Μαθηματικά Μαργαριτάρια

Παρεσύρθην μάστορα…σόρυ, δεν το είδα

Καλά, ορίζω όλα τα προηγούμενα posts μου ως Χ . οπότε έγιναν μαθηματικά

Αυτό μου θύμισε ένα ανέκδοτο:

Είναι ο πατέρας κτηνοτρόφος και έχει σπουδάσει και τα τρία του παιδιά. Ο ένας μεταλλειολόγος, ο άλλος μουσικός και ο τρίτος μαθηματικός.
Μια μέρα κάνει η νομαρχία έλεγχο σε όλα τα μαντριά του νομού και βγήκε φιρμάνι ότι ο κτηνοτρόφος πρέπει να τα μαντρώσει γιατί κυκλοφοράει ένας ιός που λέγεται σπογγώδης εγκεφαλοπάθεια κ.λπ.
Ο γέρο κτηνοτρόφος όμως δεν έχει τρόπο να εφαρμόσει τη διάταξη οπότε λέει στους γιούς του να τσακιστούν να έρθουν στο χωριό να βοηθήσουν στο μάντρωμα των προβάτων.

Μόλις φτάσανε, ο πρωτότοκος ο μεταλλειολόγος λέει Oλοι στην άκρη, θα βάλω φουρνέλο και θα πέσει εκείνος ο λόφος, έτσι θα δημιουργηθεί ένα φυσικό μάντρωμα οπότε τα ζώα θα είναι μαντρωμένα. Βάζει το φουρνέλο, γκρεμοτσακίζεται το βουνό αλλά τα ζώα λακίσανε προς όλες τις κατευθύνσεις λόγω της φασαρίας. Τίποτα δεν έκανε ο μεταλλειολόγος!

Ο μουσικός λέει: Με τη βοήθεια της φλογέρας μου θα μαζέψω τα ζώα στο μαντρί και θα κλείσω τη πόρτα. Αρχίζει να σφυράει αλλά τα ζώα δεν άκουγαν, ή μάλλον άκουγαν τα φάλτσα και λακίσανε. Χειρότερα τα έκανε και ο μουσικός.

Ο μαθηματικός λέει: Χρειάζομαι 50 μέτρα σύρμα για να μαντρώσω όλα τα ζώα σε 10 λεπτά. Άρχισαν να γελάνε πατέρας και οι δυο γιοί. Οσο γελάγανε, ο μαθηματικός είχε φτιάξει ένα κυκλικό συρματοπλεγμένο χώρο και είχε κάτσει στη μέση μοναχός του χωρίς να κάνει τίποτα.

Τι κάνεις εκεί; του λέει ο πατέρας.

Και απαντάει ο μαθηματικαράς: Ορισα τον εαυτό μου “εκτός μαντριού” άρα τα ζώα είναι μαντρωμένα!

Πραγματικο γεγονος

Είναι Σεπτέμβρης και εξετάζονται οι μεταξεταστέοι (4 νοματαίοι) στα μαθηματικά,ώστε να πάνε απο τη Β΄ στη Γ΄ γυμνασίου.
Ο εξεταστής θέλει να τους περάσει όλους!
Η ερώτηση είναι κοινή προς όλους και επιτρέπονται και οι “διαβουλευσεις”!
Ποιο είναι το γεωμετρικό σχήμα με τις λιγότερες γωνίες;
Τα παιδιά αποφασίζουν να απαντήσουν τρίγωνο.
Πλήν όμως του ενός,που ανακάλυψε το ΔΙΓΩΝΟ…:019: