Λεξικό της ελληνικής μουσικής Τ. Καλογερόπουλου

Έχει κανείς αυτό το λεξικό;

Παρατήρησα ότι αρκετά άρθρα της Musipedia.gr το χρησιμοποιούν ως μοναδική πηγή. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Κάποιος που να έχει το βιβλίο, μπορεί να μου πει αν λήμματα της Μουσιπαίδειας όπως τα παρακάτω (τυχαία δειγματοληψία) είναι πιστά αντιγραμμένα από τον Καλογερόπουλο ή απλώς στηρίζονται σ’ αυτόν;

[b]Πατριαρχικές μουσικές σχολές

Γίκνα

Επιτροπή ελέγχου μουσικών τεμαχίων[/b]

Ευχαριστώ.

Αν κοιτάξεις στο ιστορικό, κάποια άρθρα λένε απλά Transplanted from Word doc ενώ άλλα δείχνουν ότι έγινε επεξεργασία από διάφορους χρήστες. Το Word doc πρέπει να δόθηκε στο ΙΕΜΑ από τον ίδιο το συγγραφέα ή τον εκδότη

12 χρόνια μετά, όλοι οι σύνδεσμοι είναι νεκροί, η δε αναζήτηση Musipedia οδηγεί πλέον σε τελείως άλλο πράγμα, σ’ ένα πρόγραμμα που του τραγουδάς μια μελωδία και σου βρίσκει από πού σου κόλλησε!

5BA85B451E0690828757EBCBBD54AC46

το 3ο λινκ(επιτροπή ελέγχου μουσικων τεμαχίων) μήπως ειναι αυτό?

http://www.gak.gr/media_files/Nees_taxinomiseis/GGTP_arxeiaki_seira_proliptiki_logokrisia_tragoydion.pdf

Όχι κύριε Σπύρο, ο Καλογερόπουλος αναφέρεται (με ανακρίβειες) στη Μεταξική Επιτροπή Λογοκρισίας

1 «Μου αρέσει»

Χα, ωραιότατα! Να της δώσουμε το “Από ξένο τόπο” να μας βρει αν είναι πράγματι απ’ το ρεπερτόριο των σκωτσέζικων ασκαύλων!