Μαγνήτες, ενισχυτές κλπ

Ειδικά τον σκεντερίδη μην τον πολυεμπιστεύεσαι γιατί οι τιμές είναι πολύ πιο πάνω απ’ τον κανονικό και ο ίδιος απατεώνας (δεν είμαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που το λέει). Μπορεί να μιλάω με βαριές εκφράσεις, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και τι πιστεύεις ότι θα σου έλεγε, ότι είναι ο κατώτερος? για πες, τι μαγνήτης και μάρκα είναι να σου πω αν είναι ο ανώτερος που πολύ αμφιβάλλω. Πιο πιθανόν είναι να είναι ο κατώτερος παρά ο ανώτερος

Κι επειδή το λες εσύ ότι είναι αλήθεια, είναι σίγουρα αλήθεια. Μπορείς μάλιστα να χαρακτηρίζεις δημόσια τον άλλο ως απατεώνα…
Πάτε καλά ρε; Για συμμαζευτείτε λιγάκι.

Αρη ειναι πολυ ευκολο να κατηγορεις ανωνημα εναν επωνημα … ικαρους πες μας και το ονοματακι σου ρε φίλε όμως!

γιατί ρε φίλε να μην το πω? κώστας λέγομαι και δεν φοβάμαι να πω τπτ. Ωραία πείτε μου εσείς ότι είναι ψέμματα αυτό που λέω με παραδείγματα και δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι είμαι λάθος. Και όποιος θέλει το επώνυμό μου του το στέλνω σε πμ. Τες πα, εκφράστηκα πάντως βαριά και το μετάνιωσα γιατί δεν τον έχουμε εδώ να μας κάνει αντιπαράθεση. Παρακαλώ τους διαχειριστές να μου δώσουν την δυνατότητα να διορθώσω το μην. μου γιατί το παράκανα με τις εκφράσεις

Φίλε Ikarus.Ας μην φέρνουμε το φόρουμ σε δύσκολη θέση.Για να πείς ότι κάποιος είναι απατεώνας,πάει να πεί ότι έχει γίνει δίκη και πως ο άνθρωπος έχει εξαπατήσει κόσμο,και όλα αυτά με αποδείξεις,και έχει κριθεί ένοχος.Το τι είναι ο καθένας,το ξέρει ο κόσμος.Οπότε καλύτερα να σταματήσει εδώ το θέμα.

Αυτο που μας λες φιλτατε pater για τους μαγνητες του Σκεντεριδη πρωτη φορα το ακουω γιατι εχω παει εκει για καποια service που θελε το λαουτο μου, αλλα μου θυμιζει κατι που μου χε πει ενας γνωστος μου μεγαλος σε ηλικια. Ο Σκεντεριδης εφερνε καποτε κατι κιθαρες εισαγωγης, κι επειδη δεν ειχανε ονομα (μαλλον κινεζικες θα ητανε) τις ειχανε βγαλει “Σκεντερ”, σαν παρωδια της Fender ενα πραγμα. Τωρα, οταν θες να κανεις μια αγορα -και εν προκειμενω ενος μαγνητη- πας στα σιγουρα, ειτε επειδη ειναι πολλα χρονια ενας μαγνητης στην πιατσα ειτε επειδη τον εχεις ακουσει και ξερεις για τι ειναι ικανος.

Ο Σκεντεριδης παντως ειναι καλος μονο στα λαουτα και γενικα στα παραδοσιακα και το ξερω στην πραξη γιατι ο δασκαλος μου εχει παρει απο αυτον και τα δυο λαουτα του, αλλα στα μπουζουκια απο οσα εχω ακουσει (δεν δινω και ορκο γι αυτο που θα πω) δεν τα παει το ιδιο καλα. Για μπουζουκι πολυ καλος ηταν ο Σελασιδης αλλα πια εχει κλεισει, αλλα ενας φιλος μου εχει παρει προσφατα ενα μπουζουκι απο τον Καρβουνη στην Νικαια. 3000 ευρω οργανο, κελαηδαει!!!

Για τόσα χρήματα σου φτιάχνω κι εγώ ένα!!! καναρίνι σκέτο!!!:019:

Ο μαγνητης αγοραστηκε, και μολις πριν μιση ωρα μπηκε στο οργανο. Προκειται για τον EMG B, ο οποιος (για οσους πιθανον να μην γνωριζουν) ειναι αυτοενισχυομενος και παιρνει 4 μπαταριες των 3V. Η επομενη λυση ηταν ο Prodigy μ8, αλλα δεν τον πηρα για 2 λογους: ο πρωτο ειναι οτι εχει πιο πολλα σκασιματα και ο δευτερος ειναι το αυξημενο κοστος αγορας του (μολις 120 ευρω, και καπου ειχε παρει το ματι μου μια τιμη της ταξης των 150 ευρω!!!), τη στιγμη που τον EMG τον βρηκα με 80 ευρω μαζι με τις μπαταριες. Τωρα, σειρα εχει ενα πεταλακι equalizer, ή επειδη ειμαι και λιγο τρελος (ο ikarus260 με ξερει καλα!!!) μπορει να παρω πεταλιερα που να χει απο wah-wah, μεχρι octaver!!!

Βρε παιδια οντως για μαγνητες το αναλυσαμε αρκετα το θεμα αλλα δεν πιστευετε πως και ο καλυτερος μαγνητης αν δεν εχει ενα καλο ενισχυτη για ακουστικα οργανα δεν θα εχει και τοσο καλη αποδοση ??

Τι προτεινεται λοιπον απο θεμα ενισχυτη για να εχουμε οσο το δυνατον πιο φυσικο ηχο ??

Βεβαια και μια προταση μαγνητη - ενισχυτη ειναι ακομα καλυτερη

Σε αυτο που λες εχεις δικιο, γι αυτο και καλο ειναι να εχεις μαζι σου κι ενα πεταλακι equalizer που εκτος οτι φτιαχνει τον ηχο, δινει και προενισχυση. Αυριο κιολας περιμενω να μου το φερουν. Τωρα φυσικο ηχο με μαγνητη δεν προκειται να εχεις, πιο γλυκο ναι. Αυτο μπορεις να το πετυχεις με εναν προενισχυτη με λυχνια, ή αλλιως γνωστο ως “λαμπατο”. Η επομενη αγορα ειναι αυτη, γιατι τωρα δεν μας παιρνει ξεμειναμε. Καλοι μαγνητες ειναι οι EMG σαν αυτον που εχω (EMG-B). Το Σαββατο που επαιξα, ακομα και με αρρυθμιστο καναλι επαιζα μια χαρα.

Παιδιά, εγώ τον δοκίμασα τον μαγνήτη του Σκεντερίδη (MS νομιζω λεγεται) στον ενισχυτή που έχει εκεί πάνω στον πάγκο (ποιότητας γραμμόφωνου πράκτορος ΘουΒου, αν θυμάστε!). Λοιπόν, δεν ήταν κακός. Θα τον πρότεινα σε όσους ενδιαφερονται για λαμπάτο (τύπου “φέντερ”) ήχο και μάλιστα θα έχουν ευχάριστο, μαλακό και ξεκούραστο παίξιμο, μιας και ο μαγνήτης “εσκαγε” στις βασικές χορδές (λα, ρε), ακόμη και σε τετοιον ενισχυτή.
Δεν το πήρα, γιατί ήθελα ακουστικό ήχο (κατέληξα στον λεπτό ΤΑΠ), ώστε να τον συνδυάσω με το AER60 που έχω για ακουστικά όργανα.

Ευχαριστώ

Φιλε Χρηστο εχω ακουσει και εγω πως οι AER ειναι απο τους καλυτερους ενισχυτες για ακουστικα οργανα αλλα νομιζω πως ειναι καπως ακριβοι (εκτος βεβαια και αν κανω λαθος ). Αληθεια ο δικος σου ποσο εχει ?

Υπαρχει καποιος αλλος ενισχυτης για ακουστικα οργανα που να εχει ενα αξιοπρεπη ηχο σε πιο προσιτη τιμη ?

LA είχα παλιά.Αξιοπρεπής μαγνήτης για την τιμή του,πάντως θα σου λεγα να έπαιρνες τον αυτοενισχυόμενο LA( με μπαταρία δηλαδή).το μειονέκτημα του είναι στα μεσαία,όπως όλοι αυτης της κατηγορίας.Προσωπικά απο τότε που πήρα τον SEYMOUR DUNCAN maq mic βρήκα την υγειά μου μιας έχεις και μαγνήτη και μικρόφωνο μαζί,αλλα βέβαια η τιμή του ειναι μακριά απο αυτή του LA.Σε αυτή την κατηγορία και τις τιμές θα σου πρότινα εναλακτική επιλογή τον EMG αυτοενισχυόμενο που είναι ελαφρά πιο ακριβός απο τον αντίστοιχο LA, τα τελευταία χρόνια βλέπω όλο και περισότερους να το προτιμούν,τον δοκίμασα σε πάλκο και ήταν καλός.
Μια συμβουλή προς τους φίλους:108:για το καλύτερο αποτέλεσμα ανεξάρτητα της φύσης του μαγνήτη ( παθητικός η αυτοενισχυόμενος) πρέπει να έχεις προενίσχυση b ιδιας μάρκας με τον μαγνήτη[/b] το αποτέλεσμα είναι θεαματικό,για αποφυγή ταλαιπωριών.καλό ψάξιμο.:245:

Κάντε τις σωστές ρυθμίσεις, συνηθίστε (όπου σας παίρνει) τις χαμηλές εντάσεις, συμβιβαστείτε με την πιθανότητα κάποιων μικροφωνισμών και παίξτε μπροστά σ’ ένα μικρόφωνο. Αυτό είναι το πλησιέστερο στο φυσικό ήχο.
Τον τελευταίο καιρό κάποιοι καλοί παίχτες το παλεύουν έτσι. Γεγονός είναι ότι έχουν προβλήματα, κυρίως χαμηλές εντάσεις, όμως το “χρωματικό” αποτέλεσμα αποζημιώνει.

Και αν κλείσετε την τρύπα με καμμιά π.χ. χαρτοταινία (βλέπε ΠΑΠΠΟΣ) δεν θα έχεται ούτε μικροφωνισμούς.

πιστεύετε ότι η κάψα κάνει δουλειά; ρωτώ γιατί παίζω με παρέα και μ ενδιαφέρει μόνο για έκτακτη περίπτωση, που χρειαστεί

Καλησπέρα
Θα σας εκθέσω το πρόβλημα μου μήπως και μπορεί (σίγουρα θα μπορεί) κάποιος να με βοηθήσει.
Επειδή δεν θέλω να τρυπήσω το μπουζούκι λόγω του ότι θα το επιστρέψω προκειμένου να πάρω αλλο, το καλωδιακι που υπάρχει εντός του σκάφους (απο μαγνήτη προς βύσμα) ταλαιπωρείται γιατί καθε φορά που παίζω το βγάζω εκτός σκαφους απο την τρύπα του μπουζουκιόυ και το συνδέω.
Πρόσφατα παρουσιάστηκε πρόβλημα στον μαγνήτη (LA) μου o οποίος κόντεψε να κάψει τον ενισχυτή. Τον πήγα στο μαγαζί απο όπου τον είχα αγοράσει οπου ο μαγαζατορας/ηχολήπτης αρχικά θεώρησε ότι είχε πρόβλημα η κόλληση (δυο μέρες πριν είχε κοπεί το καλώδιο από το βύσμα το οποίο κόλλησα και δεν είχε πρόβλημα. Μιλάω πάντα για το καλωδιακι που υπάρχει μέσα στο σκάφος του μπουζουκιού). Ο μαγαζατορας/ηχολήπτης τελικά απεφάνθη ότι το πρόβλημα το έχει όλο το καλωδιακι οπότε χρήζει αντικατάστασης. Αυτή είναι η τέταρτη βδομάδα κατά την οποία ακόμα το καλωδιακι δεν έχει ετοιμαστεί ή δεν έχει έρθει από Αθήνα. Προφανώς ο μάστορας με έχει γράψει στα… του κάτι το οποίο δυστυχώς το συνηθίζει και εγώ έχω βαρεθεί να παίζω με δανικά μπουζούκια.
Το ερώτημα μου είναι το εξής: Θεωρώντας ότι αυτά είναι ευαίσθητα πράματα, να πάρω τον μαγνήτη και να πάω σε κάποιον που έχει ηλεκτρολογικό υλικό να μου αντιγράψει το καλωδιάκι ή όντως πρέπει να βρω αντίστοιχο LA. Kαι άν τελικά πρέπει να εφαρμόσω την δεύτερη λύση, γνωρίζει κάποιος, πού είναι στην Αθήνα ο κεντρικός αντιπρόσωπος από τον οποίο θα μπορέσω να το προμηθευτώ (καθότι θα ανέβω Αθήνα το ερχόμενο ΣΚ).
Ευχαριστώ

Δοκιμασε να πας στον Πολυδωρου στο Αιγαλεω, Λογοθετου12 κ Παναγοπουλου, τηλ.210-5906340 Εχει ολες τις μαρκες μαγνητων για μπουζουκι και για ολα τα εγχορδα,καλες τιμες και δωρεαν τοποθετηση!Η ιστοσελιδα του ειναι www.thebouzoukishop.com

Ο παραπανω χρηστης εχει αρχισει να καταντα ενοχλητικος με ολο αυτο το σπρωξιμο (γιατι επ ουδενι δεν ειναι διαφημιση) του εν λογω μαστορα. Κατι που βεβαιως δεν τιμα και τον ιδιο τον μαστορα.
Θα προτεινα να ληφθουν σχετικα μετρα οπως και να διαγραφουν τα μηνυματα του,αν ειναι εφικτο.

Ευχαριστω.

Και το θέμα ειναι ότι εκθέτει και το συγκεκριμένο μάστορα καθότι δεν έχει όλες τις μάρκες όπως λέει. Μαγνήτες LA δεν έχει (ή τουλαχιστον δεν εχει ενημερώσει το site).