Λαϊκές κιθάρες

Ωραία δουλειά Παναγιώτη, Μπράβο.

Παναγιώτη και πάλι Μπράβο. Παίζοντας τις κιθάρες είδες σημαντικές διαφορές στο ηχόχρωμά τους;
Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σχετικά με την lmi.

Καλημέρα σε ολους.
Με τον δισταγμό του νέου στο φόρουμ, αν δεν ασεβώ, θα είθελα να μου πείς φίλε Παναγιώτη πως υπολόγισες την απόκλιση στο κόκαλο του καβαλάρη σε σχέση με την ευθεία.

όμορφα πράγματα! χαίρομαι που φτιάχνονται όλο και περισσότερες καθαρόαιμες λαϊκές κιθάρες. ραντεβού στη μάζωξη!

Γεια σου Μάστορά μου!!

Τρέλα! Παναγιώτη θερμά συγχαρητήρια. Περιμένουμε και βίντεο ήχου, μιας και στις μαζώξεις, με τη φασαρία που έχει, άντε να καταλάβεις… άσε που ποιος θα τις πρωτοπαίξει!!

Γειά σου Μάστορα μερακλή. Καλόπαιχτες να είναι και να τις ακούσουμε σε καμιά μάζωξη:)

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Σπεύδω να πω ότι οι φωτογραφίες μερικές φορές ωραιοποιούν τα πράγματα και δεν λένε όλη την άλήθεια.

Αύγουστε ακόμα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπέρασμα γιατί η δεύτερη κιθάρα (κελεμπέκι) έχει χορδές μόλις 2-3 ημέρες και μάλιστα όχι τις ίδιες χορδές με την πρώτη. Φαίνεται ότι η πρώτη κιθάρα με καπάκι από ευρωπαϊκό έλατο δίνει περισσότερα μπάσα από την άλλη που έχει καπάκι sitca spruce Αλάσκας. Αλλά όπως είπα είναι νωρίς ακόμα.

Φίλε Αντώνη μην έχεις κανένα πρόβλημα. Για να βρώ την γωνία ένωσης μπράτσου-σώματος (πριν τα κολλήσω) ακολούθησα την συνταγή του W. Cumbiano, ήτοι τον εξής κανόνα. Αν υποθέσουμε ότι ο καβαλάρης (το ξύλινο μέρος) έχει ύψος 9,5 με 10 mm το τελικό ύψος που θέλουμε να πετύχουμε είναι περίπου 12,7mm (μαζί με το κόκκαλο) τότε βάζοντας μια μακριά ρίγα πάνω στο μπράτσο (χωρίς ταστιέρα), η ρίγα θα πρέπει να περνάει πάνω από τη θέση που θα είναι το κόκκαλο, σε ύψος περίπου 3,5 mm. Με αυτό τον τρόπο αν προσθέσουμε το ύψος της ταστιέρας (περίπου 6 mm) θα έχουμε την ρίγα να περνάει σε ύψος 3,5+6 mm= 9,5 mm δηλαδή θα περνάει ξυστά πάνω από το ξύλο του καβαλάρη. Με αυτό τον τρόπο πετυχαίνουμε να έχουμε ένα μεσαίο ύψος χορδών στο δωδέκατο τάστο, που έχει περιθώριο είτε να μεγαλώσει είτε να μικρύνει ανάλογα με το τελικό ύψος που θα αφήσουμε στο κόκκαλο του καβαλάρη.

Ελπίζω να σου απάντησα αλλά για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ , εδώ και εδώ. Γενικότερα ψάξτο με λέξη-κλειδί “neck angle”.

Μπράβο Παναγιώτη! Δείχνει καταπληκτική δουλειά! Περιμένω να βρεθούμε να τις ακούσω!

Παναγιώτη, μάλλον εννοεί ο ΑΝΤΩΝΙΟΣ πως υπολογίστηκε το λοξό του καβαλάρη και όχι το ύψος αυτού.

Σ’ευχαριστώ Παναγιώτη για την αμεση ανταπόκριση. Κακή διατύπωση δική μου στο ερώτημα.
Εννοώ αυτό που επισημαίνει ο Κώστας. Το λοξό στο κόκαλο του καβαλάρισε σε σχέση με την κάθετο στην ευθεία των χορδών.
Και πάλι σ’ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν εχω και τόσο καλή σχέση με την Αγγλικήν γι’αυτό επανέρχομαι στο ερώτημα .

Ωχ! Έχεις δίκιο Κώστα. Αντώνη δεν ήταν η διατύπωση κακή, μάλλον άλλα σκεφτόμουν όταν διάβαζα το μήνυμά σου.

Εν πάσει περιπτώσει τους καβαλάρηδες που χρησιμοποίησα στις συγκεκριμένες κιθάρες, τους αγόρασα έτοιμους και αρχικά είχαν στο κλασσικό αμερικάνικο σχήμα, με την σχισμή για το κόκκαλο φτιαγμένη. Εγώ άλλαξα το σχήμα τους σύμφωνα με τα γούστα μου.

Η χαραγμένη σχισμή έχει μια κλίση που δίνει μια απόκλιση 2mm στο κόκκαλο μεταξύ της 1ης και της 6ης χορδής. Δηλαδή αν μετρήσουμε την απόσταση του κόκκαλου μπροστά από την 6η χορδή (Μι μπάσο) αυτή είναι κατά 2mm μεγαλύτερη από την απόσταση του κόκκαλου στην 1η χορδή (Μι καντίνι). Βέβαια έχω δει ότι κάποιοι κατασκευαστές αυτή την κλίση την κάνουν λίγο μεγαλύτερη. Πάντως στις κιθάρες μου (κλίμακα 64cm στη μία και 63,5 cm στην άλλη) αυτή η απόκλιση αποδείχτηκε ορθή αφού παίζουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα intonation (δηλαδή τονικές αποκλίσεις από χορδή σε χορδή που οφείλεται στα διαφορετικά πάχη κτλ).