Μετατροπή 4χορδου σε 3χορδο!

Να ξεκαθαρίσω για άλλη μια φορά οτι δεν το ανέφερα ως μέτρο σύγκρισης, ούτε σαν μέσο επίδειξης, εξηγούμαι για να μην παρεξηγουμαι.
Άποψή μου είναι για το συγκεκριμένο είδος μουσικής πως πρωταρχικό ρόλο παίζει το ταλέντο, τα ακούσματα και το μεράκι και αυτό το αποδεικνύει η ίδια η ιστορία του ρεμπέτικου (και όχι μόνο) αλλά σαφέστατα θεωρώ πως το να έχεις κάποιες βάσεις έστω και σε ένα άλλο είδος μουσικής μόνο καλό μπορεί να είναι εκτός εαν κάποιος είναι κολλημένος σε αυτό που ήδη ξέρει και προσπαθεί να τα δεί όλα μέσα από αυτό το πρίσμα. Για παράδειγμα όπως ανέφερα στο 1ο post, ψάχνω ασκήσεις για μπουζούκι.
Χθες πήγα σ’ ένα μαγαζί της Θεσ\κης για να δω αν υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο. Από αυτά που είδα εκεί το ένα είχε 16 πρακτικές ασκήσεις (δηλαδή αυτό που ψάχνω) και κατα τ΄άλλα θεωρίες και ασκήσεις ωδειακού τύπου, ενώ όλα τα υπόλοιπα ήταν καθαρά ωδειακά με ίσως καλες ασκήσεις οι οποίες όμως θα βοηθούσαν κάποιον που θέλει να παίξει μαντολίνο ή κάτι πιο ευρωπαϊκό εν τέλει. Το μόνο που πήρα ήταν το ¨Λαϊκοι δρόμοι" του Χαράλαμπου Παγιάτη βιβλίο καθαρά θεωρητικό όμως, αλλά πολύ καλό και αναλυτικότατο.
Εν τέλει δεν πήρα κάτι που είναι πολύ κοντά σε αυτό που ήδη ξέρω γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως δεν θα με βοηθήσει. Ό,τι ήδη έχω μάθει γνωρίζω που έχει εφαρμογή και που όχι και φυσικά όλα αυτά μέχρι ενός σημείου, αλλιώς δεν θα έμπαινα και στον κόπο να ρωτήσω στο φόρουμ, οπου είδα οτι υπάρχουν άνθρωποι από τους οποίους μπορώ να μάθω πολλά.
Από κει και πέρα το γεγονός οτι το ανέφερα και δημιουργήθηκε θέμα, έστω και μικρό, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, αν και πιστεύω πως ίσως είναι κάτι που έχω βαρεθεί να συναντάω μπροστά μου, δηλαδή η κόντρα παραδοσιακών-λαϊκών-ευρωπαϊκών και την έχω ζήσει γιατι έχω σπουδάσει αρμονία, αντίστιξη, ενοργάνωση πνευστών οργάνων και βυζαντινή μουσική και είμαι 29 χρονών. Αυτά για να μην κουράσω παραπάνω…!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:40 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:35 —

alk
… No comment…
Μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις τι γράφω οπότε πάω πάσο.