Μετατροπή ακουστικής κιθάρας σε ηλεκτροακουστική

Γεια σας,

Ειμαι κάτοχος μιας LAG Tramontane T200J ακουστικής κιθαρας. Την ειχα αγορασει περσι τετοια εποχη.
Χωρις να μπω σε λεπτομερειες πως και γιατι, την αγορασα ως ακουστικη, αλλα εχω αρχισει να ψαχνω τροπους να την μετατρεψω σε ηλεκτρακουσικη.

Θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας για το τι ειναι η καλυτερη λυση, γι αυτο το πραγμα.

Εχω ακουσει για τα Fishman, οτι ειναι μια καλη λυση. Αλλα τι; Κρυσταλλο; Μαγνητη, Για ολες αυτες τι λυσεις χρειαζεται και ενας προενισχυτης φυσικα, οπως εχουν ολες οι ηλεκτρακουστικες κιθαρες.

Περιμενω τις συμβουλες σας.

Ευχαριστω.

οι LAG έχουνε καλά ηλεκτρικά στις ηλεκτρακουστικές τους, μήπως μπορείς να βάλεις τα ίδια ή να κάνεις ανταλλαγή;

Πηρα τηλεγωνο στο Bon Studio απ οπου την αγορασα και μου ειπε ενας οτι πρεπει να τρυπησεις το σκαφος για να μπει ο προενισχυτης (μεγαλη τετραγωνη τρυπα δηλαδη στο πανω μερος) και δεν ξερω αν ειναι ευκολο και αν γινει καμια ζημια στην κιθαρα.

Εγω δεν βλεπω κατι περιεργο στο ολο θεμα, γιατι και στις ηλεκτρακουστικες μεγαλη τρυπα κανουν. Απλα διαφερει οτι την τρυπα αυτη την κανουν την ωρα κατασκευης της κιθαρας.