.Ισχυει κατι τετοιο,εχω ακουσει οτι πολλλοι εχουν παρει οργανο μαζι τους ,δωρεαν.Εχετε εσεςι καμια παρομοια εμπειρια?Μου εχει περασει απο το μυαλο να παρω ενα μπαγλαμα η τζουρα αντι για μπουζουκι.Τι εχετε να πειτε??

Το θέμα μεταφοράς οργάνων έχει συζητηθεί αρκετές φορές εδώ στο Φόρουμ.
Πέραν τούτου όμως είναι αλήθεια ότι τα τελευταία χρόνια έχουν σκληρύνει τη στάση τους οι αεροπορικές άρα κατά πάσα πιθανότητα να υπολογίζεις ότι θα πληρώνεις κάτι παραπάνω. Κάποιες φορές ίσως καταφέρεις και να το γλυτώνεις αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας.

Ανάλογα τι όργανο χρειάζεσαι παίρνεις αυτό που αρμόζει. Γιατί με τη λογική μεγέθους πάρε ένα τριγωνάκι για τα κάλαντα. Πέραν του όποιου “χαβαλέ” είναι ευνόητο ότι θα πάρεις το όργανο που πρέπει! Εάν αυτό είναι μπουζούκι … τότε μπουζούκι!

4 «Μου αρέσει»

Σκεφτομαι να στειλω το μπουζουκι με κουριερ.Τι εχετε να πειτε?

Στείλτο με το ΚΤΕΛ φθηνότερα θα σου έρθει. Και αν φροντίσεις να δώσεις κανα 20ρικο επιπλέον στον οδηγό μπορεί να το πάρει πάνω μαζί του αντι να το βάλει κάτω με τα άλλα! Αλλά να είσαι στη Σαλόνικα όταν θα φτάσει το ΚΤΕΛ να το πάραλάβεις ή να είναι κάποιος δικός σου εκεί!

απο ροδο -θεσσαλονικη με κτελ?Τι θελεις να πεις?Σκεφτομαι να πηγαινω με πλοιο αθηνα και απο κει θεσσαλονικη με κτελ η τρενο.Να το παιρνω μαζι μου και στο πλοι και στο κτελ

1 «Μου αρέσει»

Με Ryanair, από Θεσσαλονίκη - Βερολίνο, μετέφερα 3 φορές όργανο.
Ένα μικρό τζουρά στον οποίο έκανα την “πάπια” και δεν μου είπε κανείς τίποτα.
Τις άλλες δύο έπρεπε όμως να πληρώσω. Πέρσι πλήρωσα 60€ και φέτος 65€. Τιμή στο αεροδρόμιο. Μέσω ίντερνετ νομίζω έχει 50€.

Το όργανο μεταφέρεται ξεχωριστά από συγκεκριμένο άτομο, μπαίνει σε ειδικό χώρο στο αεροπλάνο και είναι θεωρητικά ασφαλισμένο σε περίπτωση που πάθει κάτι. Στην παραλαβή το φέρνουν επίσης ξεχωριστά και πάει χέρι χέρι.

Αλλά και τα 65€ πολλά είναι…

1 «Μου αρέσει»

απατεωνιές της φτηνιάρικης ράιναιρ, τα ίδια κάνει και στους εργαζόμενους… ευτυχώς τώρα την ταράζουν στις απεργίες, πιστεύω θα έχουν αποτελέσματα.

Ακριβώς Νίκο. Όπου βρουν αρπάζουν…
Μέχρι και πριν λίγο καιρό μπορούσες να μεταφέρεις μια μικρή βαλίτσα στην τιμή του εισητηρίου. Φέτος το καλοκαίρι το καταργήσαν. Ούτε το κατάλαβα όταν έκλεισα τα εισητήρια.
Το κόστος 40€ πήγαιν έλα για την κάθε βαλιτσούλα, που αναγκάστηκα να πληρώσω στο αεροδρόμιο… :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

“Ότι δίνεις, παίρνεις” έλεγε η γιαγιά μου. (αναφερόταν σε ποιότητες τροφίμων, πάντως)

2 «Μου αρέσει»

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Εγώ πάντως (επι εποχής Βυζαντίου) με ολυμπιακή ποτέ δεν είχα πληρώσει τίποτα και το είχα στα πόδια μου…
Όσο πάμε και χειρότερα…

Πόσα πλήρωνες για το εισιτήριο θυμάσαι, Σπύρο μου; Τότε που τους ναύλους τους καθόριζε η ΙΑΤΑ;

1 «Μου αρέσει»

Χμμμμ, δεν θέλω να θυμάμαι!!! :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Eγω που ανεβοκετεβαινω Ζυριχη Αθηνα συνεχεια, ποτε δεν ειχα προβλημα να παρω το Μπουζουκι μαζη στην καμπινα.
Ουτε η Αegean ουτε η΅Ελβετικη Swiss μου ζητησαν κατι να πληρωσω, αντιθετος με αφεινουν να μπω πρωτος, να τακτοποιησω το οργανο στα ραφια. Δεν πεταω 1. θεση.
πας εθγενικα κ ροτας πριν το Bording, αν θα μπορουσες να μπεις τουλαχιστον με τους πρωτους, κ σου το επιτρεπουν.

Κλεγτες, θα τουσ εκανα την φασαρια της ζωηστους, στην Αegean, δεν πληρονεις τιποτα.

Οντως?Δηλαδη πας απλα στο αεροδρομιο και ανεβαινεις κανονικα στο αεροπλανο χωρις να σου πουνε τιποτα?Στην σελιδα της Aegean λεει οτι πρεπει να πληρωσεις για να παρεις το μπουζουκι μαζι σου,στην καμπινα…

Το θέμα μεταφοράς οργάνων παραμένει περιπλοκο και προβληματικό.
Δεν υπάρχει περίπτωση,πιστεύω, να βρεθει εταιρία να εγγυηθεί την μεταφορά οργάνου μεγαλύτερων διαστάσεων απο ένα βαλιτσάκι, ως χειραποσκευή.

Θεωρητικά, σε τέτοιες περιπτώσεις την τελική απόφαση την έχει ο/η κυβερνήτης/τρια του αεροσκάφους που έχει την ευθύνη για την ασφάλεια του ταξιδιού.Υποθετικά λοιπόν, το πλήρωμα μπορεί να αποφασίσει που να πάνε οι αποσκευές προκειμένου να γίνει η πτήση με ασφάλεια.
Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να πάρεις εύθραστες αποσκευές στην πύλη και να να σου παραδωθούν στην πύλη της άφιξης, χωρίς να πάνε στον διάδρομο αποσκευών.Αυτό γίνεται και με τα παιδικά καροτσάκια αλλά και με τα duty free ψώνια.
Στην πράξη, οι ακριβότερες εταιρίες είναι αυτό που λένε “musician friendly” δηλαδή καταλαβαίνουν οτι προφανώς ένα βιολί θα χαλάσει αμα το ρίξεις στα μπαγκάζια…Προς τιμήν τους, αυτή την πορεία έχει υιοθετήσει και η easy τα τελευταία χρόνια.
Οι φθηνότερες θα προσπαθήσουν να βγάλουν απο τη μύγα ξύγκι και προσωπικά τις αποφεύγω.

Υπάρχουν ανάλογα με την εταιρίά και άλλες επιλογές.Μια είναι το priority boarding, το οποίο επιλέγω όποτε μπορώ. Φτάνοντας νωρίς στο άδειο αεροσκάφος, αντιμετωπιζεις λιγότερα θέματα απο το να ψάχνεις άδειο ντουλαπάκι για να βάλεις την…oversized …χειραποσκευή σου.
Όπως και να χει, έχω μάθει πως το καλύτερο όπλο είναι η ευγένεια. Αν αρχίσεις τη γκρίνια και τις απαιτήσεις δεν θα πας πολύ μακριά…

2 «Μου αρέσει»

Από τη στιγμή που και σε πολύ πιο καθημερινά ζητήματα (αποσκευές, χειραποσκευές, αλλά και τσεκ-ιν και διάφορα άλλα) κάθε εταιρεία έχει δική της γραμμή, καμία γενικόλογη συζήτηση δεν έχει νόημα. Μόνο εμπειρίες του τύπου «στην τάδε εταιρεία μού συνέβη αυτό».

Φιλε Panzerkampfwagen, σου λεω πως αναβασα 7 μπουρουκια τους τελευτεους 16 μηνες, ποτε δεν τεθηκε θεμα να πληρωσω .
Θα ειχα τσακοθει τουλαχιστον.

Να εκθεσω κι εγω την εμπειρια μου να μεταφερω ενα μπουζουκι με British Airways απο Λονδινο Αθηνα και το αντιστροφο. Στην καθοδο εξαρχης δεν υπηρχε το παραμικρο προβλημα και με αφησανε και το πηρα μαζι μου μεσα στην καμπινα. Στην επιστροφη πισω στο Λονδινο μου ειπανε οτι ειναι oversize και οτι επρεπε να παει στις αποσκευες του αεροσκαφους. Ευγενικα εγω ακολουθησα τις οδηγιες τους και πηγα και το περιτυλιξα με φουσκες και εξτρα ζελατινα. Παρολα αυτα μολις εφτασα στην πυλη για εισοδο στο αεροσκαφος, συνεννοηθηκα με το boarding crew και ευτυχως μου επιτρεψανε να το ταξιδεψω στην καμπινα - αφοτου τους ειχα εξηγησει πως οι χαμηλες θερμοκρασιες θα καταστρεφανε το οργανακι και αυτο θα ητανε μεγαλο κριμα.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως μαγκιες του τυπου ξερετε ποιος ειμαι εγω και λοιπα δε χωρανε μεσα σε αυτη τη διαδικασια. Περισση ευγενια και διακριτικοτητα βοηθανε οχι μονο σε αυτη την περιπτωση αλλα, θεωρω εγω, και σε ολη μας τη ζωη! Εξαλλου υποτιθεται πως ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα όλων των μουσικών. Λεω εγω τώρα… :slight_smile: :smiley:

5 «Μου αρέσει»